Házikert

Vályogtalajú kert dísznövényei, és amire figyelni érdemes

Agrofórum Online

Az agyagos, vályogos talajokkal a legnagyobb nehézség az, hogy sokáig sarasak egy eső után, és a vízraktározás szempontjából olyan növények fogják szeretni, melyek igénylik a sok, kiegyenlített vízmennyiséget és mellette a kötött talajt is kedvelik.

Elég sok magyar tájegységen előfordul a vályogtalaj és még mezőgazdászok is nehezen bánnak vele a hagyományos technológiákkal, a leggyakrabban az eketalp-betegség is ezen a talajtípuson jelenik meg.

Milyen növények bírják a vályogtalajt?

Növénylista szempontjából nem kell megijedni, mert igen sok növényből lehet választani. Egyrészt sok növény szereti a kötött talajokat, másrészt a stabil és sok nedvességet is sok növény intenzív növekedéssel hálálja meg.

Ide tartoznak a legszebb díszfák is, mint a japán juhar (Acer palmatum), mely egy igen kedvelt díszfa. Szerencsére ráadásul rendkívül sok színváltozata van, így a fajták terén is bőven válogathatunk, ha ebben a csodaszép díszfában gondolkodunk. Karakteres lombkoronaformája miatt a kert igazi éke lesz!

A rózsaloncok is ide tartoznak: A Weigela fajták rendkívül mutatósak és a legunalmasabb kertet is feldobják. Főleg, ha a tarkalevelű fajtákat választjuk, mert akkor virágzási időn kívül is látványos lesz ez a csodálatos cserje.

Az őszirózsák közül a havasi őszirózsa (Aster alpinus) a lila virágaival egy csodaszép évelő, ha fenntartható kertben gondolkodunk. Pár év alatt szépen elterjed az ágyásban, így könnyen szaporíthatjuk is!

Szerencsére sok növény szereti a kötött talajokat, van miből választani a kertbe (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szemely-kezek-fold-kert-169523/)

A klasszikus endemikus növények közül például a cickafarkfélék nagyon szeretik a vályogos és kötöttebb talajokat. Bár az igazat megvallva a homoktalajokon is szépen fejlődnek, így igazából az csak egy plusz, hogy a vályogtalajba is ültethetők.

A parkokból ismert növények közül a Heuchera, mint tűzeső és a hólyagbogyó is ismerős lehet.

Ha sövényt szeretnénk és hasznosat is

Ha például sövényt szeretnék, akkor a Coryllus avellana, azaz a mogyoró egy jó opció lehet vályogtalajra. Magas cserjét nevel, szépen árnyékol, és bár habitusra nem kis termet egy mogyoróbokor, azért a látványa kárpótol a helyigénye ellenére.

Ugyanígy a hólyagbogyó is a madárbarát kertek alapnövénye lehet, sövényként is használható ez a vályogtalajt kedvelő cserje.

Virágzókat is választhatunk!

A virágzók közül már a Weigelát említettem, de ide tartozik a talajtakaró indás ínfű is, mely tavasszal élénk kékes-lila virágával az első izgalmas színfoltok közé tartozik a kertben. A sásliliomokról se feledkezzünk meg, hiszen a Hemerocallis nemcsak kiváló vízpartimitátor növény, de évelőágyásokba is tehetjük a „látvány lazítása” kedvéért, mert hosszú száron nyíló virágai és ívesen lehajló levelei szépen mutatnak nagy lapulevelek, óriásrebarbarák vagy más nagy levelű növények társaságában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

„Néhány táblánkról több követ szedünk le, mint búzát” - Az első magyarországi ELHO kőfelszedő a Sümegi vár tövében

2020. május 6. 13:19

Nem kis munka a sokszor focilabda, alkalmanként MTZ elsőkerék méretű kövek összegyűjtése a mezőgazdasági területekről, ám elengedhetetlen. Az ilyen műveletekre szokták azt mondani, hogy „szükséges rossz”. Ezekből pedig érdemes kihozni a legjobbat, a legtöbbet. Így van ez Tóth Tamás egyéni vállalkozónál is, a Veszprém megyei gazdálkodónál ugyanis nagyon komoly járulékos költségeket okoznak a helyi viszonyok.

Tartsuk a vizet a tájban!

2024. március 22. 11:10

Országos vízigényfelmérést végez a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózata márciusban. A felmérés célja a gazdálkodói hajlandóság megismerése a víz tájban tartására a mélyfekvésű, vízvisszatartásra alkalmas területeken. 

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.

Megmenthetem még a túlöntözött jukkámat?

2023. szeptember 30. 04:39

Sajnos a jukkámat túlöntöztem. Amennyire tudtam szárítottam a földjét, de kókadtak maradtak a levelei (képet küldtem róla). A törzse nem, de a levelek tövei megpuhultak. Ha levágom a leveleket, újra hajthat? Van még valami remény, hogy megmentsem?