Mi a teendő a fás részeken kialakult sebzésekkel?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket, hogy mi a teendőm a fás részeken kialakult sebzésekkel? Képeket is küldök néhány fámon látható sebekről.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Legyen szó akár gyümölcsfákról, vagy akár díszfákról, sajnos néha előfordul, hogy azok törzsén, fás részein sebzések alakulnak ki. A fákat a kéreg védi meg a különböző behatásoktól, amennyiben ez valamilyen külső tényező következtében megsérül, ez mindenképpen stresszhatást okoz a növénynek. A fák kéregrészeinek sérülését, hosszanti irányban történő repedését akár a tél végi gyors felmelegedés is okozhatja, de közterületen, városi fáknál akár fizikai bántalmazás által is kialakulhatnak e tünetek. Ennek súlyosságát általában a fa mérete és a seb hosszának aránya mutatja meg.

Súlyos sérülésről akkor beszélünk, ha a seb hossza eléri vagy meghaladja a törzs magasságának felét. A kéreg általában ugyancsak valamely fizikai behatás következtében szakadhat fel, mely által gyakran kéregzúzódás is tapasztalható.

Sérülés a fa törzsén (fotó: a kérdező felvétele)

A kéreg sérülése miatt általában tápanyag-szállítási zavarok még nem következnek be, viszont az alatta található háncs esetleges további pusztulásának már okozója lehet. Ezeket a sérüléseket a növények igyekeznek minél hamarabb begyógyítani, de ez általában egy hosszú folyamat, mely lehetőséget biztosít akár vírusok, baktériumok vagy más kórokozók növényekbe való bejutásának egyaránt. A sebzéseken keresztül taplógombák, valamint szúbogarak is könnyedén bejuthatnak a fás részekbe, de a farontók is kedvelik a legyengült, sebzett fák törzseit.

A kéreg sérülése (fotó: a kérdező felvétele)

A vágott sebek gyorsabban, még a roncsolással járó sebzések kifejezetten lassan gyógyulnak meg. A sérült fákat minél előbb kezelésben kell részesíteni, nemcsak a stressz hatásának csökkentése érdekében, hanem a másodlagosan megjelenő fertőzések elkerülése miatt egyaránt. A sérült részeket meg kell tisztítani, egészen az egészséges részekig, majd pedig a sebfelületeket le kell zárni sebkezelő anyaggal.

Nemcsak a már kialakult sebek kezelésére, hanem azok megelőzésére is nagy gondot kell fordítani a fák védelme érdekében. Legyen szó akár a fákon akarva vagy akaratlanul létrehozott sebzésekről, annak kialakulása minden esetben kerülendő, hiszen ezzel a fa élettevékenységeinek változása, kondíciójának a leromlása egyaránt bekövetkezik.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Hogyan védekezhetünk a tűzelhalás ellen?

2019. február 11. 04:36

H. Beáta kérdése: Körtefám egyik ágán a levelek nem hullottak le, olyan mintha az egész megégett volna. Mi lehet a baja? Mi a teendőm vele?

Mitől zöldülnek el a virágok szirmai?

2020. szeptember 18. 07:35

Kasvirágaimon furcsa elváltozást észleltem, a sziromlevelei megzöldültek, a virágok torzultak. Mi lehet ez a betegség?

Hogyan lehetne Vranac szőlőfajtát telepíteni?

2023. július 26. 04:42

Vranak szőlőt szeretnénk telepíteni a balatoni házunk kertjébe, mert nagyon szeretjük ezt a bort, melyet montenegrói útjaink során ismertünk meg. Érdeklődni szeretnék, hogyan lehetne ezt a szőlőt telepíteni, lehetséges-e ilyen tövek beszerzése?

Levélrozsda támadta meg a füge levelét?

2022. július 22. 04:36

Fiatal (kapott) fügebokron nagyon szép termés ígérkezik, de megjelent a leveleken a füge levélrozsda. Mivel permetezhetem?