Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e az uborka magjaiból palántát nevelni? Hogyan és mikor vessem el a magokat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az uborka esetébe palántát általában hajtatás, illetve szabadföldi salátauborka nevelés céljából szoktak nevelni. Ez nem jelenti azt, hogy házi körülmények között nem nevelhetünk belőle palántát, de a helyrevetés egyaránt megfelelő szaporítási módnak számít az uborka esetében. Az uborka palántanevelésének időtartama kb. négy hetet vesz igénybe. A szabadföldi kiültetéssel feltétlenül érdemes megvárni a késő tavaszi fagyok elmúltát, tehát a május közepét. A magvetés ideje ezáltal kb. április első felére tehető.

A vetéshez felhasznált közeg legyen tápdús és laza szerkezetű. A csírázáshoz meglehetősen meleg szükséges, lehetőség szerint 25 foknál magasabb hőmérséklet. A talajt és ezáltal a magokat soha ne hagyjuk kiszáradni, de a túlöntözést egyaránt kerüljük. A kelés után mérsékeljük az öntözővíz mennyiségét és a hőmérsékletet is kb. 18 fok körülire. A gyökeresedés elősegítése érdekében a sziklevelek megjelenése után már tápoldat kijuttatása is javasolható, mely nagyobb mennyiségben tartalmaz foszfort. A kiültetésnél legyünk óvatosak, vigyázzunk a növényre, valamint érzékeny gyökereire is.

Az állandó helyrevetés ideje általában április második felére tehető, hiszen ekkor a talajhőmérséklet legtöbbször már eléri a 12 fokos hőmérsékletet. Az uborka magjai egyébként egészen július közepéig folyamatosan vethetők, nyár közepén azonban már csak rövidebb tenyészidejű fajtákat vessünk. A vetés mélysége 2-3 cm között legyen, könnyű talajon ennél mélyebbre, 4 cm-re is elvethetők magjai. A sortávolság kb. 70-100 cm közötti, míg a tőtávolság 20-30 cm közötti legyen. Érdemes támasztékot is biztosítani az uborka számára, melynek használatával a sor- és tőtávolságokat is növelni szükséges. Támaszték mellett nevelve az uborkát ugyanis jobban átlátható növényállományt kapunk, így a növényvédelem, betakarítás is könnyebben elvégezhető, valamint javul a növények fényellátottsága is.

A vetést követően a kelés általában 5-6 nap alatt bekövetkezik. A kelés utáni időszakban fokozottan ügyeljük a gyomok irtására, valamint a sorközök lazítására. A kapálás közben az esetlegesen sűrűn vetett állomány ritkítását is végezzük el. A tenyészidőszakban fordítsunk nagy figyelmet az öntözésre, hiszen nagy vízigényű zöldségfaj, mely egyrészt nagyméretű leveleiből, és azok fokozott párologtatásából is adódik.

Hogyan tervezek fenntartható kerteket? - Íme az alapok!

2022. december 29. 05:37

Egy fenntartható kert esetében már az alapoknál úgy kell eljárni, hogy körültekintőek legyünk minden téren. Ezeket az alapokat hoztam mai témának, melyeket mi betartunk minden egyes kert tervezésénél.

Szén-dioxid-trágyázás

2020. április 3. 04:36

Üvegházakban, fóliasátrakban – abból adódóan, hogy megnövekszik az asszimiláció következtében az oxigéntartalom – szükség lehet a szén-dioxid mesterséges pótlására.

Sűrűn kelt vetés ritkítása is porondon van májusban - kertészeti tippek a hónapra

2019. május 23. 04:37

Elérkezett hát a május, a zöldségeskertek egyik legfontosabb és legmozgalmasabb időszaka, ugyanis ebben a hónapban kell kiültetni a paradicsompalántákat szabadföldbe - persze, ha a hőmérséklet engedi azt.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.