Növénytermesztés

Gyuricza Csaba: heti 100 milliárdos is lehetett a kukoricakár

Agrofórum Online

70 ezer forintos tonnánkénti ár mellett, hektáronként heti egy tonna veszteséggel számolva jött ki az összeg, és ez még optimista jóslat.

Miután problémamentesen lezajlott az őszi árpa és a búza aratása Magyarországon, a figyelem a kukorica (és a napraforgó) irányába fordult. Júniusban még akár rekordtermésekről is álmodhattunk, ám utána újra bebizonyosodott, hogy öntözés nélkül meglehetősen rizikós a termesztés.

Júliusban alkalmanként 40 Celsius-fokot is meghaladó kánikula, illetve hetekig tartó aszály sújtotta a hazai földeket. Ekkor a kukorica virágzása már véget ért, de a növények így is megsínylették a mostoha időjárást, és immár sokkal szerényebb terméskilátásaink vannak.

Bizonyos számítások szerint hektáronként akár 2-3 tonnával is csökkenhetnek az előzetesen kalkulált hozamok. Bár sok helyen lényegében az utolsó pillanatban frissítő eső érkezett, ám országos szinten így is kieshet akár másfél millió tonna termés.

Heti százmilliárd forintos kukoricakárról beszélt Gyuricza Csaba is, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora a 24.hu hírportál érdeklődésére válaszolva. Mindezzel együtt az évszázad aszályát hozó 2022-es évnél jobb szezonra számíthatunk, bár már így is voltak olyan pillanatok, amikor nem az volt a kérdés, hogy mennyi termést hoz a növény, hanem az, hogy életben marad-e egyáltalán.

Az extrém hőség miatt olyan intenzív a levélen keresztüli párologtatás, hogy ezzel nem tud lépést tartani a gyökéren keresztüli vízfelvétel. Nedvességdeficit alakul ki, a növény elkezd kiszáradni

– magyarázta Gyuricza Csaba a 24.hu oldalnak. Problémát jelentett, hogy éjszakára sem csökkent jelentősen a hőmérséklet, márpedig így a növényeknek nem volt alkalmuk regenerálódni.

A rektor úgy gondolja, hogy ilyenkor látszik meg igazán a megfelelő talajművelés hatása, hiszen ettől függ, mennyi nedvességet tud megtartani a föld, és túl tudja-e élni a növény a kritikus időszakokat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Az EU kukoricatermése megsínyli a hőhullámokat

2022. július 15. 15:00

Spanyolországban a kukoricatermelés 16%-kal, 3,57 millió tonnára csökkenhet, miután a vízhiány miatt a gazdálkodók csökkentették a vetésterületet.

A terméskilátások javulásával csökkent a búza ára

2023. május 2. 07:34

Estek a chicagói határidős búzaárjegyzések hétfőn, az árak közel két éves mélyponton vannak, ahova a múlt heti legalacsonyabb érték is közeledett.

Folytatódott a lejtmenet a terménypiacokon pénteken

2023. július 29. 12:41

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a repce fiatalkori kártevői elegendő táplálékot találnak a túléléshez

2023. július 25. 15:10

Július utolsó hetében változatos, meleg időjárás uralkodott. A kánikulai napsütést délutánonként több alkalommal zavarták meg záporok, zivatarok, melyből több helyen jégeső tarolta le a határt.