Lehetnek már most atkák a szőlő levelein?

Agrofórum Online

Lehetséges, hogy már most atkák vannak a szőlő levelein? Kérem szíves válaszukat!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő levelein többféle atkafaj is szívogathat, melyek kártétele akár már a kihajtás utáni időszakban is lehetséges. A szőlő levélatka jelenlétére a levelek torzulása, a hajtások és az ízközök rövidülése hívja fel a figyelmet elsősorban. A károsodott levelekre jellemző, hogy idővel fel is szakadoznak. E kártevő a friss hajtásokat kedveli, ezáltal mindig a fiatal levelekre vándorolnak és táplálkozásukat ott folytatják tovább. A szőlő gubacsatkát a levelek színi oldalán látható dudorosodás, a fonáki oldalon pedig a dudoroknak megfelelően szöszös, nemezes bevonat jelzi. A gubacsatkák, nevükből is adódóan, az általuk készített bevonatban, gubacsban élnek, nem vándorolnak.

Leggyakrabban az előzőekben említett két atkafaj fordul elő a szőlő levelein, viszont a takácsatkák egyaránt megtelepedhetnek rajtuk. A takácsatkák a levelek fonáki oldalán élnek, finom szövedéket képeznek. Szívogatásuk hatására először apró, pontszerű elhalások figyelhetők meg a levélen, súlyos esetben pedig akár az egész levéllemez sárgulása és elhalása is bekövetkezhet. Mindegyik atkafaj közös jellemzője, hogy kártételének hatására a szőlő asszimilációs felülete csökken le, mely által a termések mennyisége is csökkenni fog.

Az atkák elleni védekezésben nagy szerepe van a megelőzésnek, a telelő alakok ellen végzett lemosó kezeléseknek, melyekhez olajos és ként is tartalmazó szereket használhatunk. A vegetációs időszakban a szőlő lisztharmata ellen is alkalmazott kén az atkák egyedszámára szintén gyérítő hatással van. A kén hatóanyag használata során viszont tekintettel kell lennünk arra, hogy 20 fok feletti hőmérséklet esetében a perzselés veszélye miatt alkalmazása nem ajánlott. Az atkák túlzott elszaporodására főként meleg és száraz évjáratban kell számítani, amikor a permetezést mindenképp érdemes akár többszöri ismétlésben is elvégezni.

A gubacsban élő egyedek ellen csak felszívódó hatóanyagok használatával lehetünk eredményesek – mint pl. a diflovidazin hatóanyag -, melyek egyébként a többi atkafaj jelenléte esetén is eredményesen alkalmazhatók. A kémiai védekezés során arra azonban ügyelni szükséges, hogy az adott hatóanyagot egymás után többször ne használjuk fel, hiszen az atkák gyorsan képesek a megváltozott életkörülményekhez alkalmazkodni, adott atkaölő szerrel szemben rezisztenciát kialakítani.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Miért torzulnak a szőlő hajtásai és levelei?

2019. június 17. 10:26

S. Soma kérdése: A szőlőim egy részén teljesen eltorzultak a levelek, illetve a hajtásvégek is. Úgy tűnik, nem is fejlődik "normálisan" az a növény. Mi okozhatja ezt, hogyan védekezhetek?

Zöldinfrastruktúra és tájtörténet – a múlt „zöld” lenyomatai történeti térképeken

2019. augusztus 10. 04:36

A történeti térképek elemzése érdekes feladat, nincs két hasonló területegység. Mindig kiderülnek apró részletek, melyek az adott település, térség, illetve a táj változásának értelmezését megkönnyítik vagy éppen tarkítják.

Amivel az egri érsek misézik

2022. október 6. 07:34

Péter Ákos borásszal Egerben, jó pár méterrel a földfelszín alatt találkoztam.