Házikert

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

Agrofórum Online

Bár sok lombhullató fa és cserje levelei ősszel pirosra, narancssárgára vagy sárgára színeződnek, néha még a kifejezetten a csodás őszi színek alapján ismert növények színe is fakóbb lehet.

Az év nagy részében a csodás őszi színeket adó levélpigmenteket a zöld klorofillpigment elfedi. Ahogy a klorofill elkezd lebomlani, közvetlenül a levelek lehullása előtt, a többi pigment: a karotinoidok és az antociánok kerülnek elő.

Mitől színesek az őszi falevelek?

A klorofill felelős a levelek túlnyomórészt zöld színéért, amely szín a fotoszintézis során a kék és vörös fény elnyeléséből származik (ennek energiáját használja fel a növény a saját szervezete építéséhez).

A karotinoidok főként sárga vagy narancssárga színűek, mint például a sárgarépa, és másodlagos szerepet játszanak a fotoszintézisben. Színüket általában elfedi a klorofill zöldje.

Az antociánok (vagy antocianinok) a fotoszintézis melléktermékeként keletkező, vörös vagy lila színanyagok. Egyes növényekben, például a vérbükkben (Fagus Sylvatica f. purpurea) az antociánok dominálnak, emiatt annyira különleges, lilás-bordós színű ez a fa. Érdekesség, hogy az antociánok adják a bordó-lila gyümölcsök, például a szeder színét.

E pigmentek koncentrációváltozása okozza a színváltozást – de az intenzitás az időjárási és a fajok közötti genetikai, valamint az egyazon faj egyedei közötti különbségeknek is az eredménye.

A vérbükk lassan növő, dekoratív fa, melynek végleges mérete a 25-30 méteres magasságot is elérheti
A vérbükk lassan növő, dekoratív fa, melynek végleges mérete a 25-30 méteres magasságot is elérheti

Amikor a gyenge szín okai a gének

Az egyes fák genetikai jellemzői befolyásolják az őszi szín intenzitását. Ha egy jó fényviszonyok közé ültetett fa vagy cserje évről évre nem hozza azt a színt, amit elvárunk tőle, akkor szinte biztosan rosszul nemesítették. A magról nevelt állományok például jelentős genetikai változatosságot mutatnak. Ezért a jó őszi színt mutató kiválasztott klónokat, dugványozással vagy oltással szaporítják.

Amikor a színkülönbséget a környezet okozza

Az őszi színt a környezeti feltételek is jelentős mértékben befolyásolják. Különösen a vörös és lila színek intenzitását az antociánok koncentrációja határozza meg. Az antociántermelésnek kedvez:

Fényerősség: A legvörösebb almák általában azok, amelyek a leginkább ki vannak téve a napfénynek. Ezzel szemben a lila levelű juharok gyakran zöldes színűvé válnak, ha árnyékban fejlődnek. Tehát több fény = több szín.

Hőmérséklet: A hideg, de nem fagyos levegő segít növelni az antociánok mennyiségét, és gátolja a cukrok kijutását a levelekből, így több alakulhat át helyben pigmentté. Ez színesebb leveleket eredményez. Tehát hideg, de nem fagyos idő = több szín.

Csapadék: A feltételezések szerint ha több csapadék esik, az alacsonyabb antociánszintekkel jár együtt (csakúgy, mint a magas nitrogénszint), ami inkább a felesleges cukrok fehérjékké, mint pigmentekké való átalakulásának kedvez. Tehát kevesebb csapadék = több szín.

Tehát amikor ragyogóan szép az idő, igazi „kirándulós” őszünk van, az kedvez a csodálatos látvány kialakulásának is. Ezzel szemben a szürke, esős időben még a fák is szürkébbé válnak.

Fotó: Pixabay

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

Így öntözzünk ősszel, ha kevés a csapadék és hideg az este

2023. október 7. 14:40

Ősszel már kicsit másképp kell öntözni, mint korábban tettük, mert megváltoztak a körülmények, és ehhez igazodni kell öntözés terén is.

Pénztárcakímélő ötletek az őszi kertészkedéshez

2024. szeptember 6. 09:40

Nem kell újat vásárolni, ha növényeket szaporítunk, illetve fagymentesen teleltetünk. De egyéb megoldásokkal is sokat takaríthatunk meg.

Kell-e a rózsa metszése ősszel?

2023. november 1. 05:40

Valaha én is a tavaszi és nyári metszés híve voltam, de valahogy nem adta azt a virágmennyiséget a foglalkozás ellenére egyik tövem sem, amit elvártam volna.

A kerti hulladék csökkentésének 7 módja

2022. szeptember 30. 13:39

A kertészkedés ma már sokkal több egy izgalmas hobbinál, hisz ez egyfajta állásfoglalás is – egy bizonyos életmód mellett, amit magunknak választunk.