Házikert

Így gondozzuk a gyepet, hogy szép legyen!

Agrofórum Online

Mindenki szép kertre vágyik és ehhez tenni is kell: tavasszal a gyepápolási munkák aktívan újrakezdődnek. Nézzük sorra, mit kell tennünk azért, hogy idén végre ne a szomszéd fűje legyen zöldebb!

A gyepápolásnak van egy 5 pontba szedhető alapprotokollja, melyet ha betartunk, akkor alapvetően jó úton leszünk a szép gyep felé. A legfontosabb teendők tehát a nyírás, öntözés, tápanyag-utánpótlás, gyepszellőztetés és a gyommentesítés. Most a pázsitról beszélek, amiről ritkán írok, de ezt talán egy külön cikkben fogom kifejteni, pontosan miért nem vagyok a tökéletes gyepek pártján. Nézzük a tökéletes gyepeket!

A rendszeres nyírás elengedhetetlen!

A pázsitra vágyók készülhetnek arra, hogy sok nyírási munka lesz a területükön. Van, aki a 3 naponta történő, van, aki a heti egy nyírásra esküszik, de azért nem mondanék erre fix számot, mert ez éghajlat és talajfüggő, de még helyi mikroklímafüggő is.

Nyírhatjuk ollóval, kézi vagy motoros fűnyíróval, a legfontosabb mindegyiknél az, hogy éles szerszámmal nyírjuk, hogy szép vágási élünk legyen és ne szecskázza, tépje a penge a füvet.

A fűszálak átalános ideális hossza 4-5 cm, a kaszálék ne maradjon a gyepben, hanem szedjük ki gereblyével.

A fűkaszálék tökéletes a komposztra, amit aztán visszahordhatunk a talajba a kert más területein.

Az őszi telepítésű, fiatal gyepnél az első vágások után érdemes hengerezni, mert ez elősegíti a gyep sűrűsödését azáltal, hogy a tövecskék bokrosodni kezdenek.

A pázsitra vágyók készülhetnek arra, hogy sok nyírási munka lesz a területükön (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/mezo-nyar-kert-tanya-212324/)

Rendszeres öntözés nélkül nincs szép gyep!

Ez nem városi legenda: a szép pázsit rendkívül vízigényes. Inkább úgy mondanám, hogy vízpazarló. Mivel elég aszályosak a nyarak is az utóbbi években, így nem csak hetente, de inkább naponta érdemes a gyepet öntözni ahhoz, hogy igazán szép legyen. (Ez az egyik oka, amiért nem vagyok híve a tökéletes pázsitfelületeknek. Egy természetes gyep kevésbé igényli ezt az állandó öntözést.)

Az ideális öntözési időszak nyáron az esti órákban van, mert ekkor a legkisebb a párolgási veszteség.

A gyep is éhes

A rendszeresen nyírt gyep rengeteg tápanyagot igényel, mert egyrészt a levágott részekkel sok a veszteség, másfelől nagy stressz is a növénynek valamilyen szempontból, tehát erősíteni kell, hogy jó legyen a tűrése.

A magnézium-szulfáttal például növelhetjük a szárazságtűrését a gyepünknek, így ezt a tavaszi időszakban elkezdhetjük kijuttatni.

Gyommentesítésre fel!

Egy állandóan karbantartott gyepben is jelennek meg gyomok: gyermekláncfű, útifű, madársóska, moha, tarack. Ez utóbbi talán a legbosszantóbb a hobbikertészek és pázsitrajongók szemében.

Ezeket gyomkiszedő ásóval tudjuk eltávolítani a gyepből.

A talaj levegőztetése

Ha elhanyagoljuk a vágott fű eltávolítását és egy nemezes réteg képződik a talajfelszín felett, ráadásul a levegőztetést is lespóroljuk, akkor a gyep nem lesz olyan szép, mint amire vágyunk.

Az idősebb gyepfelületek felújítása is a levegőztetéssel kezdődik.

Miért kell levegőztetni? A folyamatos taposás és az öntözés hatására a gyep folyamatosan tömörödik. Ezért a levegőztetés szó szerint fellélegezteti a gyepet is, hiszen a gyökerek is jobban tudnak fejlődni, melynek következménye a szebb gyep lesz.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Mitől lett foltos a borostyán levele?

2019. november 22. 04:37

Á. Edit kérdése: A temetőben a sírokra futtatott borostyán levelein foltosodás jelentkezett. Mi károsíthatja a borostyánt?

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának?

2022. december 11. 04:37

Érdemes konténeres fenyőt vásárolni karácsonyfának? Hogyan ápoljuk? Kiültethető az ünnepek után?

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, II. 

2024. január 15. 11:10

A fejes saláta trágyázását – abból adódóan, hogy viszonylag kevés tápanyagot igényel - sokan könnyen teljesíthető termesztési kritériumnak tekintik, pedig mint írásunk első részében is jeleztük, rövid tenyészidejéből, és a környezeti tényezőkkel szembeni bizonyos érzékenységéből adódóan, nem egyszerűen megvalósítható technológiai elem.