Házikert

Hogyan készítsük fel a magaságyásokat a télre?

Agrofórum Online

A magaságyások bizony ősszel is némi munkát igényelnek, nem szabad csak úgy magukra hagyni őket tavaszig. De mit kell kihúzni, és mit kell bent hagyni a földben? Mit kell félretenni, és hogyan kell felkészíteni az ágyást a zordabb téli hőmérsékletre?

Miért kell a magaságyásokkal foglalkozni ősszel?

Az ősz beköszöntével kevesebb a tennivaló a magaságyásokban, hiszen már nem vagy csak alig kell locsolni, ám ez az időszak kiválóan alkalmas arra, hogy:

  • az ágyás talaját feljavítsuk, felkészítsük a következő idényre;
  • elrakjuk/szétszereljük a tárolóedényeinket;
  • eltegyük az öntözőkannát;
  • megtisztítsuk a kerti szerszámainkat;
  • dobozba tegyük a szezonális dekorációs tárgyakat;
  • feltekerjük a kerti slagot;
  • az első fagyok előtt elzárjuk a kerti vízórát;
  • kihúzzuk az elhalt/elszáradt növényeket;
  • kigazoljuk a magaságyást;
  • téli mulcsot szórjunk a magaságyásra (erre kiválóan alkalmasak a lehullott őszi falevelek felaprítva);
  • betakarítsuk a legkésőbb beérő zöldségeket;
  • eltávolítsuk a növénytámasztékokat, karókat, zsinórokat, drótokat.

Gondolhatunk a kertben élő állatokra is

Sok kertész úgy véli, nem baj, ha nem rakunk patikarendet a magaságyásokban, mert ezáltal téli táplálékot és búvóhelyet nyújthatunk a vadon élő állatoknak a legzordabb téli hónapokban. Éppen ezért nem baj, ha néhány – már nem termő – egynyári növény a földben marad tavaszig, szerintük akkor is ráérünk majd kihúzni ezeket.

Az évelőkre is azt tanácsolják, hagyjuk a visszavágásukat tavaszra, hátha épp ezek jelentenek majd menedéket a kertben élő madaraknak. A termések azonban nem jó, ha a földben maradnak, mert a lehullott paradicsom vagy uborka rothadásnak indulhat, ami vonzza a kártevőket és elősegítheti a különféle betegségek kialakulását.

Mi legyen a fűszernövényekkel?

Az olyan évelő fűszernövények, mint a zsálya, a metélőhagyma, a kakukkfű és az oregánó, némi téli védelemre szorulnak – főleg, ha kemény hideg vár rájuk. Ha ilyenkor letakarjuk vagy eleve védett helyre ültetjük őket, akkor egész télen betakaríthatók maradnak, tavasszal pedig meseszépen megindulnak és megbokrosodnak. Ezek a fűszernövények nagyon jól érzik magukat a magaságyásokban, és ha épp nem borítja őket hótakaró, bármikor szedhetünk belőlük egy keveset.

Szívós zöldségek

Vannak olyan zöldségek, amelyeket nem zavar a hideg. Sőt, némelyikük épp a hidegtől lesz igazán finom és édes. Az egyik ilyen télkedvelő zöldség a kelkáposzta, amely sokkal finomabb ilyenkor betakarítva, mint az év bármely más időszakában. Ettől függetlenül érdemes letakarni, a fagytól védeni, de megéri a fáradságot, mert egész télen friss zöldség kerülhet így az asztalunkra.

A káposzta mellett a csicsóka is hálás hidegtűrő növény, és bár nem olyan népszerű, mint a burgonya vagy az ismertebb répafajták, legalább annyira sokoldalúan felhasználható.

Takarónövények vetése

A takarónövények segíthetnek távol tartani a gyomokat, miközben szerves anyagokat juttatnak a talajba. A takarónövények ültetésén azonban már jóval az őszi hónapok előtt el kell gondolkodnunk, hogy legyen időnk elültetni őket.

Hogy tovább tartson a szezon…

Használhatunk fóliasátrat, alagutat, így tovább kertészkedhetünk, tovább maradnak betakarítható zöldségeink, főleg a fagyos éjjelek beköszöntével. Ezek gyorsan felállíthatók és gyorsan eltávolíthatók, így ha napsütötte őszi napok jönnek, a magaságyásunk egyszerre profitálhat a jóleső melegből és az éjszakai védelemből.

Javítási munkák

Az ősz kitűnő időszak arra, hogy megjavítsuk az elkorhadt deszkákat, kicseréljük a rozsdás vagy elöregedett sarokpántokat, tartóvasakat, szögeket és csavarokat. Ha még nincs lekezelve a faanyag, érdemes kültéri téli páccal még a csapadékosabb időszak előtt lekenni a deszkákat.

A talaj feljavítása

Sokan kérdezik, télen ki kell-e üríteni a magaságyásokat vagy sem. A válasz egyszerű: meghagyhatjuk a bennük lévő földet, ha feljavítjuk, hogy pótoljuk azokat a tápanyagokat, amelyeket a növények elhasználtak a szezon során, vagy kimosódtak az öntözéssel. Célszerű ősszel komposztot és/vagy trágyát keverni a magaságyások földjéhez, majd mulccsal beborítani az egészet – ez segít megelőzni az eróziót is. Használhatunk szalmát is, amely nem csak hasznos, de szép rusztikus megjelenést ad a télen pihenő magaságyásoknak.

Forrás: https://savvygardening.com/preparing-raised-beds-for-winter/

Fotó: Pixabay

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Téli talajtakarás

2022. december 14. 05:37

A téli talajtakarás fő célja az, hogy megóvja a növényeket a téli fagyoktól, olvadásoktól, illetve a jeges szelektől. Továbbá megvédje a befagyott talajt a napsugaraktól, megakadályozva ezzel annak idő előtti felolvadását.

Zöldségtermesztés télen, fűtetlen üvegházban - ezekre figyeljen!

2024. december 9. 11:10

Egy üvegház nem csak a szezonban alkalmas zöldségtermesztésre. Hideg időben is többféle friss áru megterem, ha odafigyelünk a körülményekre.

Jelentős lehűlés érkezik kemény éjszakai fagyokkal

2023. február 3. 08:39

A hét végétől ismét átalakul a légköri áramlási rendszer hazánk felett. Jelentős lehűlés érkezik kemény éjszakai fagyokkal, de napközben is csak fagypont közeli hőmérsékletet mérhetünk majd.

Vadak károsítják a vetést – Meg lesz a böjtje az enyhe télnek

2023. január 12. 12:45

Lesz még böjtje az enyhe télnek, a növénytermesztők az áttelelő kártevőktől és kórokozóktól, a kertészek és a méhészek pedig az idejekorán aktivizálódó, a gyümölcsfákat és a méheket sújtó tavaszi fagyoktól tartanak leginkább.