Növényvédelem

Az intenzív brazíliai szójatermesztés súlyos betegséget okoz gyerekeknél

Agrofórum Online

A szója kezelésére szolgáló növényvédő szerek túlzott mértékű és nem szakszerű kijuttatása okozhatja a betegséget.

Az elmúlt évtizedek alatt Brazília a világ vezető szójatermesztő országává vált, és, ami nem annyira büszkeségre okot adó eredmény: a világ vezető növényvédőszer-felhasználójává. Noha a növényvédő szereket mindig is gyanakvás övezte, valójában nem sokat tudunk a lakosságra gyakorolt hatásukról.

Amerikai egyetemek működtek együtt egy Brazíliában végzett kutatásban, amelyben azt vizsgálták, a szójatermesztés terjedése és a vele járó fokozódó növényvédőszer-használat hogyan korrelál a halállal végződő gyermekkori rákos megbetegedésekkel.

Maga a folyamat, hogy a kevés inputot igénylő marhatenyésztésből intenzív szójatermesztésre váltottak a helyi gazdálkodók, nagyon hirtelen történt, ám ezzel egy időben nem tanulták meg a megfelelő permetszer-kijuttatást és óvintézkedéseket, aminek súlyos hatásai vannak – jelentette ki az egyik kutató.

A legkiszolgáltatottabb réteg, a gyerekek körében keresték az egészségügyi következményeket, a leggyakoribb gyermekkori rákfajtára, az akut limfoid leukémiára fókuszálva. Ehhez a Cerrado és Amazonas régió mezőgazdasági területeiről gyűjtöttek különféle adatokat.

A Cerrado régióban 2000 és 2019 között megtriplázódott a szójatermesztés, az Amazonasnál pedig 20-szorosára, 0,25 millióról 5 millióra nőtt a szójatermő terület. A növényvédőszer-használat pedig háromszorosára, illetve tízszeresére ugrott – a helyiek így 2,3-szer több vegyszert használnak, mint az Egyesült Államokban.

„Az eredmények szignifikáns összefüggést mutatnak a szójatermesztés terjedése és a gyermekkori leukémia okozta halálozások között, amelyeknek legalább fele kapcsolódik az intenzív termesztéshez és a növényvédő szereknek való kitettséghez” – mondta az Illinois-i Egyetem kutatója.

Számításuk szerint 123, 10 évesnél fiatalabb gyermek halálát okozhatta közvetlenül a növényvédő szereknek való kitettség 2008 és 2019 között a 226 jelentett, halállal végződő megbetegedésből. Még nem bizonyított egyértelműen, hogy más ok nem állhat a háttérben, ezért a kutatók azon dolgoznak, hogy ezeket kizárják. Az biztos, hogy a szója fogyasztása és a halálozások között nincs szignifikáns összefüggés.

A fertőzés egyik legfőbb forrása a víz, mivel a kutatás szerint szorosan kapcsolódik a felszíni vizek fogyasztása az alsóbb régiókban előforduló halálozásokkal. Egy 2006-os adat szerint ugyanis a lakosság 50%-a ivóvíznek a felszíni vizeket használja, amelyekbe a vegyszerek könnyen belekerülhetnek.

A kutatók attól tartanak, hogy az eredményeik csupán a jéghegy csúcsát jelzik, ezért a lakosság edukációjára van szükség. Brazília éppen most állít össze egy tervet, amelynek alapján minden növényvédő szert engedélyeztetni kellene – ezekre ugyanis szükség van, de csakis körültekintően alkalmazva.

(Fotó: taylormariecasey13/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Közös agrárbiztonsági kutatásokba kezd a Szent István Egyetem és az Óbudai Egyetem

2018. január 26. 10:11

A keret-megállapodás hat kiemelt alprogramot, azon belül 26 projektet foglal magába. Három alprogramot az Óbudai Egyetem, hármat pedig a Szent István Egyetem gondoz.

Kutatás: a PHS gén megakadályozza a búza betakarítás előtti csírázását

2023. május 2. 14:01

A búza betakarítás előtti csírázásának (PHS) általánosan elterjedt problémájáról szóló új tanulmány már a kezdet kezdetén „csírájában fojtja el” a termés pusztulását okozó nehézségeket.

Az Európai Bizottság az algatermelés bővítését akarja előmozdítani

2022. november 22. 09:42

Az Európai Bizottság célja az algatermelés jelentős növelése az EU-ban. Az ágazatot az „Alga-kezdeményezés” részeként stabillá és fenntarthatóvá akarják tenni, hogy megfeleljen a növekvő keresletnek.

Klímaváltozás: talán pozitív hatásokkal is számolhatunk

2020. május 16. 10:35

A szakértők álláspontja szerint, a klímaváltozástól nem kell tartani, hiszen a múltban lezajlott jelenségeket vizsgálva több pozitív hozadéka is volt az egyes éghajlati változásoknak.