Házikert

Mindent a magaságyásokról – ha most kezdenénk neki

Agrofórum Online

Ha már nagy divatja van a magaságyásnak, és már a celebjeink is előszeretettel reklámozzák, hogy készíts magaságyást, mert különben nem is vagy rendes ember, akkor itt egy kis szösszenet a magaságyások valódi világáról, amit érdemes tudni, mielőtt belekezdünk.

Ezernyi és egy cikk és videó készült már a magaságyásokról, de azt kell mondjam, hogy legyünk nagyon óvatosak, hogy kitől hallgatunk meg jótanácsot. Sajnos nap, mint nap találok olyan szenzációhajhász cikket, ami isteníti a magaságyásokat, pedig valójában, ha nem jól van kialakítva, akkor a munka ugyanúgy nehéz, mintha a veteményesben bogarásznánk talajszintben.

A magasított ágyás, a dombágyás, a komposztmulcsban termelés és a magaságyás nem egy és ugyanaz, nagy eltérések vannak, még akár talajösszetételben is.

Magas és magasított ágyás: hát nem mindegy? Nem.

A magasított ágyás nem magaságyás. A magasított ágyás, mint olyan egy a talajszintnél csak maximum 10-15 cm-rel magasabb kerettel körbevett terület, melybe vagy permakultúrásan, vagy komposztmulcsolva, vagy komposztos talajkeverékkel megtöltve gazdálkodunk.

Ezzel szemben a magaságyás akár derékig ér, mert fő a kényelem, lehet belőle víztározóst is készíteni, mert van drénrétege, van túlfolyója is akár. De itt is nagy a szórás, ahogy említettem vannak víztározós, de vannak nem víztározós magaságyások is!

A magaságyás akár derékig ér, mert fő a kényelem (fotó: Pixabay)

Melyik mire jó a kiskerti szinten?

Egyrészt hely mindenre van, amire szeretnénk. Inkább onnan fognám meg a dolgot, hogy mennyire akarunk hajolgatni, és milyen növényeket szeretnénk ültetni bele?

Nekem a tapasztalatom az, hogy permakultúrásan és mélymulcsban vagy magasított ágyásban nagyon szépen lehet akár futni hagyni a tökféléket, a cukkini is kedvelni fogja, de ha nem akarjuk az uborkát, paradicsomot felkötözni, akkor hagyhatjuk ezeknél az ágyástípusoknál szabadon futni.

A magaságyással akkor leszünk jó barátok, ha szeretünk ülve dolgozni, és olyan növényeket termesztünk, melyeknél nem nagy a futás. Bár kordont itt is lehet tenni, de minél magasabbra építkezünk, annál nehezebb lesz a szüretnél elérni a legfelső terményeket.

A magaságyásoknál sok szerves trágyával összekomposztálódott talajkeverékkel érdemes dolgozni.

Zárt vagy nyitott legyen oldalról?

Sokan használják a raklapmagasítót oldalfalnak, ami egészen addig jó, míg alulról is le nem zárják az ágyásokat. De mégis a tarack és egyéb gyomok, valamint a vakond miatt lezárásra kerül, és onnantól a drénvíz nehezen távozik az ágyásokból. Az alulról lezárás természetesen érthető ilyenkor, de akkor oldalirányból érdemes szellőznie az ágyásnak.

Mi az ágyásainkat éppen ezért raklapból építjük, 3 raklap magasságban egymásra fektetve, így oldalról tud szellőzni, alulról le tudjuk a gyomoktól zárni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Mikor indul a „hivatalos” madáretetési szezon?

2024. október 16. 08:40

A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások.

Palántanevelés az ökológiai paradicsomtermesztésben

2018. április 6. 08:01

Javában tart a palántázási szezon. A legtöbb helyen a paradicsompalánták szépen fejlődnek, de ha mi mégsem vetettük még el őket, még nem késtünk el.

Okos módszerrel hozzák vissza a talaj termékenységét Afrikában

2024. szeptember 18. 14:40

Az EcoNorCam nevű projekt keretében próbálnak cselekedni, ennek fő gerincét a Zai művelési eljárás jelenti.

Ősz a veteményesben - Mi terem most?

2023. szeptember 26. 05:40

A veteményesben is egyre inkább tűnnek el a nyár színei és átveszi a terepet az utolsó pár még szedhető növény.

Karácsonyfából is lehet komposztot

2022. január 17. 10:43

Újév első napján elengedtük az óévet, vízkeresztkor pedig lebontottuk a karácsonyfákat. Ha babonások vagyunk, se előbb, se később, a népi hit ugyanis úgy tartja, ha korábban válunk meg tőle, szerencsétlenséget hoz, ha viszont január 6. éjjelén még teljes díszében pompázik, akkor egész évben úgy kell maradnia. Akár előbbi, akár utóbbi, esetleg köztes megoldást választunk, a fenntarthatósági elveket szem előtt tartva gondolkodni ma már alap. Dr. Aleksza László egyetemi docenst, a MATE Környezettudományi Intézetének munkatársát a kidobott fák lehetséges hasznosításáról kérdeztük.