Házikert

Hogyan lehet helyrehozni egy túlöntözött növényt?

Agrofórum Online

Ha olyan árulkodó jeleket tapasztalunk, mint a sárguló levelek, a fonnyadás és az egyre zöldebbé váló termőföld, az azt jelentheti, hogy a túl sok nedvességnek köszönhetően hamarosan elpusztul a növényünk – hacsak nem teszünk ez ellen valamit.

A növények túlöntözése gyakori hiba, amiről sokan nem tudják, hogy ugyanolyan veszélyes lehet, mint a túl ritka öntözés. A növények elpusztulhatnak a túlzott vízellátás miatt, mivel a gyökerek gyakorlatilag megfulladhatnak a talajban felhalmozódó nedvességtől.

Ugyanakkor vannak jól bevált módszerek arra, hogy a túlöntözött növényeket helyrehozzuk, és újra egészséges és virágzó állapotúvá varázsoljuk. Ezek az intézkedések a következők lehetnek: az öntözés felfüggesztése, amíg a talaj ki nem szárad, a növény áthelyezése és új virágföldbe ültetése.

Mikor öntözzük meg a növényeket?

Annak megítélése, hogy mikor kell meglocsolni a növényeket, mindig nehéz feladat, különösen egy kezdő kertész számára, ezért érdemes tisztában lenni a túlöntözés klasszikus jeleivel, hogy gyorsan felismerje azokat, és megtehesse a szükséges lépéseket a talajban lévő felesleges nedvesség megszüntetése érdekében.

Ajánlott taktika a növények túlöntözésének elkerülésére, hogy a cserepes növényeket alulról öntözzük. De vásárolhat „önöntöző” cserepeket, csepegtetőket, amelyek segítenek a beltéri növények öntözésének szabályozásában, illetve a konténeres kertészkedés során.

A túlöntözés jelei

Léteznek azonban árulkodó jelek, amelyek alapján fontos felismerni, hogy a növényeket túlöntözték. Ilyen jelek például a sárguló vagy barnuló levelek, a hervadás, valamint az, ha a talaj zöldnek tűnik az algásodás miatt.

Ezek bármelyikének első jelére gyorsan lépnie kell, hogy kiderüljön, a túlöntözés okozhatja-e a problémát. Bár a szobanövények és a konténerekben lévő növények túlöntözése gyakoribb, a kültéri növények túlöntözése is gyakran előfordul, és ugyanazok a jelek is, amikre figyelni kell.

Első lépésként ellenőrizze, hogy mennyire nedves a talaj a növények töve körül. A konténeres növények öntözésekor az ujjaival ellenőrizze a nedvességszintet. Előfordulhat, hogy a talaj felül száraznak tűnik, de a felszín alatt még mindig nagyon nedves, így a víz hozzáadása könnyen túlöntözéshez vezethet. De beszerezhet egy talajnedvesség-mérőt is, amely segítségével azonnal leolvashatja a talaj nedvességszintjét.

Ha attól tart, hogy a problémát a túlöntözés okozza, akkor egyszerű lépéseket tehet. Az, hogy melyik lépés a legjobb, valószínűleg attól függ, hogy milyen gyorsan észlelte ennek a hiba jeleit, és mennyire vizesedett fel a talaj.

1. HAGYJA ABBA AZ ÖNTÖZÉST

Egyértelműnek tűnhet, de a legfontosabb dolog, hogy a túlöntözött növénynek ne adjunk több vizet. Ha továbbra is több vizet adunk a már túlöntözött növénynek, az csak súlyosbíthatja a problémákat, és növelheti a gyökérrothadás esélyét. Lehet, hogy napokig tart, amíg kiszárad a talaj, de addig ne öntözze a növényt. Amennyiben a problémát időben felismerte, gyakran elegendő, ha hagyja kiszáradni a talajt, majd az öntözési ütemtervet a növény számára optimalizálja.

2. ÜLTESSE ÁT A NÖVÉNYT

Ahhoz, hogy a növény felépüljön a túlöntözés okozta károkból, célszerű átültetni, és feljavítani a talajt, amiben él. Attól függően, hogy mennyire ázott fel a talaj, esetleg ki lehet emelni a növényt a cserépből, és hagyni, hogy a virágföld néhány órán át a levegőn száradjon. Ha a föld annyira nedves, hogy ez valószínűtlennek tűnik, akkor a legjobb, ha átülteti a növényt egy jobb minőségű virágföldbe.

