Miért alakultak ki apró fekete foltok a dísznapraforgón?

Agrofórum Online

Dísznapraforgó növényeket neveltem, amiknek levelein szeptemberben apró fekete foltok nőttek, leveleik elszáradtak. A csatoltan küldött képen jól látszanak a tünetek. Mi okozta, lehet védekezni ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kertjében nevelt dísznapraforgó (Helianthus annuus) a magjáért termesztett napraforgó változata, betegségeik, kártevőik azonosak, közösek. A napraforgó egyik gyakori betegsége a napraforgó rozsda, melyet a (Puccinia helianthi) gomba okoz. Nyár vége felé jelennek meg gombatelepei a leveleken, a virágzaton, a tányér zöld részein, kedvező körülmények között szoktak elhatalmasodni a növényen. A világban elterjedt betegség, elsősorban a meleg éghajlatú országokban szokott súlyos kártételt okozni, meleg igénye miatt jelenik meg hazánkban a nyár vége felé.

A gombának több spóraformája fejlődik ki a vegetációs időszak alatt meghatározott sorrendben. A barna színű uredospóra telepek találhatók meg hosszú ideig, ezért ez az ismertebb. Majd ezt követően a fekete, telelést biztosító teleutospórái szaporodnak fel a hűvös idő beálltával. A spóratelepek kicsik, tűhegynyiek, vagy csupán 1 mm nagyságúak, a levelek hátoldalán fejlődnek ki. Kezdetben bőrszövet fedi őket, később a spóratömeg felszakítja és a spórák kiszóródnak, így fertőzik meg a még egészséges leveleket.

Levél hátoldalán a fekete spóratelepek (fotó: a kérdező felvétele)

A talajhoz közeli, alsó levelekről indul el a felsőbb levelekre a gomba fertőzése, megtelepedése. A gomba a napraforgó levelein kívül valamennyi zöld részén megtelepedik: a levélnyélen, a zöld száron, a napraforgó fészekvirágzatán (tányér), annak szélén fejlődő zöld pikkelyeken egyaránt. A parazita gomba hatására a megtámadott zöld szövetek elsárgulnak, elszáradnak.

Zöld pikkelyleveleken a kifejlődött rozsdatelepek

A betegség megjelenése a virágzást követi. Felszaporodásának a tartósan meleg és párás körülmények kedveznek, amikor ilyen időjárás az uralkodó, a betegség járványos megjelenésére lehet számítani. A kórokozó a fekete színű teleutospóráival telel át a növényi maradványokon.

A védekezésben jelentős szerepet játszik az ellenálló fajták nemesítése, termesztett napraforgófajtáknál sikeresen alkalmazzák. Dísznapraforgók között – ismereteim szerint – nem állnak rendelkezésre sem rezisztens, sem toleráns fajták. Sokat tehetünk a betegség terjedésének megállításában a tüneteket mutató levelek, súlyos fertőzésnél az egész növény időben történő eltávolításával, és a lehullott fertőzött leveleik összegyűjtésével. Ősszel a levelek talajba forgatásával megelőzhető a gomba áttelelése és a tavaszi fertőzés kialakulása. Amennyiben már nyáron súlyos mértékű fertőzés alakul ki, azoxistrobin hatóanyagú, felszívódó hatású Amistar gombaölő szerrel védekezhet, védheti meg virága épségét. A permetezést az alsó leveleknél kezdje, és a levelek mindkét oldalát érje a permetlé.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Csökkent tavaly a növényvédő szerek felhasználása

2019. április 29. 14:33

Magyarországon tavaly 1100 féle engedélyezett növényvédő szer volt forgalomban, ezek 36 százaléka gyomirtó, 29 százaléka gombaölő, 12 százaléka rovarölő, 19 százaléka pedig az egyéb szer kategóriába tartozott.

Botrítisz a szamócán! Hogyan védekezhetünk ellene?

2022. április 27. 04:36

Fólia alatt nevelek szamócát, egyes töveknél az alsó levelek tövében penészbevonat fejlődött, szürkés színű. Meg lehet állapítani, hogy mi okozza? Mivel védekezhetek ellene?

„A Priaxornak helye van a növényvédelmi technológiánkban” - Átadtuk előfizetői nyereményjátékunk BASF különdíját

2019. január 10. 12:00

Az Agrofórum 2018-as nyereményjátékában a BASF által felajánlott 50 liter Priaxor kalászos gombaölő szert Vavró Iván, a jánoshalmai Hergevica Kft. tulajdonosa és vezetője nyerte meg.

Miként lehet ifjítani a cseresznyefát?

2022. december 1. 04:37

Cseresznyefa ifjításával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni! Mi a teendő általánosságban?