Házikert

Hogyan védekezzünk a kártevők ellen a lakásban?

Agrofórum Online

A szobában való növényvédelem azért nehezebb, mint a kerti, mert itt a lakótérben nem szabad olyan vegyszerekkel dolgozni, melyeknél van várakozási idő, vagy nagyon kellemetlen szagúak. Főleg a kisgyermekek és háziállatok védelme miatt is másképp kell gondolni a szobai védekezésre.

A téli időszakban a szobanövényeket nem tehetjük ki annak a stressznek, hogy kivisszük a növényvédelem miatt a kertbe őket a kezelés idejére. Sok szobanövény hamar megfázik, ilyenek a fikuszok is, melyek nemcsak a hidegre reagálnak szinte rögtön lombhullással, de a huzatot is nehezen viselik, tehát télen az ablakot se nyissuk rájuk! Más növényvédelmi megoldást kell válasszunk: bio megoldásokat.

Fürdessük le a növényt, ha lehet!

A legtöbb szobanövény szereti, ha kézmeleg vízben lezuhanyozzuk őket a kádba téve, hiszen így a por mellett az esetleges kártevők is lemosásra kerülnek.

A szőrös levelű növények, mint az afrikai ibolya például, vagy az érzékeny virágúak, mint egy lepkeorchidea nem fürdethető, ez utóbbi csak elvirágzás után, vagy ha megvédjük a virágokat a vízsugártól.

A “csodatevő” kitozán

Számomra az utóbbi évek nagy felfedezése a kitozán alapú védekezésben rejlik, amit nemcsak a kertünkben teszteltem igen komolyan, hanem a szobanövényeken is.

A kitozántartalmú immunerősítő készítmények nagyon szépen teljesítettek nálunk a rózsáknál is, idén nem kellett mást használni levéltetvek ellen és többnyire igazából a levéltetvek nem is jelentek meg a növényeken.

Lakásban válasszunk bio megoldásokat a növényvédelemhez!
Lakásban válasszunk bio megoldásokat a növényvédelemhez! (fotó: Pixabay)

Szobában is gyakori vendég a gyapjastetű és mióta ezzel a készítménnyel dolgozom, azóta a levéltetvek, gyapjas tetvek és az atkák sem okoznak gondot a lakásban.

A kitozán alapú készítmények úgy hatnak, hogy a növényre permetezve a növény azt hiszi, rovarkártétel érte és megerősíti a növényi szöveteit. Egy korábbi írásomban már foglalkoztam a kitozán előnyös tulajdonságaival, hála ennek a tudásnak már a növényvédelemben is hasznát lehet venni.

Káliszappanos lemosás és illóolajos növényvédelem

Régi praktika már a biokertészkedők körében a káliszappanos lemosás, illetve az újszerű gyakorlatok közé soroljuk az illóolajos növényvédelmet, hiszen a legtöbb szobanövénynél alkalmazható a narancsolajos lemosás, vagy akár a neem olajat is használhatjuk.

Miért is fontos ez? Mert szobában nem vethetünk be olyan vegyszereket, amik a kertben működnek, hiszen a szobanövényekkel egy légtérben maradunk, nehéz távol tartani tőle a gyerekeket, háziállatokat, de a várakozási időket is szinte lehetetlen betartatni a család tagjaival.

Kiemelt kép: Pixabay

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

A bab gyomirtása

2019. február 2. 13:48

Amerika felfedezéséig csak az őshazájában élő dél-amerikai indiánok fogyasztották. A XVI. századtól kezdve Európában is gyorsan elterjedt. Az elmúlt századokban jelentős élelmiszernövénynek számított. A XIX. századig alapvetően szárazbabként fogyasztották, majd elkezdett a zöldbab is teret hódítani.