3. KÖLTÖZTESSE JOBB HELYRE A CSEREPET 

Noha az ember ösztönösen a lehető legnaposabb helyre akarja költöztetni ilyenkor a problémás növényt, hogy segítsen kiszárítani a talajt, ezzel valójában további károkat okozhat. Sokkal jobb, ha a növényt egy árnyékos helyre költözteti, hogy kiszáradhasson.

A túlöntözött növény nehezen tudja a vizet a felső levelekhez juttatni, így a növény felső szintjei a napon a párolgásnak köszönhetően könnyen kiszáradnak. Ez tovább stresszelheti a növényt, ezért jobb, ha árnyékos helyre költözteti és eltávolítja a tetején lévő virágokat. Ezek segítenek a növénynek, hogy energiáját a regenerálódásra és a túlélésre összpontosítsa.

4. NÖVELJE A LÉGÁRAMLÁST

A légáramlás növelése segíthet a növény földjének kiszáradásában. Ez különösen előnyös lehet, ha ki tudja emelni a növényt a cserépből, és a levegőn tudja kiszárítani a talajt a gyökérlabda körül. Egy ventilátor segítségével kiszáríthatja az átvizesedett talajt, különösen, ha porózus terrakotta cserépben tartották korábban.

Ha ki tudja emelni a gyökérlabdát, fektesse egy rácsra, és gondoskodjon arról, hogy legyen egy kis légmozgás körülötte, ami segít csökkenteni a felesleges nedvességet. Ha megszáradt, a gyökérlabda visszakerülhet a cserépbe.

MENNYI IDŐBE TELIK, AMÍG EGY NÖVÉNY FELÉPÜL A TÚLÖNTÖZÉS UTÁN?

Az, hogy egy növény mennyi idő alatt épül fel a túlöntözés okozta károkból, számos tényezőtől függ, többek között attól, hogy mennyire nedves a talaj, mekkora a cserép mérete és milyen a hőmérséklet. Egy-két hétig is eltarthat, amíg a növény kiszárad, és megkezdődik a túlöntözés utáni regenerálódási folyamat.

MELYEK A GYÖKÉRROTHADÁS JELEI?

A gyökérrothadással kapcsolatos nehézség az, hogy bár a föld felett is lehetnek a problémára utaló jelek, addig nem lehetünk biztosak benne, amíg ki nem emeljük a növényt. Addigra valószínűleg már komoly károkat szenvedett a növény általános egészségi állapota.

A legfontosabb jelek közé tartoznak a sárguló levelek, a hervadás, a növények lassú növekedése, valamint a talajból áradó rothadó szag. A rothadással érintett gyökerek barna vagy fekete színűek, esetleg nyálkásak és rothadásszagúak.

A gyökérrothadás ellen nincs kezelés, az érintett részeket le lehet vágni, ha időben észreveszi, és csak reménykedni lehet abban, hogy elegendő egészséges gyökér marad ahhoz, hogy a növény életben maradjon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Kiheverheti a páfrányfenyő a tavaszi fagy okozta károkat?

2023. május 26. 04:36

A Ginkgo biloba fám tünetei olyanok, mint egy 2020-ban feltett kérdésnél: levélkezdemények zsugorodtak és barnultak. Akkor a szaktanácsadójuk a tavaszi fagyot vélte okként. A kérdésem az, hogy a fák kiheverhetik-e ezt az elváltozást? Nagyon félek, hogy a gyönyörű 30 éves fám elpusztul, ezért kérdezem, mi lett azzal a fával, mire számíthatok?

Hogyan öntözzük helyesen a növényeinket?

2022. június 29. 06:36

Minden egyes növényfaj igényelhet különböző bánásmódot, és ez az öntözésre is igaz. Milyen gyakran, mennyit és hova? És ha még ez nem lenne elég, a hogyan kérdés is életbevágó! Lássuk a legfontosabb szabályokat az öntözés terén, amiknek a betartásával a legnagyobb kánikulát is kibírják a növények!

Mire jó a mángold?

2022. október 11. 09:38

A mángold egy egyszerűen tartható növény a veteményesben is, nagy leveleinek köszönhetően jól beárnyékolja a talajt, szép háttérnövényként alacsonyabb haszonnövények előtt és a növénytársítási rendszerben is fontos része van.

A sárgarépa miért repedezik be, és miért nem növekszik?

2023. július 24. 16:10

A sárgarépa-termesztésben nem lehet nagyot hibázni. Vagy mégis? Számít-e, hogy milyen talajba vetjük a magokat, vagy hogy milyen fajtát választunk? Mire kell figyelni a csíráztatás során, és problémát jelenthet-e, ha nem megfelelő a fejlődő növényünk tápanyag- és vízellátása? Mit tehetünk, ha torzan vagy silányan fejlődnek a sárgarépáink?