Van egy betonozott sáv a házunk mellett, a ház fala és a kerítés között, azon a kihasználatlan területen gondoltam, hogy paradicsomokat nevelek idén edényekben. Milyen feltételeket tartsak be, hogy jól érezzék magukat ott a paradicsomok?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Jó ötlet, sokan kihasználják újabban a nem hasznosított kertrészeket is.
Amik fontosak lehetnek, és a termesztés kialakítása előtt végig kell gondolni azok a következők:
- Fontos, hogy napközben milyen időszakban éri a napsütés a területet. Az egész napos tűző napsütés nem kedvező, a beton másképpen viselkedik, mint a termőföld, erősebben felforrósodik, és tovább is az marad. Hőségnapoknál ez nem előnyös, károsíthatja a paradicsomnövények gyökereit, növekedését, leállíthatja azt. Ilyen esetben ajánlott a termesztő edények alá hőszigetelő alátétet helyezni, ezek lehetnek rakodólapok is, amik a levegőmozgást biztosítják. Feltétlenül szükséges lesz májustól augusztusig árnyékoló háló felszerelése is.
- A termesztő edények méretére a 15-20 literes konténerek elegendőek, tápdús, komposzttal és szerves trágyával kevert talajt javaslok. A kiültetés és a letermés befejezése végéig 4-5 hónap telik el, ezalatt a földje elszegényedik, a növény felhasználja a benne lévő tápanyagokat, ezért folyamatos tápoldatozás is szükséges lesz.
- Ki kell alakítani az öntözéshez szükséges lehetőségeket, lehetőleg folyóvíz csatlakozást. Nyári meleg beköszöntésével napi öntözésre számítson! Reggeli öntözést folytasson, kerülje az esti öntözéseket! A töveket olyan távolságra helyezze el, hogy egymáshoz ne érjenek a kifejlett növények levelei, ne legyenek egymáshoz szorítva, szabadon járjon közöttük a levegő, a szél! Konténereket 60-100 cm távolságra helyezze el a fajták növekedési erélyétől függően: a bokor alakúaknak elegendő a kisebb, míg a folyton-növő fajtáknak a nagyobb távolság!
- Érdemes többféle fajtát nevelni, legyenek korai érésűek, közepes és kései érésű fajták is, így a nyári hónapok alatt szeptember végig folyamatosan lesz érett, finom paradicsoma.
- Csak olyan fajtákat ültessen, aminek a növekedési típusát ismeri, annak ismeretében tudja a támrendszert kialakítani! A bokor alakúak általában egyszerre érlelik be terméseiket, megtámasztásukhoz 1-2 karó elegendő. A fél-bokor növekedésűek hajtásai általában 1,5 métert nem haladják meg, ezekhez ilyen magasságot is elérő támasztékok szükségesek. Vegye figyelembe, hogy a termésekkel gazdagon berakódott hajtások súlya több kg is lehet! Fixen álló támaszték nélkül a hajtások letörhetnek. Folyton-növő paradicsomfajtákhoz az aljzatba rögzített támasztékrendszer szükséges, esetleg, ha van drótkerítés, az is alkalmas erre a célra.
- A betonozott aljzaton, edényben nevelt, napos kitettségű növényeken számítani lehet a takácsatkák felszaporodására, figyelje megjelenésüket és szükség esetén kezelje a növényeket! A száraz viszonyok nem kedveznek a lombot fertőző gombabetegségeknek, így ellenük való kémiai védekezéshez már kevesebb permetezés is elegendő.
A nem természetes körülmények között termesztett paradicsomnövények napi megfigyelést kívánnak, ne hagyja ki!
Kiemelt kép: Pixabay