6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Házikert

Algásodik a tavam! – Mit tehetek vele?

Agrofórum Online

Ahogy megérkezik a nyári meleg és napsütés, a kerti tavak jó része elkezd algásodni. Többféle algairtó készítményt lehet kapni és mindenféle műszaki megoldást is ajánlanak az interneten. Nézzük sorra, hogy mi vált be nálunk úgy, hogy a legtermészetesebb legyen a végeredmény.

A legtöbb esetben a tó akkor algásodik, ha felborul az egyensúly a rendszeren belül. Egy adott szintig az algák a rendszer részei, de ha túlszaporodnak, akkor a víz zavarossá válik és teljesen felborul a kényes egyensúly a vízben.

Az algák megjelenése jó jelzője a tavi ökoszisztémának.

Az algairtás után az elbarnult algát érdemes kiszedni a tóból, hogy ne kerüljön vissza a rendszerbe szerves anyag többletként.

Mitől algásodik a tó?

Az algásodás oka lehet a rosszul működtetett szűrőberendezés ugyanúgy, mint például a sekély vízmélység, a túl nagy napsütésnek kitett vízfelület, túl sok hal a tóban (felhalmozódik a foszfát), vagy akár a hiányzó víz alatti növények.

Ha már tudjuk, hogy mi az ok, akkor a megoldást is innen érdemes megkeresni.

Próbáljuk meg a vízfelszínt árnyékolni: ez megoldható tavirózsával vagy békalencsével is akár! (fotó: Pixabay)

Megoldások a tó algásodásához

Léteznek természetes algairtó készítmények, melyek a felhalmozódott foszfátot bontják le. Az algák tápláléka, ha eltűnik, akkor az algásodási folyamat is megszűnik.

A mesterséges algairtásnál viszont fontos tudni, hogy csak a kialakult helyzetet oldják meg, de a kiváltó okot nem, így újra algásodni fog a tó.

Próbáljuk meg a vízfelszínt árnyékolni: ez lehet tavirózsával vagy békalencsével is akár! Ugyanígy a vízfelszín alatt élő növényeket is tegyük meg az algák konkurenseiként, már ami a tápanyagfelhasználást illeti.

Szedjük ki a felesleges iszapmennyiséget, mert ez is okozhatja a víz zavarosságát, majd algásodását.

Amikor sokat esik az eső vagy öntözéssel kerül sok víz pluszban a tóba, akkor ugyanúgy felborul az egyensúly és kialakulhat algásodás. Próbáljunk úgy öntözni, hogy ezt elkerüljük, főleg akkor, ha műtrágyás víz folyhat a tóba!

Ha túl sok hal szaporodik fel, az is probléma lehet! Időnként nem árt a tóban lévő állatokra is külön figyelmet fordítani. Ha a tó méretéhez képest túl sok hal lesz a vízben, akkor nemcsak az oxigén lesz kevés a tóban, de szintén az egyensúly felborulásához fog vezetni a folyamat, aminek a vége a zavaros víz és algásodás lesz.

Lehet kapni algaevő csigákat és halakat is: érdemes utánajárjunk, hogy a környékünkön hol lehet vásárolni algaevő csigákat, mert szépen szinten tudják tartani a tó ökoszisztémáját akár a csigák is.

Túl sok haltáp kerül a tóba: a halak túletetésekor az iszapba rengeteg haltáp tud lesüllyedni, ami így növeli a szerves anyag mennyiségét, és újfent az algásodáshoz fogunk kilyukadni.

Tippek a broméliák gondozásához: színpompa a lakásban

2025. február 4. 16:10

Világos, de közvetlen napsütéstől mentes helyet igényelnek. A reggeli vagy esti napfényt kedvelik, ami segíti a virágzást.

Csíráztatás és palántanevelés télen

2025. február 4. 13:10

A téli magvetés lehetőséget ad arra, hogy korán kezdjük el a kertészeti szezont, így már tavaszra erős és egészséges palántákkal gazdagíthatjuk a kertünket.

Árthat nekünk a köpködő pálma?

2025. február 4. 07:10

A köpködő pálma minden része erősen mérgező, ezért a nevelése során célszerű kesztyűt viselni. Kisgyermekes családokba nem ajánlott.

Magánszféra a kertben? Ezeket ültessük mindenképpen!

2025. február 4. 05:40

Aki kicsit jártas a kerttervezés vagy kertépítés területén, az tudja, hogy elég csak pár trükk és máris sokat lehet dobni a kert hangulatán.

Mandulás pisztráng

2018. január 12. 13:14

Kicsit citromos, kicsit fokhagymás pisztráng ropogós mandulával a tetején – egyszerűen mennyei.

20 milliárd forintot költünk horgászengedélyekre

2019. augusztus 20. 08:38

A forgalmazási jutalékokkal együtt évente egymilliárd forintos bevételt hoz a Magyar Országos Horgász Szövetségnek (Mohosz), hogy az idei évtől az állami horgászjegyek és fogási naplók díjai teljes egészében a szövetséget illetik meg a közfeladat ellátási szerződésben foglaltak szerint - mondta Nagy István agrárminiszter.

A hazai halfogyasztás megduplázása a cél

2018. július 23. 06:24

Az étkezési célra szánt hal mennyisége hazánkban az elmúlt években folyamatosan emelkedett, többek között köszönhetően az intenzív módon történő afrikaiharcsa-termelés növekedésének.

Milliós támogatás a horgászközösségeknek

2020. november 2. 13:14

A jövőben már évente 1 milliárd forintot meghaladó pályázati-, illetve normatív alapú horgászszervezeti támogatások, új távlatokat nyithatnak a horgászközösségek előtt – mondta Nagy István agrárminiszter a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) éves beszámolóján.