Lehet ifjítani az idős diófát?

Agrofórum Online

Lehet-e még ifjítani az idős diófát? Válaszukat előre is köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A diófa, főként idősebb korra, már képes nagyon nagyméretű fává megnőni, ezzel együtt hatalmas koronát is nevelni. Sajnos az ilyen méretű fák metszése házikerti körülmények között is akadályokba ütközik, hiszen már egy hosszabb létráról is nehézkes feladatnak mondható ennek megoldása. Vannak olyan vállalkozók, akik e feladat elvégzéséhez szükséges eszközzel és járművel is rendelkeznek, érdemes lehet tehát a folyamatot szakemberre bízni.

A diót a többi gyümölcsfajtól eltérően, méretéből is adódóan, nem minden évben szokták metszeni (legalább háromévente azonban ajánlatos elvégezni), illetve esetében nem is termőre metszésről, hanem ritkításról szokás beszélni. Ez azt jelenti, hogy a fa koronájából olyan elemeket távolítunk el, melyek sűrítenek, vagyis nem megfelelő irányba állnak. Továbbá az elszáradt, sérült és beteg részek levágása is a folyamat részét képezi. A nagyra nőtt korona gyakran lehet útjában a vezetékeknek, a háznak, szomszédnak stb., az ilyen problémát okozó gallyak és ágak lemetszése szintén fontosnak tekinthető. A jól ritkított diófa belseje még idősebb korban is elegendő mennyiségű fényt kap ahhoz, hogy termésképzése se ütközzön akadályba. A bejutó fény mennyisége hatással van ugyanis a termőrügyek képződésére, a termések fejlődésére. Az árnyékos részeken is képződhetnek termések, viszont azok mérete és minősége elmarad a fénnyel kellően ellátott részeken képződött gyümölcsökétől.

Nemcsak a metszés módja, hanem annak időpontja is meghatározó a dió életében. A metszést a szüret után, ősszel érdemes elvégezni, hiszen a sebek nehezen gyógyulnak be a nagy gyökérnyomás miatt. Más időszakban történő metszés nem ajánlható, hiszen a fa folyása olyan heves is lehet, hogy a keletkezett seben keresztül a fa úgyszólván elvérzik. A tavaszi metszés során létrejövő sebek továbbá nehezen is száradnak a kifolyó nedvtől, így a fa korhadását is megindíthatják. A nagyobb volumenű metszést tehát ősszel kell elvégezni a fa egészségének megőrzése érdekében, míg a kisebb és vékonyabb koronarészek eltávolítása akár tavasszal is végrehajtható. A nagyobb sebek kezelése, fasebkezelő anyaggal való bekenése is legyen része a metszésnek!

Citromfa teleltetése hol és hogyan?

2020. november 30. 15:13

A tél előtt az öntözés mérséklésével is szükséges a citromfák felkészítése a pihenésre.

Gyümölcs- és zöldségfélék tárolási praktikái

2022. november 9. 09:24

Október-november az az időszak, amikor betakaríthatók a kertben termesztett gyümölcs és zöldségfélék jelentős hányada. A téli tárolás nagyon sok haszonnal jár, hiszen állandóan rendelkezésre áll saját kezünk munkájával megtermelt egészséges élelmiszer. Ahhoz, hogy a tél folyamán is megőrizze jó minőségét, a betárolás előtt és során tegyünk meg mindent, hogy sokáig élvezhessük kétkezi munkánk gyümölcsét.

Most még megmetszhetem a ribiszkét?

2023. március 24. 04:36

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy most még megmetszhető-e a ribiszke?

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.