Táj-Tér-Kép

Térkép készült az elveszett 8. kontinensről

Agrofórum Online

Nem elírás, és önnek sem kell a(z erősebb) szemüveg, valóban létezik egy 8. világkontinens, még ha eddig csak nagyon kevesen is hallottak róla.

Különféle műszereknek köszönhetően azonban a kutatók néhány éve már tisztában vannak a létezésével, sőt fel is térképezték. Új-Zéland ennek a kontinensnek lehet a legmagasabb „pontja”.

Amióta 1820-ban orosz tengerészek elérték a Fimbul-jégshelfet, hivatalossá vált, hogy az addigi hat kontinenshez csatlakozik egy hetedik, az Antarktisz. Azóta is azt tanuljuk az iskolában, hogy Földünk hét szárazföldi egységre osztható.

Ám 2017-ben ez az elmélet megdőlt, ugyanis felfedezték Zélandiát, amely Ausztráliától délkeletre található, és bizonyított tény, hogy ez a nyolcadik kontinens.

A tudósok valójában már régóta sejtették a létezését, de több száz éven keresztül nem tudták bizonyítani – legfőképpen azért, mert a legnagyobb része 1-2 kilométerrel a tengerszint alatt fekszik. Miután megtalálták, szisztematikus munkával elkezdték megfejteni a titkait.

Széttöredezett Gondwana

Zélandia nagyjából 83 millió éve alakult ki, de már ezt megelőzően 100 millió évvel formálódott, amikor a Gondwana nevű szuperkontinens elkezdett széttöredezni. Ebből jött létre aztán a világ legkisebb, legkeskenyebb és legfiatalabb kontinense, míg a Gondwana tovább hasadt Ausztráliára és az Antarktiszra.

Valószínűleg a terület ezután még sok millió évig szárazföldként létezett, míg 25 millió évvel ezelőtt a legnagyobb részét el nem nyelte az óceán. Csupán Új-Zéland, a kontinens „csúcsa” maradt a tengerszint fölött, így ez az ország Zélandia utolsó képviselője.

Nehezen felismerhető

A tudósok először 2002-ben a tenger mélyét tanulmányozva bukkantak Zélandia nyomára, furcsa, igen vastag szikla formátumokat felfedezve – az óceáni hátságok ennél általában vékonyabbak –, amelyekről azt gondolták, hogy egy új kontinenshez tartozhatnak. Azonban sokáig nem tudták biztosan igazolni a feltételezésüket.

2017-ben következett be az áttörés, amikor a különféle bizonyítékokat felsorakoztatva összeállt a kép. 2019-ben aztán egy kutatócsoport feltérképezte a kontinens déli részének geológiai felépítését, és rájöttek, hogy a tektonikus erőhatás mint a pogácsatésztát több részletben széthúzta és meghajtogatta Zélandiát, és ez tette olyan bonyolulttá a felismerését.

Egy következő alkalommal egy másik kutatócsoport Zélandia északi részének geológiai térképét is elkészítette. Azóta már mintákat is vettek a különféle korú zélandiai sziklaképződményekből, amelyek közül a legrégebbiek 130-110 millió, a legfiatalabbak pedig 40 millió évesek. A térképen még az is látszik, hogy Zélandia és Nyugat-Antarktisz partvonalai tökéletesen, mint a puzzle darabkái passzolnak egymáshoz.

Zélandia végre elkezdte felfedni a titkait, de még nem az összeset, és az új kontinens a tenger mélyén nem adja meg magát könnyedén a tudománynak.

(Fotó: cmccarthy2001/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan szervezzünk vándortábort? - Egy tájépítész javaslatai

2024. július 19. 05:40

A vándortábornak nincs egy egzakt definíciója, ennek ellenére, mindegyik megfogalmazás említi a természetben való hosszabb, szabadidős időtöltést, valamint valamilyen módon utal arra, hogy csoportos tevékenységről van szó.

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? - Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

2024. április 5. 05:40

A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – II. rész.

2024. március 20. 05:40

A települések nagymértékű, intenzív növekedésének szabályozása érdekében elengedhetetlen a meglévő, a fővárost az agglomerációval összekötő értékes zöld folyosók, ékek feltárása és értékelése.

Kaphat-e zöld utat a Budai Zöld Öv? – I. rész

2024. március 10. 05:40

Napjainkban számos európai ország nagyvárosai körül alakult ki a városok külső részén, az agglomeráció és a nagyváros határán tudatos várostervezés révén zöldgyűrű, zöldsáv.

Ropogós magyar kiflik a világ túlsó feléről

2024. szeptember 28. 08:10

A saját pékség terve nem légből kapott volt. Angéla, aki „civilben” adminisztrátorként dolgozott, 7 évvel ezelőtt kezdett el a kovászos technikával ismerkedni.

Beárazzák a juh- és tehénböfögést az üvegházhatású gázok csökkentése érdekében

2022. június 29. 09:17

A kormány és a mezőgazdasági közösség képviselői által összeállított tervezet szerint a gazdálkodóknak 2025-től fizetniük kell gázkibocsátásukért.

Spot, a robotkutya mostoha körülmények között is állja a sarat

2020. július 26. 04:36

A négylábú robotot úgy programozták be, hogy mostoha terepviszonyok között is teljesítse feladatát, így alkalmassá vált például arra, hogy egy teljes nyájat terelgessen, vagy feltérképezzen egy mezőgazdasági területet.  

Új világrekord: több mint 17 tonna búza hektáronként

2020. július 20. 09:17

Egy új-zélandi gazdálkodó földjén új világrekordot mértek, hektáronként 17 398 kilogramm búzát takarított be.