Házikert
Házikert

Amit a dúsan virágzó muskátliról tudni érdemes

Amit a dúsan virágzó muskátliról tudni érdemes

Agrofórum Online

A muskátlik könnyű kezelhetőségüknek és rendkívüli változatosságuknak köszönhetik népszerűségüket. Bár tartásuk nem igényel különleges szakértelmet, érdemes egy helyen összeszedni, mit kell tennünk azért, hogy a muskátlink éveken át újra és újra virágözönnel kápráztasson el bennünket.

A muskátlik azért is csodálatosak, mert nemcsak a virág színe alapján választhatunk közülük, hanem a felhasználás helye alapján is. A közönséges álló muskátlik hatalmas virágzatukkal díszítenek, felfelé nőnek. Virágládákban, dézsákban, cserepekben, de akár a virágágyásban is remekül érzik magukat.

A futómuskátlik finomabb megjelenésűek, kisebb virágúak. Jellegzetesen lefelé nőnek, ezért kosarakba, teraszok-erkélyek korlátjára helyezett ládákba érdemes telepíteni. Általában kisebb a fényigényük, mint a közönséges muskátlinak.

A futómuskátli lágyabb színű, kisebb virágai ugyanúgy díszítő értékkel bírnak, mint élénkzöld levelei
A futómuskátli lágyabb színű, kisebb virágai ugyanúgy díszítő értékkel bírnak, mint élénkzöld levelei

Az illatos sávoslevelű muskátlik levelei leggyakrabban citrom-, de lehetnek alma-, narancs- és egyéb illatúak is. Ennek a fajnak a levelei, virágai akár ehetők, egyes helyeken gyógynövényként is kínálják őket.

Az utolsó típus pedig az angolmuskátli, amely varázslatosan szép, de érzékenyebb, mint a több muskátli. Nagyobb a nedvességigénye, a nálunk jellemző nyári melegeket kevésbé bírja. Ez a típus kifejezetten szereti az egyenletes hőmérsékletet, ezért sokszor szobanövényként is tartják.

A cikkben a közönséges muskátlival foglalkozunk, amely a legkönnyebben tartható, teleltethető és szaporítható típus.

Muskátli (Pelargonium)

  • Meddig él: évelő, de a fagyot nem bírja
  • Virágszínek: Piros, bordó, rózsaszín, lila, bronz, fehér
  • Kiültetés: április–május (a fagyok elmúltával)
  • Virágzás: május–október
  • Erősebb metszés: ősszel vagy tavasszal
  • Fényigény: teljes napfény, egyes típusoknál kevés árnyék
  • Talajtípus: a kémhatásra kevésbé érzékeny, de a lazább talajokat kedveli

A muskátli gondozása

A közönséges muskátli napos helyen, jó vízelvezetésű, nedvesen tartott talajban fejlődik a legjobban. Rendszeresen, akár naponta kétszer öntözzük, mert kifejezetten vízigényes növény. Az öreg virágokat, elhalt, beteg leveleket törjük le, ezzel új virágok hozására serkentjük a muskátlit.

A rendszeres tápoldatozásról se feledkezzünk meg, amit még több virággal hálál meg a növény. Ehhez minden kertészeti szakboltban, de akár élelmiszerdiszkontban is tudunk vásárolni magas hatóanyag-tartalmú folyékony műtrágyát, amit csak az öntözővízhez kell hozzáadni.

Teleltetés enyhe hőmérsékletű, világos helyen

A muskátlik teleltetéséhez emelje ki a kerti földben vagy nagy cserépben lévő növényeket, és ültesse át őket egy kisebb cserépbe még az első fagy előtt. Távolítsa el a sérült leveleket és az idősebb virágokat. Metssze vissza a növényeket körülbelül felére-harmadára, főleg az idősebb, kevéssé egészséges részekre fókuszálva, majd tegye őket maximum 15 Celsius-fok hőmérsékletű, de világos helyre. A növények nem fognak teljesen nyugalmi állapotba kerülni, így vízigényük lényegesen kisebb, de a rendszeres öntözést nem lehet elhagyni.

