Mire szolgál a hernyóenyves öv? Tényleg érdemes kihelyezni?

Agrofórum Online

Szeretnék érdeklődni, hogy mire is szolgál pontosan a hernyóenyves öv? Egyáltalán érdemes kihelyezni, megéri a ráfordított költségeket?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A házikerti gyümölcsfa-tulajdonosok körében növényvédelmi vonatkozásban hasznos és elterjedt eljárásnak számít a fák törzsére helyezett hernyóenyves, más néven hernyófogó öv kihelyezése. Ezek a hullámpapírból, esetleg zsákvászonból készült, 15-20 cm széles, fa törzsét körbeérő övek szolgálnak ugyanis pl. az araszoló hernyófajok, valamint az almamoly, törzsön felfelé mászó példányainak összegyűjtésére, gyérítésére.

Az övek kihelyezése környezetbarát védekezési módszernek tekinthető, akár kereskedelemben is beszerezhetők, de otthon is könnyedén elkészíthetők. A kihelyezésre szánt papírcsíkot nem száradó ragasztóval, pl. enyvvel kell bekenni, majd pedig a fa törzsére erősen rögzíteni. A kihelyezési magasság a fa törzsének kialakításától függően, 50-100 cm-es magasságban történjen. Az enyves övek kihelyezését már kora ősszel, szeptember közepén ajánlatos elvégezni, majd tél elején, de legkésőbb a tél végén már mihamarabb érdemes eltávolítani. Az ősz folyamán akár az övek cseréjéről is gondoskodhatunk, amennyiben számos telelő alakot találunk bennük. Sikeres begyűjtés esetében jó megoldás lehet az övek elégetése, a bennük található egyedek biztos megsemmisítése.

Nemcsak az enyves övek kihelyezésével, hanem a téli fatisztogatási munkálatok elvégzésével is gyéríthetjük a telelő kártevők egyedszámát. A fatisztogatást elegendő a téli időszak végén megtenni, de nem ajánlatos a kora tavaszi időszaknál későbbre hagyni. A munkálat során egy drótkefével kíméletesen kell a fák fás részét megdörzsölni, de a fa épségére, sérülésektől való megóvására közben mindenképp ügyelni szükséges. Gondoskodjunk a lekapart maradványok összegyűjtéséről is, melyet már a művelet előtt a fa alá helyezett fólia leterítésével előzetesen is megoldhatunk. A fatisztogatás munkálatokkal egymenetben az elhalt ágak, gallyak, esetleg kipusztult fák kivágását is megtehetjük, majd pedig ne felejtkezzünk meg a fák tél végi lemosó kezeléséről sem. A lemosó kezelést nemcsak a lombhullás után, hanem a vegetációs időszak megindulása előtt is végezzük el, hiszen mindkét kezelés hatással van a telelő kártevőkre és kórokozókra, így az egész éves hatékony növényvédelem megalapozásában is segítségünkre van.

Inváziós kártevők: a négyfoltos fénybogár

2019. március 31. 05:36

A fénybogarak egyik jellegzetes határozó bélyege a bunkós végű csáp, amely segítséget nyújthat a gyors azonosításban.

Ismerd meg a tábládat madártávlatból! - Új, modern szolgáltatással jelentkezik az Agrárközösség

2018. június 12. 15:31

A speciális „monitoring drón” számos olyan adatot szolgáltat, amelyek nemcsak az eredményességet növelhetik, de a legtöbb esetben a költségeket is csökkenthetik.

Növényvédelmi alapfogalmak és kategóriák

2020. február 19. 08:16

A növényvédő szerek olyan készítmények, amelyek egy vagy több hatóanyagot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok lehetnek természetes eredetű, illetve kémiai, biológiai vagy biotechnológiai úton előállított anyagok, valamint élő szervezetek.