Házikert

Hogyan védekezzünk a kártevők ellen a lakásban?

Agrofórum Online

A szobában való növényvédelem azért nehezebb, mint a kerti, mert itt a lakótérben nem szabad olyan vegyszerekkel dolgozni, melyeknél van várakozási idő, vagy nagyon kellemetlen szagúak. Főleg a kisgyermekek és háziállatok védelme miatt is másképp kell gondolni a szobai védekezésre.

A téli időszakban a szobanövényeket nem tehetjük ki annak a stressznek, hogy kivisszük a növényvédelem miatt a kertbe őket a kezelés idejére. Sok szobanövény hamar megfázik, ilyenek a fikuszok is, melyek nemcsak a hidegre reagálnak szinte rögtön lombhullással, de a huzatot is nehezen viselik, tehát télen az ablakot se nyissuk rájuk! Más növényvédelmi megoldást kell válasszunk: bio megoldásokat.

Fürdessük le a növényt, ha lehet!

A legtöbb szobanövény szereti, ha kézmeleg vízben lezuhanyozzuk őket a kádba téve, hiszen így a por mellett az esetleges kártevők is lemosásra kerülnek.

A szőrös levelű növények, mint az afrikai ibolya például, vagy az érzékeny virágúak, mint egy lepkeorchidea nem fürdethető, ez utóbbi csak elvirágzás után, vagy ha megvédjük a virágokat a vízsugártól.

A “csodatevő” kitozán

Számomra az utóbbi évek nagy felfedezése a kitozán alapú védekezésben rejlik, amit nemcsak a kertünkben teszteltem igen komolyan, hanem a szobanövényeken is.

A kitozántartalmú immunerősítő készítmények nagyon szépen teljesítettek nálunk a rózsáknál is, idén nem kellett mást használni levéltetvek ellen és többnyire igazából a levéltetvek nem is jelentek meg a növényeken.

Lakásban válasszunk bio megoldásokat a növényvédelemhez!
Lakásban válasszunk bio megoldásokat a növényvédelemhez! (fotó: Pixabay)

Szobában is gyakori vendég a gyapjastetű és mióta ezzel a készítménnyel dolgozom, azóta a levéltetvek, gyapjas tetvek és az atkák sem okoznak gondot a lakásban.

A kitozán alapú készítmények úgy hatnak, hogy a növényre permetezve a növény azt hiszi, rovarkártétel érte és megerősíti a növényi szöveteit. Egy korábbi írásomban már foglalkoztam a kitozán előnyös tulajdonságaival, hála ennek a tudásnak már a növényvédelemben is hasznát lehet venni.

Káliszappanos lemosás és illóolajos növényvédelem

Régi praktika már a biokertészkedők körében a káliszappanos lemosás, illetve az újszerű gyakorlatok közé soroljuk az illóolajos növényvédelmet, hiszen a legtöbb szobanövénynél alkalmazható a narancsolajos lemosás, vagy akár a neem olajat is használhatjuk.

Miért is fontos ez? Mert szobában nem vethetünk be olyan vegyszereket, amik a kertben működnek, hiszen a szobanövényekkel egy légtérben maradunk, nehéz távol tartani tőle a gyerekeket, háziállatokat, de a várakozási időket is szinte lehetetlen betartatni a család tagjaival.

Kiemelt kép: Pixabay

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

A Corteva cégcsoport ez évi újdonságairól . Beszámoló

2019. október 1. 14:16

A Corteva cégcsoport négy helyszínen tartott, döntően a termesztők számára összeállított országjárást rendezett a nyár végén. E Road Show negyedik, utolsó állomásán, Debrecen mellett, a Látóképi kísérleti területen tekintettük meg a szervezők által a népes érdeklődő társaság számára bemutatott újdonságokat, új kukorica és napraforgó hibrideket.

Széles körű FMC-Agro megoldások a repce gyomirtására

2019. augusztus 1. 20:22

Az FMC az őszi káposztarepce preemergens gyomirtásra a Nero gyomirtó szert ajánlja, preemergens és korai posztemergens kezelésre a Gajus-t kínálja és a későbbi gyomirtásra a Salsa 75 DF alapkészítményük szolgál.

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.

Tora Péter: Készülni kell a digitális világ térhódítására a mezőgazdaságban is!

2018. november 1. 15:43

A világ egyik legnagyobb vegyipari konszernje, a Bayer nem csak a társadalmi igények miatt fejleszt bio növényvédő szereket. Betartják a szigorú regulákat, még ha azokkal sokszor nem is értenek egyet. Bár talán ezen most nincs idejük rágódni, hiszen éppen a mezőgazdasági szektor legnagyobb vállalategyesítésén dolgoznak a napi operatív feladatok mellett. Hogy mikor találkozik a termelő Bayer kukoricahibriddel, vagy meddig létezik még a Monsanto cégnév, arról Tora Péterrel, a Bayer Hungária Kft. Crop Science Divízió üzletágvezetőjével beszélgettünk.