Tavasszal ültesse nagyobb cserépbe, magas tápanyagtartalmú földbe a töveket, a télen tönkrement hajtásokat vágja le, és rendszeresen adagoljon folyékony tápoldatot. Az öntözés gyakoriságát is növelni kell. Csak akkor ültesse ki, ha a fagyveszély elmúlt, általában április végétől.

Ha a muskátlit szobanövényként tartjuk, hagyhatjuk, hogy a növény ősszel, sőt télen is virágozzon. De a töveket tartsuk távol a radiátoroktól és a nyílt tűztől.

A szerző sokéves muskátlijai a pincében telelnek, és június közepén kezdenek virágozni
A szerző sokéves muskátlijai a pincében telelnek, és június közepén kezdenek virágozni

Teleltetés pincében

A pincében teleltetéskor nagyobb az esélye, hogy néhány tő tönkremegy, de ismerve a muskátli jelenlegi árát, mégis érdemes megpróbálkozni vele. Azt érdemes először tisztázni, hogy csakis száraz pincében van esélye a muskátlinak áttelelni, mert nedves helyen elpusztul, elrohad. Szedje ki a földből a töveket (előtte már néhány napig ne locsolja), a földet rázza le, várja meg, amíg a gyökerek kiszáradnak, majd tekerje őket újságpapírba és így kerüljenek a pincébe. Tavasszal ültesse el a növényeket jó minőségű virágföldbe, alaposan locsolja meg, és csak néhány egészséges hajtást hagyva, néhány centiméteresre vágja vissza. Virágozni ugyan kicsit később fognak, mint a frissen vásárolt muskátlik, de hamarosan ugyanolyan szépek és egészségesek lesznek.

Hogyan kell szaporítani a muskátlikat?

A muskátli legjobban nyár végén gyökeresedik meg, de tavasszal is meg lehet próbálkozni dugványok készítésével.

A dugványkészítéshez a harmadik levélpár felett kell levágni, vagy akár az egészséges hajtást letörni. Csípje le az esetlegesen kialakuló virágzó rügyeket. Tiszta késsel távolítsa el a két legfelső levél kivételével az összes levelet. Vágja vissza a dugvány tövét.

Töltsön meg egy műanyag cserepet komposzttal, amit tömörítsen össze. Öntözze meg és tegye be a dugványokat a komposztba körübelül 1 cm mélyre. Helyezze a cserepet meleg, de nem forró, világos helyre. Ne felejtse el felcímkézni a cserepet, ha különböző fajtákból vett dugványt.

Fotó: Pixabay és a szerző

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alakítson ki sokszínű, virágokban gazdag beporzóbarát kertet!

2024. június 27. 11:40

A beporzók hozzájárulnak a növények szaporodásához, a nagyobb terméshez, érdemes tehát rájuk is gondolni, amikor a kertet beültetjük növényekkel.

Nem bonyolult az orchidea gondozása

2024. június 26. 11:40

Az orchideáknak igen rossz hírük van abból a szempontból, hogy kényesek a körülményekre. Pedig meglehetősen egyszerűen tarthatók.

Növényi levek egyenesen a kertből!

2024. június 26. 05:40

Sok évnyi megfigyelésünk már, hogy az egészséges növényeket a kártevők és kórokozók is nehezebben támadják meg. Ezt akár növényi levekkel is el lehet érni, ha például immunerősítőként tekintünk rájuk.

Kerttervezési trendek 2024-re

2024. június 25. 16:10

A fenntarthatóságon, a víztakarékosságon, a biológiai sokféleségen van a hangsúly az idei kertépítési trendek között.

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Az almafa szakszerű metszése I. rész

2021. március 14. 08:34

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az almafát, hogy bő termésünk legyen?

Miért érdemes összegyűjteni a lehullott lombot a kertben?

2019. október 16. 04:36

R. Éva kérdése: Kertemben többféle gyümölcsfa található, érdemes-e a lombot összegyűjtenem és megsemmisítenem? Kisebb lesz így a következő évi megbetegedés?

A metszés növényvédelmi vonatkozásai

2023. február 11. 05:39

Kellő odafigyeléssel nagyon jó növényvédelmi segítséget jelenthet a metszés a gazdálkodóknak, míg trehány, gondatlan végrehajtásával akár el is pusztíthatjuk (általában több év alatt) a megmetszett növényt.