Tényleg lehet még most sóskát vetni?

Agrofórum Online

Szomszédom javasolta, hogy ősszel is vessek sóskát. Tényleg lehet még most sóskamagokat vetni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A sóska egy évelő növényfajunk, melynek vastag, lándzsa alakú leveleit fogyasztjuk. Többféle változata létezik, ezek közül hazánkban leginkább a mezei sóska termesztése terjedt el. Nem kifejezetten melegigényes növényfaj, magjainak csírázása már pár fokon végbemegy, viszont ehhez optimális feltételnek leginkább a 20 fok körüli hőmérséklet tekinthető. Félárnyékos helyen is termeszthető, viszont fénnyel jobban ellátott helyen nevelve gyorsabban fejlődik. Vízigénye magas, valamint kedveli a párásabb körülményeket, mely feltételek mellett nagyobb leveleket is képez. Talajban nem válogat, szinte valamely talajtípus megfelel termesztésére. A nyári magas hőmérséklet, illetve a hosszú nappalok hatására kevesebb levelet fejleszt, hiszen megindul magszárának képződése.

Szaporítása általában magvetéssel történik, erre tavasszal (március-április), illetve nyár végén – ősz elején (augusztus-szeptember) is sor kerülhet. A tavasszal vetett növényekből már a nyár folyamán szedhetők a levelek, míg az őszi vetésből csak következő év tavaszán. Magjai nagyon aprók, ezért ezeket csak megfelelően előkészített, ülepedett és kellően aprómorzsás szerkezetű talajba szabad elvetni. A talaj előkészítése során érdemes komposzttal, trágyával is feltölteni a talajt, hiszen a sóskának, évelő növény lévén, hosszabb távon így biztosíthatók a szükséges tápanyagok.

A sóska magjai meglehetősen nehezen indulnak csírázásnak, az apró magvak csírázását a túl mély vetés is akadályozza, a túl sekélyen vetett magok pedig hamar kiszáradnak. A vetés mélysége tehát kb. 2-3 cm legyen, majd pedig a vetés után rendszeres öntözéssel is segítsük csírázását. A szaporítás másik módja lehet még magjainak elvetése tálcába, vagyis magjaiból előzetesen palánták nevelése. A palánták felnevelése hasonlóan történik, mint minden más zöldségfaj esetében. A tél beállta előtt fontos, hogy a kiültetett növények kellően begyökeresedjenek, mely által a téli fagy sem károsítja majd őket, így tavasszal is jó erőnléttel indulhatnak egyedeik növekedésnek.

Alapos figyelmeztetés: 60-80 százalékkal csökkent a talajaink szervesanyag-tartalma

2024. augusztus 11. 16:10

Az a feladata ma a talajművelésnek, hogy alkalmazkodjon a megváltozó feltételekhez.

A krizantém gondozásának aranyszabályai

2019. november 21. 13:39

A dísznövény-nemesítők évszázados munkájának köszönhetően a sokoldalú és változatos krizantémnak sikerült kilépnie a „temetői virág” szerepéből, és mára a vágott, cserepes és kerti változataival meghódította az otthonokat, a kerteket és a parkokat is. Mit tehetünk házikert-tulajdonosként azért, hogy margitvirágaink éveken keresztül legszebb pompájukban, egészségesen növekedjenek?

A tőzeg arányának csökkentése a termesztőközegben

2024. január 6. 13:40

A tőzeg felhasználása a különféle termesztőközegekben igen elterjedt előnyös tulajdonságinak köszönhetően, ugyanakkor ennek arányát mindenképpen csökkenteni szükséges.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.