Agrárgazdaság

Akár négyszer olyan drága Magyarországon ugyanaz a tészta, mint nyugaton

Agrofórum Online

Miért kerül a sokszorosába ugyanaz az élelmiszertermék Magyarországon, mint bizonyos nyugat-európai országokban? A magas infláció miatt még árérzékenyebbé vált hazai vásárlók jogosan tehetik fel ezt a kérdést.

Pár évvel ezelőtt azért kezdett kemény harcba a magyar agrárkormányzat az – elsősorban nyugati – élelmiszergyártókkal, mivel azok a meglátása szerint eltérő minőségű termékeket szállítottak a mi piacunkra, mint az otthoniakra.

Ez a vita a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 2021 júliusában közzétett jelentésével lényegében lezárult. 2018 és 2021 között több mint 300 termék vizsgálatával 117 termékpár és -trió összehasonlítását végezték el, arra a megállapításra jutva, hogy a minőségbeli eltérés ténye a vizsgált termékek több mint negyedénél igazolódott, ugyanakkor a kutatás azt is megerősítette, hogy a jelenségnek több – adott esetben akár objektív – oka is lehet.

A kutatás során három ország – Ausztria, Magyarország és Németország – üzleteiben beszerzett élelmiszertermékek kerültek terítékre. Az eltérések pedig az eltérő nemzeti szabályozásból, a helyi alapanyagok felhasználásából, az eltérő gyártási körülményekből adódtak, különösen a sajátmárkás termékeknél, amelyek az adott ország igényeinek megfelelően készülnek.

Most valami hasonló vita kezd ismét kibontakozni, amelynek a Pénzcentrum.hu oldal úgy foglalta össze a lényegét, hogy Magyarországon „tovább dagad a tészta-pánik”. Korábban is felfigyelhettünk arra a jelenségre, hogy bizonyos termékek olcsóbban vásárolhatók meg Nyugat-Európában, mint a kisebb vásárlóerővel rendelkező Magyarországon, és ez legutóbb az olasz Barilla tészták kapcsán vált feltűnővé.

A Pénzcentrum.hu egyik újságírója szerint az egyik olaszországi üzletben a négy csomag félkilós Barilla tészta darabonként mindössze 0,79 euróba kerül, vagyis – 380 forintos árfolyammal számolva – egy kinti vásárlónak csupán 300 forintot kell kiadnia egy félkilós Barilláért.

Ezzel szemben a legismertebb magyarországi üzletláncok jelenleg ennél sokkal drágábban kínálják ugyanezt. A legolcsóbbnak számító Tescóban 480 forintba kerül fél kiló, a Kifli.hu webáruházban és a Sparban 1100-ba, az Auchanban pedig 650 forintba. Az Aldi 555 forintot kér 500 grammért, a Lidl pedig (egy akció keretében) 500-at.

„Magyarországon a legmagasabb ár négyszer, de még a legalacsonyabb is másfélszer akkora, mint a kollégánk által tapasztalt olaszországi. Persze mondhatjuk, hogy ez az alacsony, 300 forintos ár csak akkor érvényes, ha egyszerre négy csomagot vásárolunk, ám a fényképen az is látható, hogy az eredeti, egy csomagra érvényes ár is csupán 1,19 euró, azaz 452 forint”

– emelte ki a Pénzcentrum.hu, amely már idén januárban arról számolt be, hogy a Spar sajátmárkás termékei 82 százalékkal kerültek többe nálunk, mint Ausztriában. A Barilla termékeinél talán az okozza az eltérést, hogy Magyarországon a prémium kategóriába igyekeznek ezt besorolni, míg a nyugat-európai országokban inkább belépőáras terméknek számít.

(Fotó: Barilla/Facebook – képünk csak illusztráció!)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Emelkedtek a világpiaci élelmiszerárak januárban

2019. február 7. 12:03

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által nyomon követett - a hússal és a szemes termékekkel kiegészített - öt alapvető élelmiszer árindexe 164,8 pontra nőtt a decemberi 161,8 pontról.

Tematikus aloldalt indított a Nébih a termékvisszahívásokról

2019. március 5. 16:02

Az eredményes termékvisszahíváshoz egyaránt nélkülözhetetlen szereplő a felelős vállalkozás, a támogató hatóság és a tudatos vásárló.

A helyben termelt élelmiszer költséget és szén-dioxidot takarít meg

2024. augusztus 11. 10:10

Mennyire költség- és környezetkímélő, ha egy elszigetelt közösség élelmiszer-szükségletének jelentős részét maga állítja elő?

Az akvapónikus gazdálkodás lehet a megoldás a globális felmelegedés idején?

2023. május 5. 10:01

Míg a világ az éghajlatváltozás és az időjárási viszonyok egyre romló hatásai ellen küzd, amelyek súlyos károkat okoznak a mezőgazdasági ágazatban is, az akvapónikus gazdálkodás lehet a kulcs az emberiség megmentéséhez.