Egy új betegség tünetei láthatók a platánfa fiatal hajtásain?

Agrofórum Online

Kertünk dísze egy magas platánfa a gyep közepén. Az utóbbi években egyre gyakrabban figyeltem meg rajta a fiatal hajtások leveleinek torzulását és elszáradását. Színe fehéres, nem sötét. Egy új betegségről van szó? Hogyan tudunk védekezni ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Igen, viszonylag új platánfa-betegséget észlelt a platánfáján, kb. 10 éve jelent meg és terjedt el hazánkban Európa többi országával egy időben. Az Észak-Amerikából elterjedt platán lisztharmat (Erysiphe platani, syn. Microsphaera platani) a különböző platánfajokat egyaránt fertőzi.

Jellemző a betegségre, hogy a tipikus fehér, lisztes bevonatai elsősorban a fa fiatal leveleit, hajtásait fertőzi meg, a kifejlett leveleken ritkábban fordul elő, és azokon kisebb foltokat okoz. A fiatal leveleken nagyméretű, fehér színű, a lisztharmat bevonatokra jellemző elszíneződések fejlődnek, a foltok alatt a levélszövet elhal, ami a levelek torzulásához vezet. A fiatal levelek kanalasodnak, zsugorodottak lesznek, és hamar elszáradnak.

Beteg hajtás a platánfán (fotó: a kérdező felvétele)

A lisztharmatos betegségre nyár elejétől őszig számíthatunk, a gombának a párás, nyirkos, esős időjárás kedvez. Az idei extrém, az átlagostól eltérő időjárás miatt erős fertőzés alakult ki. Mivel a fakorona hajtásvégei annak szélén helyezkednek el, a károsodott levelek is magasan, a fa külső felületén találhatók. Idősebb platánfákon gyakoriak a törzs sarjhajtásai, azok nyári kifejlődésekor biztosan megtelepedik rajtuk a lisztharmat gomba. Nyár végén, szeptemberben a fehér gombabevonaton (micélium-szövedéken) kifejlődnek a sötét színű, gömb alakú, gombostűfej méretű ivaros képletei, melyek az áttelelését biztosítják.

A gomba áttelelését csökkentheti, ha a lehullott leveleket folyamatosan eltávolítják a gyepről, nem hagyják a gombát a fertőzött leveleken fennmaradni. A gyep öntözésénél pedig figyelembe kell venni, hogy a vizes fű párásítja a felette elhelyezkedő légtömeget. Ezért az esti, éjszakai öntözés helyett célszerű áttérni a reggeli vagy délelőtti órákban végzett locsolásra, amivel a párás időszak lerövidül.

Torzult platánlevelek (fotó: a kérdező felvétele)

A platán károsítói elleni védekezést a fa mérete határozza meg. A csemetekorú fák kivételével, a meglehetősen magasra növő platánok koronáját a hagyományos háti permetezővel nem lehet eredményesen permetezni, általában magasnyomású vagy motoros permetezőgép alkalmas erre. A platánokat más károsítók és betegségek is fertőzik rendszeresen (platán csipkéspoloska, gnomóniás hajtás és ágelhalás stb.), amik ellen gyakran ismételt védekezés szükséges, mivel a fák életét veszélyeztetik. A permetezéseket ellenük össze lehet vonni, a szerek együtt is kijuttathatók.

Terjedőben van és hatékonyan alkalmazható a permetezések kiváltására az injektálásos növényvédőszer-bejuttatás. Az évente 1 alkalommal végzett kezelés az adott évre teljes károsítómentességet ér el. A fa injektálást, erre a speciális munkára szakosodott, növényorvosok végzik, ők ajánlanak növényvédő szert is az adott, valamennyi károsító ellen.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Hogyan védekezhetünk a som levélfoltossága ellen?

2019. október 19. 06:38

G. Jakab kérdése: Som bokrokon már nyáron megjelentek, és az utóbbi hetekben súlyosan elterjedtek a foltos levelek. Mi okozza ezt a betegséget, lehet-e védekezni ellene?

Jubileumot ünnepel a Nufarmer Magazin (ingyenesen letölthető PDF)

2019. április 2. 06:17

Magazinunkban több kiváló, elismert szakember ismerteti tapasztalatait az évelő egyszikű gyomnövényekről csakúgy, mint a vetésfehérítővel vagy a zöldítéssel kapcsolatos növényvédelmi problémákról és megoldási lehetőségekről.

Lehet-e már most a szőlő levelein lisztharmat?

2022. május 11. 04:37

Elképzelhető, hogy a szőlő levelein már most, tavasszal is a lisztharmat fertőzés tüneteit láttam?

Az élelmiszercímkék sötét titkai

2023. augusztus 29. 16:10

Mitől bio egy termék? És mitől természetes? Bízhatunk-e az organikusnak feltüntetett termékekben, és egyáltalán, ki ellenőrzi mindezt? Mert ha minden annyira ellenőrzött, miért van ennyi beteg ember, és miért vannak tele az élelmiszerek „szeméttel”?