24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növényvédelem

Az intenzív brazíliai szójatermesztés súlyos betegséget okoz gyerekeknél

Agrofórum Online

A szója kezelésére szolgáló növényvédő szerek túlzott mértékű és nem szakszerű kijuttatása okozhatja a betegséget.

Az elmúlt évtizedek alatt Brazília a világ vezető szójatermesztő országává vált, és, ami nem annyira büszkeségre okot adó eredmény: a világ vezető növényvédőszer-felhasználójává. Noha a növényvédő szereket mindig is gyanakvás övezte, valójában nem sokat tudunk a lakosságra gyakorolt hatásukról.

Amerikai egyetemek működtek együtt egy Brazíliában végzett kutatásban, amelyben azt vizsgálták, a szójatermesztés terjedése és a vele járó fokozódó növényvédőszer-használat hogyan korrelál a halállal végződő gyermekkori rákos megbetegedésekkel.

Maga a folyamat, hogy a kevés inputot igénylő marhatenyésztésből intenzív szójatermesztésre váltottak a helyi gazdálkodók, nagyon hirtelen történt, ám ezzel egy időben nem tanulták meg a megfelelő permetszer-kijuttatást és óvintézkedéseket, aminek súlyos hatásai vannak – jelentette ki az egyik kutató.

A legkiszolgáltatottabb réteg, a gyerekek körében keresték az egészségügyi következményeket, a leggyakoribb gyermekkori rákfajtára, az akut limfoid leukémiára fókuszálva. Ehhez a Cerrado és Amazonas régió mezőgazdasági területeiről gyűjtöttek különféle adatokat.

A Cerrado régióban 2000 és 2019 között megtriplázódott a szójatermesztés, az Amazonasnál pedig 20-szorosára, 0,25 millióról 5 millióra nőtt a szójatermő terület. A növényvédőszer-használat pedig háromszorosára, illetve tízszeresére ugrott – a helyiek így 2,3-szer több vegyszert használnak, mint az Egyesült Államokban.

„Az eredmények szignifikáns összefüggést mutatnak a szójatermesztés terjedése és a gyermekkori leukémia okozta halálozások között, amelyeknek legalább fele kapcsolódik az intenzív termesztéshez és a növényvédő szereknek való kitettséghez” – mondta az Illinois-i Egyetem kutatója.

Számításuk szerint 123, 10 évesnél fiatalabb gyermek halálát okozhatta közvetlenül a növényvédő szereknek való kitettség 2008 és 2019 között a 226 jelentett, halállal végződő megbetegedésből. Még nem bizonyított egyértelműen, hogy más ok nem állhat a háttérben, ezért a kutatók azon dolgoznak, hogy ezeket kizárják. Az biztos, hogy a szója fogyasztása és a halálozások között nincs szignifikáns összefüggés.

A fertőzés egyik legfőbb forrása a víz, mivel a kutatás szerint szorosan kapcsolódik a felszíni vizek fogyasztása az alsóbb régiókban előforduló halálozásokkal. Egy 2006-os adat szerint ugyanis a lakosság 50%-a ivóvíznek a felszíni vizeket használja, amelyekbe a vegyszerek könnyen belekerülhetnek.

A kutatók attól tartanak, hogy az eredményeik csupán a jéghegy csúcsát jelzik, ezért a lakosság edukációjára van szükség. Brazília éppen most állít össze egy tervet, amelynek alapján minden növényvédő szert engedélyeztetni kellene – ezekre ugyanis szükség van, de csakis körültekintően alkalmazva.

(Fotó: taylormariecasey13/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Valamit visz a víz - egyedülálló módszerrel kutatják a vízbe eső növényi részek sorsát

2021. február 10. 06:39

Elgondolkodott már azon, hogy mi lesz azokkal a növényi részekkel, amelyek nem a talajra, hanem az erdei patakokba, tavakba hullanak?

Repülőgépes távérzékelés a szántóföldi nitrogénfelhasználás optimalizálásáért

2022. március 5. 04:36

A növényzet által visszavert sugárzás sok információt tartalmaz, melyekből a fotoszintézisre, nitrogénellátottságra, levélfelületre lehet következtetni.

A fotoszintézis még mindig tartogat titkokat

2023. május 4. 15:26

Egy úttörő felfedezés során a kutatók sikeresen „feltörték” a fotoszintézis kezdeti fázisait – azt a természetes folyamatot, amely a földi élővilág többségének működéséhez szükséges. Azáltal, hogy az ebből a folyamatból történő energia-kinyerés új módszerét felfedezték, az eredmények a jövőben utat nyithatnak a tiszta üzemanyagok és a megújuló energiaforrások előállítása előtt.

Tématerületi Kiválósági Program: közel 453 millió forint támogatást kap a Szent István Egyetem

2019. augusztus 2. 05:36

A támogatott projektek egyik legfőbb célja, hogy az Egyetem még erőteljesebben keresse a megoldásokat korunk társadalmi-környezeti kihívásaira.