18℃ 7℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória

Miért kezd bimbóban száradni a gladiólusz?

Agrofórum Online

Gladiólusz virágaim némelyike kezd bimbóban száradni, nem nyílik ki. A virágokban apró, hosszúkás, fekete színű rovarokat találtam. Mit tudok tenni, menthető még?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A gladiólusz virágán a gladiólusztripsz (Thrips simplex) károsít. Nem véletlen, hogy most vette észre, júliustól szeptemberig aktívak, és okoznak kártételt.

Gladiólusztripsz kifejlett egyede nagyítva

Tripszek egy kevéssé ismert rovarcsoportot képeznek, több, mint 100 tripszfajt ismerünk. Jellemzően aprók, 1-2 mm hosszúak, keskeny, vékony testük van. Szúró-szívó szájszervűek, növényi nedvvel táplálkoznak, a beszúrás helyét apró, fehéres színű pontok jelzik. Nem pusztítják ki a gazdanövényt, amin élnek, ezért sokan nem tekintik jelentős kártevőnek. Szívogatásuk helyén a növény növekedése lelassul, a levelek színe megváltozik, kiszürkül, részlegesen elhalnak, elszáradnak a fertőzött részek. Közülük több faj vírusterjesztését, vírusvektor tevékenységét bizonyították.

Gladiólusztripsz kártétele szirmon

A kifejlett gladiólusztripsz 2 mm hosszú, barnás-fekete színű, fő gazdanövénye a gladiólusz, annak zöld szárát, leveleit, virágbimbóit, a virágszirmokat szívogatja. Petéit a fiatal csúcsi részre rakják a nőstények, lárvái halványsárga színűek, azok is szívásukkal gyengítik a zöld részeket. Több lárvaalakja létezik, a két utolsó a talajban él néhány napig, ezek inaktívak. Kártételük nyomán hosszúkás, erek közötti jellegzetes fehéres foltok, rajzolatok fejlődnek. Súlyos esetben a virágbimbók nem nyílnak ki, „besülnek”. Legjelentősebb kárt a virágzaton okozzák, a szirmok színe megtörik, világos cirmos rajzolatokkal tarkított lesz. A gladióluszgumókon szürkés-barna kiemelkedő foltokat idéznek elő. Évente több generációja fejlődik, amihez 2-4 hét is elegendő, számukat a környezet hőmérséklete befolyásolja.

Tripsz kártétele levélen és virágbimbón

Gladiólusz mellett több más hagymás, gumós virágot is megfertőzhetnek, pl. amarillisz, begónia, krókusz, frézia, írisz és liliom, a nárciszok is gazdanövényei.

Védekezés: Csak a teljesen kiszáradt gumókat teleltessünk, azokban kevesebb tripsz képes életképesen fennmaradni. Tartsuk jó kondícióban, erőnlétben a növényeket, tápanyaggal, vízzel igényei szerint lássuk el, akkor a tripszek kevésbé károsítják. Gumók tárolása idején 10 Celsius-fok feletti hőmérsékletnél a tripszek életben maradnak és szaporodni is képesek. Ezért törekedni kell a 10 fok alatti tárolási hőmérsékletre. Tárolás előtt a gumókat át kell válogatni, a beteg, fertőzött egyedeket el kell távolítani közülük. Állományban a virágot érdemes figyelni, az első tünetek észlelésekor hatékony a permetezés: cipermetrin, lamda-cihalotrin, deltametrin (kontalt hatásúak) és acetamiprid, azadirachtin hatóanyagú (felszívódó hatású) rovarölő szerek bármelyikével. Mindegyik felsorolt hatóanyag szabad forgalmú, és permetezéshez tapadást biztosító adalékanyag is ajánlott. A gumókat rovarölő szeres oldatban végzett 30 perces áztatással szokták mentesíteni.

Jó permetszerből kevesebb is elég a szőlőnek: IKR Agrár növényvédő szerek a Bujdosó családi birtokon

2021. június 30. 10:17

Bujdosó Ferenc szerint, ha mérlegre kell tenni a dolgokat, akkor a kiváló borhoz sokkal inkább egészséges szőlőszemekre lesz szükségünk, mint technikai zsonglőrködésre. Közepes vagy rossz alapanyagból ugyanis nincs mit feltárni egy borban, még a legjobb borásznak sem. A Balatoni borrégió egyik legkedveltebb pincészeténél ezért kiemelt hangsúlyt fektetnek a növényvédelemre, illetve azokra a modern fitotechnikai megoldásokra, amelyek kíméletesebb szerekkel a megelőzésre helyezik a hangsúlyt az ültetvényekben. A permetezéshez egy régi partner, az IKR Agrár Kft. szaktanácsai alapján választanak termékeket.

Felhasználóbarát újdonságok a Kvernelandtól a legtökéletesebb munkavégzés érdekében

2023. szeptember 5. 17:10

Menet közben állítható munkamélységű forgóboronát, valamint a permetszer túl- vagy aluladagolást elkerülni segítő kombinált feltöltési programot mutatott be újdonságként a Kverneland.

Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

2020. március 2. 15:18

K. Tamásné kérdése: Kertemben sok gyümölcsfa található. Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

Szabad-e virágzó növényt permetezni?

2019. április 16. 10:13

S. Virág kérdése: Szabad-e virágzó növényt permetezni? Mi az a méhkímélő permetezés?