A német és osztrák gazdák és agrárvállalatok bevétele mintegy harmadával nőtt 2022-ben a megelőző évhez képest. Rögtön megjelentek az irigykedők, pedig a 2023-as esztendő máris ürömöt csempészett a tavalyi örömbe.
A kívülállók számára talán Magyarországon is úgy tűnhet, hogy a mezőgazdaságból élők „túl sokat keresnek”, és gondtalanul „dőzsölhetnek” az Európai Uniótól és az államtól kapott „mértéktelen” támogatásokból.
Ennek igazságtartalmát persze csak az tudja, aki minden nap a gazdasága gondjaival, teendőivel kel és fekszik. Mindenesetre az Agrarheute című német lap is felvetette azt a provokatív kérdést, hogy a termelők nem tesznek-e szert aránytalanul nagy bevételre.
Kiindulópontként azt a tényt hozták fel, hogy tavaly a német és osztrák gazdálkodók valóban jó pénzt kereshettek a tevékenységükkel. 2023-ban azonban gyökeres fordulat következett be az ágazatban, a felvásárlási árak és azzal együtt a bevételek zuhanni kezdtek, miközben a magas inputanyagárak és más költségek velünk maradtak.
Mellesleg Németország valóban irigylésre méltó helyzetbe került tavaly, a Szövetségi Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (BMEL) adatai szerint ugyanis az egy dolgozóra jutó jövedelem 32 százalékkal, mintegy 43 500 euróra emelkedett az előző pénzügyi évhez képest.
Ausztriában pedig még a közbeszédbe is bekerült, és irigykedés célpontjává vált, hogy 2022-ben a mezőgazdasági bevételek reálértéken csaknem 30 százalékkal nőttek az előző évhez képest, a nettó vállalati nyereség pedig 36,5 százalékkal emelkedett.
„A kiemelkedő eredmények sok vállalatot segítettek abban, hogy egy kis levegőhöz jussanak. Mozgásteret biztosítottak számukra a tartalékok képzésére, illetve a jövőbe való befektetésre. Egy fecske nem csinál nyarat, nem a tavalyi év alapján kell megítélni a mezőgazdasági termelők helyzetét”
– foglalta össze alighanem a legbölcsebben Ophelia Nick német parlamenti képviselő. Elemzők szerint is nagyobb veszélyt rejt magában a mezőgazdasági bevételek és kiadások ilyen mérvű „hullámvasutazása”, ami kiszámíthatatlanná teszi a termelést.
(Fotó: David Mark/Pixabay)