A kertben is termeszthető spárga? Ha igen, milyen feltételeket kell biztosítani a számára?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A spárga egy kiváló ízű zöldségféle, melynek fogyasztása hazánkban is egyre nagyobb mértékben terjedőben van. A spárgának halványított hajtását, vagyis sípját és a zöldspárga zárt fejű sípjait fogyasztjuk. Táplálkozási szempontból vitamin, karotin, valamint mikro- és makroelem-tartalma miatt mondható kimagaslónak. A spárga egy évelő növényfajunk, ezáltal a kertünkben termesztve akár több évig is szolgálhat minket értékes terméseivel. Mielőtt belekezdünk termesztésébe, azt azonban nem árt, ha tudjuk, hogy vetése évében még nem, hanem a harmadik évtől kezdve lehet majd rendszeresen termést szedni töveiről. A spárga egyébként jól alkalmazkodik a hőmérsékleti változásokhoz, a szárazságot is jól tűri, de az öntözést meghálálja. Talaj szempontjából a semleges kémhatású, a humuszos és laza szerkezetű, kőmentes talaj tekinthető számára optimálisnak.
A spárga magjait már kora tavasszal érdemes elvetni, hiszen legalább 5-6 hónap szükséges ahhoz, hogy a növények a megfelelő fejlettséget elérjék, így a tél előtt megerősödjenek. A magok akár végleges helyükre is elvethetők, de akár külön edényben, a többi zöldségféléhez hasonlóan palántaként, vagyis a spárga esetében úgynevezett magoncként is felnevelhetők. A helyrevetést érdemes úgy elvégezni, hogy a későbbiekben is megfelelő legyen a sor- és tőtávolság. A sortávolság kb. 150 cm legyen, zöldspárga termesztés céljából 20-30 cm, míg a halványított spárga esetében pedig 40-50 cm tőtávolságra érdemes magjait vetni. Az edényben nevelt, fejlett növényeket is ajánlatos még az ősz folyamán végeleges helyükre kiültetni.
A következő évtől, vagyis a nem termő években fokozottan kell ügyelni területének gyommentesen tartására, csapadék hiányában az öntözésre. A növények tövi részének 8-10 cm vastagságú talajjal való takarásáról, a második évtől pedig a tápanyagok utánpótlásáról is gondoskodjunk. A nem termő években a vegetációs időszak végeztével a szárakat is le kell vágni, növényvédelmi okokból pedig megsemmisíteni.
A termő években, amennyiben halványított spárgát szeretnénk szedni, március végéig legkésőbb el kell készítenünk a növények felé a bakhátat, melynek magassága és szélessége is legalább 25-30 cm legyen. A betakarítás általában április közepén kezdődhet és június közepén ér véget. A halványított spárgát akkor kell szedni, amikor az eléri a bakhát felső szintjét, a zöldspárgát pedig még zárt pikkelylevelekkel. A spárga sípjait mindkét esetben tőből törjük ki, a talajszint alatt 2-3 cm-rel, kézzel. A betakarítás utáni időszakban a tövek körül a gyomirtást, a tápanyag-visszapótlást és az öntözést továbbra sem szabad elfelejteni.