19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem

A parlagfű erős jelenléte hatékony növényvédelmi megoldást kíván

Corteva Agriscience

Magyarországon az egyik leggyakoribb invazív gyomnövény, az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) szemmel látható terméskiesést és anyagi veszteséget okoz a magyar gazdáknak.

Az átlagosnál magasabb téli és tavaszi hőmérsékletnek köszönhetően, az idei évben a szokásosnál korábban, már március közepén csírázott a parlagfű Magyarországon. A növény évek óta tartó, erős jelenléte és a kiegészítő nyári kezelések szükségessége miatt a napraforgót termesztő gazdálkodóknak érdemes a leghatékonyabb megoldásokba fektetni, hogy maximalizálják termelékenységüket és jövedelmezőségüket, valamint a növény irtásával mérsékeljék a parlagfű terjedését, ezáltal csökkentve a környező közösségekre gyakorolt egészségügyi kockázatot.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal oldalán közzétett Országos parlagfű helyzetkép jelentés adatai szerint februártól kezdve szokatlanul meleg tavaszi időjárás volt jellemző hazánkban, és a fokozatos hőmérséklet-emelkedés csak április második felében torpant meg egy tartósabb hidegfront hatására, azonban májusban ismét folytatódott a felmelegedés.

A napraforgó posztemergens kezelése ellenére a jelenlegi időjárás kedvez a parlagfű kelésének és fejlődésének, ezért több esetben látható parlagfűvel fertőzött állomány, ami miatt kiegészítő kezelés válhat szükségessé az ország egész területén.

Nehéz a maradéktalan gyomirtás

A parlagfű jelenléte egészségügyi kockázatot is jelent, amely a közterületeken és a kertekben kötelező irtást igényel. Noha a parlagfű elleni harcot a növényvédő szer technológia fejlődése, a hatóanyagkutatás és növénynemesítés segítette, maradéktalan gyomirtása a napraforgóban továbbra is gondot okoz, mivel a két növény azonos rendszertani családba tartozik.

A gyomirtó szer toleráns napraforgó vetőmag használata hozzájárul a hatékony kezeléshez, de nem ad végleges megoldást a túlfejlett egyedek ellen. Ezért a gazdálkodóknak olyan hatékony növényvédelmi megoldásra van szükségük, amellyel felvehetik a harcot a parlagfűvel.

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat egyik legújabb, innovatív, parlagfű elleni hatóanyaga az Arylex™ a szintetikus auxin hatóanyagok új szerkezeti osztályának, az arilpikolin-savaknak az első tagja, amely könnyen bejut a növénybe, majd az aktív növekedési pontokra szállítódva felhalmozódik.

Kiváló hatékonyságú az egyik legnagyobb gondot okozó parlagfű és más fontos kétszikű gyomnövény ellen egyaránt. Az Arylex™ hatóanyag megtalálható a Corteva posztemergens, hagyományos és herbicid-toleráns napraforgóban alkalmazható gyomirtó szerében, a Viballa™-ban, amely egyedülálló más gyomirtó szerekkel összehasonlítva, mivel alacsony dózis mellett is kiváló hatékonyságú.

Gyakorlati tapasztalat

Lucz Tibor a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó derekegyházi Aranykalász Mezőgazdasági Szövetkezet növénytermesztési ágazatvezetője összefoglalta a Viballa™ hatékonyságával kapcsolatos tapasztalatait:

„1100 hektáron termesztünk repcét, napraforgót, kukoricát, lucernát és kalászos növényeket, ahol legnagyobb gondot a parlagfű, a szerbtövis és a libatop fajok jelentik. A tavalyi évben 150 hektáron használtam a Viballa™ gyomirtó szert napraforgóban és elmondhatom, hogy kiemelkedő hatékonysággal vitte a parlagfüvet és kiváló hatást mutatott a szerbtövis és libatop ellen. Mindenkinek ajánlom, hogy bátran próbálja ki a Viballa™-t, ha hasonló gyomproblémákkal küzd, mint mi.”

A Corteva Viballa™ gyomirtó szerével kapcsolatban a gazdálkodók bővebb információt a vállalat honlapján megtalálható katalógusban találnak. A termék elérhetőségével kapcsolatban pedig állnak szíves rendelkezésükre a vállalat területi képviselői és szaktanácsadói, akiknek elérhetőségét megtalálják itt.

Dr. Lukács Domonkos, a Corteva Agriscience gyomirtó szer termékmenedzsere

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

A parlagfű dacol az aszállyal és virágzik – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 31. 13:10

A kukorica sínylette meg legjobban a tartós aszályt és a légköri szárazságot. Csak az öntözött és a mélyfekvésű területeken jobb a helyzet.

Beszéljenek önmagukért a tények!

2020. március 13. 11:30

Az ADAMA hosszú évek óta élen jár napraforgó gyomirtási technológiák terén, amely alapjaiban határozza meg a termesztés sikerességét. Megoldásaink előnyeiről, hatékonyságáról már sokszor és sokféleképpen tanúbizonyságot tettünk. A technológia fejlődésével azonban mindig lehetőség nyílik újabb, a korábbiaknál még hitelesebb módon bemutatni a termékeink tudását.

Védekezzünk! Felgyorsult a parlagfű fejlődése

2022. május 17. 09:17

A május első hetében beköszöntő nyáriasan meleg idő hatására a parlagfű fejlődése felgyorsult.

A parlagfű elleni védekezésről értekeztek a tudományos konferencián

2022. szeptember 14. 10:34

A Corteva Agriscience a 2022. szeptember 8-9-én megrendezett tudományos konferencia kiemelt támogató partnere volt.