21℃ 15℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka

Mi okozza a paprika leveleinek torzulását?

Agrofórum Online

Kiültetésre váró paprikapalántáimon furcsa alakú leveleket látok. Torzultak, ráncosak a leveleik. Mi okozhatja?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A paprikanövényt számos kártevő és kórokozó is fertőzi, amik alakváltozást idéznek elő a leveleken. Gyakran nem egy károsító, hanem több is élhet együtt rajta, több oldalról támadják a növényeket.

Kártevők közül a leggyakoribbak a levéltetvek, az atkák és a tripszek, melyek a levelek zsugorodását, húzottságát, ráncosságát okozzák. Ezek a levelek nem terülnek ki, hanem összehúzottak, gyakran csak a levelek egy részén láthatók a tünetek. Mindegyik szúró-szívó szájszervű kártevő, apró, kisméretű, jellemzően a fiatal, a hajtások végén növekvő leveleket fertőzi, általában a levelek hátoldalán találhatók telepeik. Keresésükkor a levelek mindkét oldalát érdemes alaposan átnézni. A tripszek a legkisebbek, és kifejezetten rejtetten élnek, alapos vizsgálattal lehet megtalálni, kézi nagyító használata célszerű. A megbújó egyedeinek megtalálásában segít a növény lombjának határozott ütögetése, melynek következtében az 1 mm hosszú rovarok lehullanak az alatta elhelyezett sima felületre. Mindhárom kártevőnek évente több nemzedéke fejlődik, palántaneveléstől az őszi letermésig jelen vannak, kártételükre számítani kell. Szívogatásukkal gyengítik a növényeket, melyek növekedése lelassul, a termések (bogyók) is gyakran torzulnak, értéktelenekké válnak, nem lesznek piacképesek.

Paprika zsugorodott levelei (fotó: a kérdező felvétele)

Mellékhatásként mindhárom kártevő vírusterjesztő azaz vírusvektor is. A vírussal fertőzött növény nedvét szívó rovar, a következő növény szívásakor a szipókájára tapadt vagy a gyomrába került vírust továbbadja, és így annak terjesztőjévé válik.

Vírusfertőzött (TSWV) paprika

A paprikanövény vírusbetegségeinek száma lassan már követhetetlen, évente új vírusok jelennek meg. Az általuk okozott tünetek sokfélék, a kérdésében leírt elváltozások: ráncos, húzott felületű, hólyagos, megvastagodott levelek, melyeknél a levelek alakváltozása, pl. elkeskenyedése is jellemző. Ezeket gyakran világoszöld vagy sárga színelváltozások is kísérhetik, melyek erek által határoltak (mozaikosság), vagy erek mentén szalagos alakúak. Tüneteik változékonyak, azok alapján a vírus nem azonosítható. A vírusok jelentőségét az a tulajdonságuk erősíti, hogy vírusfertőzésből a növények nem gyógyíthatók. Csak megelőzéssel lehet ellene védekezni. A vírust terjesztő levéltetvek ellen nem elegendő a katicabogarak vagy lárváik hasznos tevékenysége. Egyetlen vírust tartalmazó levéltetű egyetlen szívása már elegendő a vírus továbbviteléhez, a fertőzéshez. Ha ezután jön a katicabogarak tisztító tevékenysége, már a vírus a növényben bene van, szaporodásnak indult, akkor már késő. Nyári hónapokban a fertőzést követően 3-4 hét szükséges a vírus növényben történő felszaporodásához, szétterjedéséhez, azaz szisztémizálódásához. Ekkor a paprikanövény minden levelén, a csúcsi leveleken is kifejlődnek a tipikus vírustünetek, a növény termésfejlődése, a terméskötés is leáll, korcs, értéktelen terméseket nevelnek a beteg tövek.

Tripszek különböző fejlődési alakjai

Még kiültetés előtt célszerű a levéltetvek, tripszek és atkák ellen permetezni a palántákat, hogy kiültetéskor a sokkot védett állapotban vészeljék át a növények.

Intenzív palántanevelésnél a műtrágya kezelések, azok túldozírozása, vagy növekedés serkentő hatóanyagai is okozhatnak levél deformációkat, elváltozásokat, a probléma azonosításához azokat is figyelembe kell venni.

Támogassuk a kukoricát megfelelő tápanyag-utánpótlással!

2023. március 31. 07:36

A kukorica tavaszi vetésű növény, ezért vegetációs időszakának jelentős része nyárra esik.

Gáz van: műtrágyahiány jöhet – leállhat a Nitrogénművek Zrt. is

2021. október 6. 11:38

Egy év alatt csaknem a háromszorosára drágultak a különféle műtrágyák, miután meredeken, szinte óráról órára emelkedik a legfontosabb alapanyaguk, a földgáz ára. A dráguló nyersanyag miatt kedvezőtlen helyzetbe került műtrágya-gyártók sorra csökkentik, vagy állítják le termelésüket, így máris ellátási nehézségek alakultak ki a piacon. Idehaza már az eddig is csökkentett termeléssel működő Nitrogénművek is fontolgatja a termelés leállítását – mondta el a Portfolio-nak Bige László tulajdonos.

Lehetséges egy kisgazdaságban saját műtrágyát előállítani?

2025. február 3. 09:40

A válasz egyértelmű igen, bár a német gazdának jól jön a biogázüzemben keletkező fermentációs maradék. Így lesz a hulladékból értékes műtrágya.

Trendek a tápanyagpótlási technológiákban - Agritechnica 2019

2020. február 26. 12:33

A szilárd műtrágyák kiszórási követelményeinek kielégítése, a műtrágya összetevők nem elégséges ismerete; a felszín lejtéséhez való igazodás és az egyenletes kijuttatás főleg a nagy szélességű gépeknél, mind nagyobb kihívást jelent a gyártó vállalatok számára.