Ki ne szeretné vendégül látni a többi beporzó rovar mellett a különböző lepkefajokat is a kertben? Mivel ezeknek a fajoknak is szorosan kötődik a táplálkozása a virágzó növényekhez, ezért fontos beporzó szervezetei ők is a növényeinknek. De milyen növényfajokkal csalogathatunk több lepkét a kertbe?
Érdemes úgy összeválogatni a kertünkbe a lepkevonzó növényeket, hogy egész évben találjanak maguknak táplálékot a lepkék, hasonlóan, ahogy a méhbarát és madárbarát kertet is tudatosan felépítjük. Lássuk, milyen növényfajok lehetnek ebben elsődlegesen a segítségünkre!
Kerti kankalin
A kerti kankalint más néven primulának ismerjük, és sajnos kevesen tudják róla, hogy nem szobanövény, hanem a szivárvány minden színében virágzó évelő növény. Számtalan kertészeti változata létezik, amiket bátran ki lehet ültetni a hazai kertekbe.
A kerti kankalin kora tavasszal virágzik, és élénk színű virágai miatt kiváló csalogatója a korán ébredő lepkéknek. Olyan helyet keressünk neki, ahol kora tavasszal sok napfény éri, és tápanyagban dúsabb, enyhén savas kerti talaj lesz a közege.
Keleti mák
A díszpipacs, vagy más néven keleti mák és a kerti mák nemesített változataival találkozhatunk a kertekben. Ezeknek a nemesített egynyári növényeknek élénk színű virágai lehetnek vörösek vagy rózsaszínűek, amelyek már messziről a kertünkbe vonzzák a lepkéket és a méheket.
Magassága elérheti a 100-120 cm-t is, csésze alakú virágait pedig május-júniusban hozza. Kedveli a világos, napsütötte helyeket, és a jó vízáteresztő képességű, jó szerkezetű talajt. Túlságosan kötött talajban a pangó víz veszélye miatt gyökérrothadás jelentkezhet. Virágzása után a levelei visszahúzódnak, és legközelebb csak ősszel hajtanak ki újra, így telel át a növény.
Rézvirág
A Mexikóból származó rézvirág, más néven legényrózsa színpompás virágaival a nyári kertek színfoltja. Májustól október végéig hozza színes, akár 15 cm-es átmérőjű fészekvirágzatait, amelyek igazi rovarmágnesként működnek, a lepkék is gyakran látogatják.
Magassága 50-70 cm közötti, mélyzöld levelei felett pedig szépen díszlenek a fehér, világos és sötétrózsaszín, piros, bordó, sárga, narancssárga vagy zöld virágai. Az elszáradt virágokat csípjük le a növényről, így hosszabban fog virágozni az újabb és újabb virágoknak köszönhetően. Keressünk neki világos helyet, és átlagos kerti földbe ültetve, kielégítve az átlagos vízigényét, egész nyáron virágozni fog.
Kék búzavirág
A Dél-Európából származó kék búzavirág az egyik legszebb egynyári növény, amely a falusi hangulatú kertek egyik legkedveltebb lepke- és méhcsalogató virága. Mezőkön és gabonatáblák mellett a konkollyal és a pipaccsal együtt fejlődik, a kertünkben pedig egy 30-60 cm magas, májustól októberig virágzó növényt nevelhetünk belőle.
Nemesített fajtáinak virágszíne a kék mellett még rózsaszínű, lila vagy fehér is lehet. Napos, széltől védett helyen érzi magát a legjobban, rendkívül szárazságtűrő. Kedveli a tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű földet.
Kerti körömvirág
A kerti körömvirág egynyári, 30-70 cm magasra növő, sokoldalú és értékes gyógy- és dísznövény. Sárga színű, egyszerű vagy telt fészkesvirágzataival remek méh- és lepkecsalogató. Fővirágzása júniusban és júliusban van, de melegebb tavaszokon már májusban virágozhat, és másodvirágzására is számíthatunk szeptember-októberben, ha folyamatosan eltávolítottuk az elhervadt virágokat.
Remekül bírja a szárazságot és a hideget, de napos helyen fejlődik a legszebben. Kifejezetten kedveli a tápanyagban szegényebb talajokat. Minden évben magvetéssel szaporítható.
Bársonyvirág
Az amerikai kontinens melegebb vidékeiről származó bársonyvirág, vagy elterjedtebb népies nevén büdöske egy rendkívül népszerű egynyári növény, amely élénksárga vagy narancssárga virágaival már messziről felhívja magára a figyelmet májustól egészen októberig, ilyenkor a lepkék előszeretettel látogatják. 30-50 cm magasra nő meg.
Nagyon szereti a napos, meleg helyeket, kifejezetten szárazságtűrő és talajban sem válogatós. A körömvirághoz hasonlóan minden évben magvetéssel szaporíthatjuk, és bátran nevelhetjük ugyanazon a helyen. Nem tanácsos azonban a veteményes közelébe tartani, mert a meztelencsigák egyik kedvenc csemegéje.
Kapcsolódó cikkek:
- Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A kétszárnyúak
- Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A bogarak
- Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – Lepkék és darazsak
- Természetes beporzó szervezetek
- Környezettámogató kertészkedés II. rész
- Hogyan készítsük fel a kertünket az állatok téli megsegítésére?
- Hogyan segíthetjük a kertünkben élő hasznos rovarokat? I. rész – építsünk rovarhotelt!