Az igényes Hold utcai piacon tartotta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az őstermelői igazolványok cseréjével kapcsolatos sajtótájékoztatóját március 24-én.
Az igényes Hold utcai piacon tartotta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az őstermelői igazolványok cseréjével kapcsolatos sajtótájékoztatóját március 24-én.
– Miért pont a mostani időpontra hívták a sajtó képviselőit? – tettük fel a kérdést Fekete Zsanettnek a NAK PR kabinetfőnök-helyettesnek.
– Nem volt semmi, ami a Húsvéti Ünnepkörhöz kapcsolta volna a mostani sajtótájékoztatót, mindössze arról van szó, hogy március 21-én járt le az őstermelői igazolványok cseréjének a határideje, így most vált időszerűvé az ezzel kapcsolatos információk nyilvánosságra hozása, de erről majd Süle Katalin elnökségi szóvivő ad bővebb tájékoztatást – válaszolta.
*
Az őstermelői igazolványok cseréjével kapcsolatban Süle Katalin elmondta, hogy a január elsején hatályba léptett rendelet értelmében az eddigi papír alapú igazolványokat plasztik kártyára kell cserélni, március 21-ig. A megadott határidőig 200 ezer őstermelői igazolvány cseréjét regisztráltuk.
Akiknek egyébként a múlt év végével lejárt az őstermelői igazolványa, azok igényelték az újat. Az új plasztik kártyák folyamatosan készülnek, így a csere ténylegesen megtörtént, de az újak elkészültéig ideiglenes papír alapú igazolványt kaptak az őstermelők.
Akiknek erre az évre is érvényes igazolványuk van, azok ráérnek az év folyamán a cserét lebonyolítani.
Miért volt szükség az igazolványok cseréjére?
Az elsődleges cél a tevékenység kifehérítése volt. A kamara egy okostelefonos mobil applikáció segítségével lehetőséget biztosít a vásárlók részére, hogy ellenőrizni tudják, hogy valóban regisztrált őstermelő-e az, akitől az árut vásárolják, az őstermelői igazolvány számának azonosítása alapján.
Nem érzik úgy az őstermelők, hogy ez egy újabb felesleges szigorítás és kötelezettség?
A szabályosan működő őstermelők nem, hiszen tudatában vannak annak, hogy ez az ő érdekükben történik, mert ezzel kizárhatók a magukat őstermelőnek mondó, valójában feketegazdaságot folytató termelők.
Milyen módon bonyolódott, illetve bonyolódik az őstermelői igazolványok cseréje?
A falugazdászok segítségével, akik – főleg az utóbbi hetekben – erőn felüli munkával bonyolították le az igazolványok cseréjét.
*
A tájékoztató további részében az egységes kérelmek beadásával kapcsolatos tudnivalókról esett szó. Ez is a falugazdászok közreműködésével történik, akiket a feladat ellátására folyamatosan képeznek ki. A lényeg, hogy a közvetlen támogatásokra több jogcímen is adható be kérelem, de azok egyesítve – a jövőben – egy un. egységes kérelem formájában nyújthatók be.
Ennek értelmezéséhez és beadásához szükséges ismereteket a kamara egy kézikönyv formájában teszi közzé – tudtuk meg.
Ebben a zöldítéstől kezdve a fiatal gazdák támogatásán keresztül valamennyi közvetlen támogatási forma igénylésére találnak a gazdák eligazítást. Erről a honlapunkon is tájékozódhatnak és természetesen a falugazdászoktól is.
*
Néhány a kamara soron következő feladatairól is hallottunk, így elsőként a jelenleg Tolnában, Baranyában és Somogyban meglévő jégelhárító rendszer kifejlesztéséről az ország valamennyi veszélyeztetett területére. Ez számokban annyit jelent, hogy a létesítésre fordított minden egy forint, harminckét forintnyi kár megelőzését teszi lehetővé, konkrétabban a tervezett 150 millió Ft-os befektetés, 5 milliárd forintnyi kártól menti meg a termelőket és az országot.
*
Szó volt az élelmiszeripari vállalatok nemzeti támogatására vonatkozó kamarai kezdeményezésről és a kamara elnökének az EU Bizottság elnökéhez küldött leveléről, amelyben az orosz embargó hazai mezőgazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatását mutatta be, és annak számunkra történő feloldását kérte.
(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)