Így nem lehet betakarítani a sárgarépát

Így nem lehet betakarítani a sárgarépát

Agrofórum Online

P. János kérdése: Hogyan védhetem meg a sárgarépámat az alternária ellen?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

A sárgarépa termesztése során a legnagyobb hangsúlyt a föld felszíne alatti, a karógyökeret károsító kórokozókra, kártevőkre kell fordítani, ezért a tenyészidőszak alatt többször célszerű a növényeket a talajból kihúzva ellenőrizni. Fontos szempont a gazdaságosság is, melynek a legalapvetőbb eleme a gépi betakarítás. A gépi betakarításhoz azonban ép, egészséges lombbal kell rendelkeznie a sárgarépának. A répa tenyészidőszakának a második felében több, lombot károsító kórokozó is előfordulhat, melyek közül az alternáriás levélfoltosság a legjelentősebb.

A sárgarépa alternáriás levélfoltossága (Alternaria dauci) az egész világon elterjedt súlyos betegség, amely nemcsak közvetlenül károsít, hanem a lomb leromlása megnehezíti (akár el is lehetetleníti) a nyűvő rendszerű gépi betakarítást. Minden föld feletti részen sötétbarna vagy szürkésfekete körülhatárolt foltok alakulnak ki. Leggyakrabban azonban az idősebb leveleken találhatók, de megjelenthetnek a szárakon, a levélnyeleken, sőt a virágzaton is. A kezdetben apró (1–2mm) foltok viszonylag gyorsan szétterjednek és összeolvadnak. A levelek megsárgulnak, megbarnulnak és elszáradnak, erős fertőzés esetén úgy néz ki a növény, mintha megperzselték volna. A csökkent asszimilációs felület és az új levelek képzése miatt csökken a hozam is.

A kórokozó a fertőzött vetőmagon és a fertőzött tarlómaradványokon telel át. A néhány napig tartó esős, meleg (24 °C felett) optimális a betegség terjedésének.

Az agrotechnikai – védekezés lehetőségei:
  • legalább 3 éves vetésforgó betartása
  • a tarlómaradványok megsemmisítése
  • szellős növényállomány kialakítása
  • korlátozott, okszerű öntözés
  • ellenálló (rezisztens) fajták termesztése

A kémiai védekezés alapja az egészséges, csávázott vetőmag használata, melyre a TMTD és a fludioxonil hatóanyagú készítmények az alkalmasak. Az elmúlt évek során jelentős mennyiségű növényvédőszer is engedélyezésre került a sárgarépában, ezért az állományvédekezésekre az eddigi rézokiklorid, rézhidroxid, bordói keverék és mankoceb hatóanyagok mellett az azoxistrobin + difenokonazol, tebukonazol + fluopiram, piraklostrobin + boszkalid és ciprodinil + fludioxonil tartalmú készítmények alkalmazhatóak.

Ha gondban van a hatóanyag nevekkel, az alábbi cikkben hatékony segítséget kaphat a megfelelő készítmény megtalálásához:

https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hogyan-keressunk-megfelelo-novenyvedo-szert/

Fonálféreg a sárgarépában?

G. Csaba kérdése: Hogyan tudok védekezni sárgarépában a fonálférgek ellen?

Miért torzul és csavarodik a sárgarépa?

2022. október 26. 04:37

Felszedett répáim között több olyan is található, mely csavarodott és torz. Mi okozza ezt?

A tavalyihoz hasonló lehet az idei zöldségtermés

2018. október 16. 06:44

A zöldségtermés az idén megközelítheti a tavalyihoz hasonló 1,9 millió tonnát, a mennyiséget azonban októberi időjárás még akár 5 százalékkal is befolyásolhatja.

Uniós oltalmat kapott „Fertőd vidéki sárgarépa”

2021. november 4. 06:36

Az Európai Bizottság november 3-i döntésével a „Fertőd vidéki sárgarépa” elnevezés uniós oltalomban részesült.