24℃ 18℃
július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző

Lehetnek már most atkák a szőlő levelein?

Agrofórum Online

Lehetséges, hogy már most atkák vannak a szőlő levelein? Kérem szíves válaszukat!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő levelein többféle atkafaj is szívogathat, melyek kártétele akár már a kihajtás utáni időszakban is lehetséges. A szőlő levélatka jelenlétére a levelek torzulása, a hajtások és az ízközök rövidülése hívja fel a figyelmet elsősorban. A károsodott levelekre jellemző, hogy idővel fel is szakadoznak. E kártevő a friss hajtásokat kedveli, ezáltal mindig a fiatal levelekre vándorolnak és táplálkozásukat ott folytatják tovább. A szőlő gubacsatkát a levelek színi oldalán látható dudorosodás, a fonáki oldalon pedig a dudoroknak megfelelően szöszös, nemezes bevonat jelzi. A gubacsatkák, nevükből is adódóan, az általuk készített bevonatban, gubacsban élnek, nem vándorolnak.

Leggyakrabban az előzőekben említett két atkafaj fordul elő a szőlő levelein, viszont a takácsatkák egyaránt megtelepedhetnek rajtuk. A takácsatkák a levelek fonáki oldalán élnek, finom szövedéket képeznek. Szívogatásuk hatására először apró, pontszerű elhalások figyelhetők meg a levélen, súlyos esetben pedig akár az egész levéllemez sárgulása és elhalása is bekövetkezhet. Mindegyik atkafaj közös jellemzője, hogy kártételének hatására a szőlő asszimilációs felülete csökken le, mely által a termések mennyisége is csökkenni fog.

Az atkák elleni védekezésben nagy szerepe van a megelőzésnek, a telelő alakok ellen végzett lemosó kezeléseknek, melyekhez olajos és ként is tartalmazó szereket használhatunk. A vegetációs időszakban a szőlő lisztharmata ellen is alkalmazott kén az atkák egyedszámára szintén gyérítő hatással van. A kén hatóanyag használata során viszont tekintettel kell lennünk arra, hogy 20 fok feletti hőmérséklet esetében a perzselés veszélye miatt alkalmazása nem ajánlott. Az atkák túlzott elszaporodására főként meleg és száraz évjáratban kell számítani, amikor a permetezést mindenképp érdemes akár többszöri ismétlésben is elvégezni.

A gubacsban élő egyedek ellen csak felszívódó hatóanyagok használatával lehetünk eredményesek – mint pl. a diflovidazin hatóanyag -, melyek egyébként a többi atkafaj jelenléte esetén is eredményesen alkalmazhatók. A kémiai védekezés során arra azonban ügyelni szükséges, hogy az adott hatóanyagot egymás után többször ne használjuk fel, hiszen az atkák gyorsan képesek a megváltozott életkörülményekhez alkalmazkodni, adott atkaölő szerrel szemben rezisztenciát kialakítani.

A Neszmélyi borvidék

2019. március 23. 05:47

Eleink különféle idők óta jártak-keltek ezen a vidéken, „ették a gyümölcsét és itták a levét”. Hogyan szolgálta ez a föld az itt élők javát?

Szőlőből készül a magyar pesto

2018. június 15. 05:59

Olaszországban a mozsárban összetört, összezúzott, sajttal, fenyőmaggal, finomra aprított és ízesítő növények (bazsalikom) őrlésével készítenek pesto-t, ami olaszul is az eljárás nevére utal. A franciáknál Provence-ban pistou, persillada néven ismert.

Megégette a nap a dél-francia szőlőket

2019. július 16. 14:18

A francia szőlőtermesztők általában nem félnek a melegtől ebben az évszakban, de június végi kánikula soha nem látott károkat okozott.

Szőlő szentek, kápolnák a Balaton régióban

2019. szeptember 14. 04:36

A Balaton környékén a szőlőtermesztés már több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az emberek a kezdetektől próbálták megjósolni az időjárást, s így keletkeztek a különböző népszokások és rigmusok, illetve védelemért fohászkodtak Istenhez és a különböző szentekhez; tiszteletükre szakrális építményeket állítva.