Nem csak Magyarországon kerülnek nehéz helyzetbe azok az idős emberek, akik gazdálkodással keresték a kenyerüket. Még a jóléti állam Németországban is problémát jelent a nyugdíjaskorúak – főleg a nők – elszegényedése.
A német gazdanők szervezete irányította rá a figyelmet, hogy azok az asszonyok, akik gazdálkodnak vagy gazdálkodást végző családba házasodtak be, fokozottan ki vannak téve az időskori elszegényedés veszélyének.
Petra Bentkämper, a szervezet elnöke elmondta, hogy fontos ráirányítani a figyelmet erre a témára, és számokat, adatokat és tényeket nyilvánosságra hozni arról, hogy a mezőgazdaságban dolgozók lehetőségei korlátozottak, és a nyugdíjellátásukra kevésbé gondolnak akkor, amikor a vállalkozásuk fejlesztése áll az első helyen.
A témában készült tanulmány szerint a német nők 17 százalékánál csak az adójával kötelezően befizetett összeg képviseli a nyugdíjalapot.
A megkérdezett nők egyharmada nem elégedett a nyugdíjellátásával, és a negyedük nem tudja, mire számíthat nyugdíjasként. A szervezet szerint az információhiány aggasztó mértékű, ami ellen sürgősen tenni kell.
Persze Németországban is vannak olyan ügyeskedők, főleg ebben a nehezebben ellenőrizhető ágazatban, akik nem jelentik be az alkalmazottakat vagy magukat teljes állásban, így az ő nyugdíjalapjuk is kisebb lesz. Pedig létezik az agrárnyugdíjpénztár intézménye, ami az öngondoskodásban nagy segítség a gazdálkodók számára.
A szervezet vezetői feltették a költői kérdést: muszáj mindig a nagyobb traktort megvenni, nem lenne-e előrelátóbb a nyugdíjról időben gondoskodni? Nemcsak az állam, mi magunk is felelősek vagyunk a jövőbeni önmagunkért és ezzel közvetetten a jövő generációiért.
Azt már csak innen, Magyarországról tesszük hozzá, hogy bárcsak nálunk is a nagyobb traktor vagy nyugdíj-előtakarékosság lenne az eldöntendő kérdés! Sajnos egyelőre sokan a mezőgazdaságban dolgozók közül a „hogyan osszuk be a pénzünket, hogy a következő hónapig kitartson” kérdésre is nehezen találnak választ.
(Fotó: Diana/Pixabay )