A konyhai hulladékok jó része simán elférne a kertünkben is, csak jól kell komposztálni őket. Nézzük is sorra, hogy melyek azok a konyhai anyagok, melyek a kertben is használhatók?
Nagyon sok alapvető élelmiszert vagy annak részét dobjuk ki valójában. Erre akkor jövünk csak rá, amikor tudatosan figyeljük konyhai ténykedésünket. Vegyünk egy műanyag tálat elő és kezdjük el nézni, hogy ami a főzés során keletkezik, az mennyi alapanyaghulladék. Meg fogunk lepődni!
Hihetetlen sok hulladék végzi a szemétben a komposzt helyett
A sárgarépáról lehámozott csíkoktól a tojáshéjon át, akár még a paprikacsumákig rengeteg olyan amúgy komposztra teljesen jó dolgot dobnak a kukába az emberek, amelyeket helyesen bekomposztálva a kertben is hasznosíthatunk.
Gyűjtsük külön a tojáshéjakat, összemorzsolva kiváló csigatávoltartó lesz a veteményesben a tojáshéj-morzsalék!
Kávézacc kutya ásása ellen és a hangyák ellen
Van egy trükköm az illegális kutya-lyukak ellen a kertben. Mivel kiváló a szaglásuk, pont ezt használom ki. Ha lyukat ásogat a kertben olyan helyen, ahol én épp nem szeretnék sem medencét majd, sem metróalagutat, ott beszórom az ásás helyét a visszatemetésnél kávézaccal. Másik, talán drasztikusabb megoldásom ellene egyébként a nagy lyukak kutyagumival való kitöltése, gonosz módon belerakom a lyukakba a meglepetést nekik. Hamar abbamarad az ásás a kérdéses helyeken.
A virágágyásokba a kávézaccal a hangyák ellen védekezem, ami azért izgalmas, mert a hangyák jelenléte növeli a levéltetvesség problematikáját is. Ha kevés a hangyánk, kevés a levéltetvünk is!
Mi legyen az ételmaradékokkal?
Az ételmaradékok egy adott szintig bekomposztálhatók. Ez az „egy adott szintig” azt jelenti, hogy nem moslékos kupacnak kell kinézzen, hanem néha önthetünk rá ételmaradékot, de hogy a legyek ne lepjék el, minden esetben takarjuk le földdel is a kupacot!
Amit semmiképp ne rakjunk a komposztra
Szeretem listába szedni a nemeket is, mert mindenhol csak az igen oldal kerül említésre jellemzően. De például festett kartondobozokat nem teszünk a komposztra. Igazából ezt talajtakarásra sem szabadna használni, pláne ha a ragasztószalag is rajta van.
Ugyanígy a csomagolások a nejlontól a raschell hálókig nem a komposztra valók. De a növénykötőző madzagok sem!
Én a dióhéjat és mandulahéjat sem teszem a komposztba, mert rettentő lassan komposztálódnak. Inkább a virágágyásokba teszem összetörve mulcsként. Ahogyan egyébként a kávézaccot is vagy adott mennyiségig a teafüvet is, mert mi nem filteres teát iszunk, hanem szálas teákat, és így ez is egy természetes “hulladék” lesz.
A teafilter tasakját se tegyük a komposztra, bár ez utóbbi legalább komposztálódik.