Házikert

A smaragdfa a jövő szuperfája

Agrofórum Online

A smaragdfa több, egy nemzetséghez tartozó faj (Paulownia elongata, Paulownia tomentosa, Paulownia fortunei) keresztezésével jött létre. Kiemelkedő szén-dioxid-elnyelő képessége miatt jelenleg ez a hibrid fa az egyik legígéretesebb növény a környezetvédelmi projektekben.

Hogy miért? Mert tízszer annyi CO2-ot képes megkötni, mint más hagyományos fajták. Évente akár 60 kilogramm szén-dioxidot is elnyel, így mondhatni, a klímaváltozás elleni harc egyik legfontosabb szereplője.

A nemzetség történelmi múlttal rendelkezik

A Paulownia nemzetség 6-17 fajt tartalmaz. A smaragdfa az ajakosvirágúak (Lamiales) rendjébe, ezen belül a Paulowniaceae családjába tartozik. Többféle néven ismert. A legismertebb nevét, a „Paulowniát” a híres orosz nagyhercegnőről, Anna Pavlovna Romanováról kapta, akinek a történészek szerint ez volt a kedvenc fája.

A keresztezett alanyok „császárfa” elnevezése azonban már Japánhoz és Kínához köthető, ahol a császári udvarban ez a fa egyfajta „jelzőzászlóként” működött. Ha ugyanis lány született a családban, ültettek egy császárfát, majd, amikor az ifjú hercegnő férjez ment, a születésekor elültetett fából készítettek neki mindenféle szépséges csecsebecsét – úgymond, kelengye gyanánt.

A harmadik, hazánkban igen elterjedt elnevezés, a „smaragdfa” nem annyira történelmi, inkább talán marketingcélokat szolgál, hiszen a növény élénkzöld színű leveleire utal – és a különleges tulajdonságaira, ami nagyban megkülönbözteti őt a többi növénytől. Nagy, szív alakú levelei valóban egyediek, a fák is impozáns, 10-25 méteres magasságúra nőnek.

A hercegnő fája

A növény Kelet- és Dél-Ázsiában őshonos, így Kínában, Vietnámban, Észak-Laoszban, Japánban és a Koreai-félszigeten is megtalálható. Eredeti elnevezése Philipp Franz von Siebold bajor botanikustól ered, aki a Távol-Keleten dolgozott az 1800-as években, ő jegyezte fel első ízben a növényt 1835-ben.

Érdekes momentum a történetben, hogy Siebold sosem ismerte I. Pál orosz cár lányát, aki egyébként II. Vilmos holland király felesége volt, és sosem járt az orosz cár udvarában. Döntését afféle tisztelgés gyanánt könyvelte el az utókor, egy olyan hercegnő iránt, aki akkoriban nagy népszerűségnek örvendett – és akinek a nevét akkoriban szimpla v-vel írták: Paulovnia. Így a fa első neve is így hangzott: Paulovnia fa.

A smaragdfát nagy mennyiségben termesztik

Egyre több helyen kezdték el termeszteni ezt a hibridet. Ázsián kívül óvatos becslések szerint is legalább 6 millió hektáron folyik a termesztése. A biomassza iránti növekvő kereslet kielégítése azonban még így is évtizedekig eltarthat. A biomasszából nyert energia klímasemleges, mivel a fa növekedése közben annyi szén-dioxidot köt meg, amennyit a biomassza égetése során felszabadít.

A fa kb. 10 év alatt éri el a 18 méteres magasságot (de akár évi 3-4 métert is nőhet), ezzel rekordernek számít. A smaragdfaültetvények évi 40 000 dollárt is hozhatnak hektáronként, ha 10 évente betakarítják őket.

A klímaváltozás elleni küzdelem élharcosa

A smaragdfa termesztése hozzájárulhat a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentéséhez, valamint a klímaváltozás hatásainak mérsékléséhez. A belőle előállított biomasszát bioenergia, bioüzemanyagok és biotermékek előállítására lehet használni.

A fa anyaga meglepően erős, úgy tartják, egyes acélötvözetekkel is képes versenyre kelni, ugyanakkor finom szerkezete miatt nagyon szép bútorokat is lehet belőle gyártani. A stabilitása egyedülálló, nem vetemedik meg, nem reped, nem hasad szét.

A szén-dioxid-elnyelő képessége miatt ültetik elsősorban, hiszen ezáltal jelentősen hozzájárul a klímaváltozás elleni küzdelemhez. A kutatások szerint ez a fa 10-szer több szén-dioxidot képes elnyelni, mint a többi fa. Emellett csökkenti a talajeróziót, mivel a gyökérzete stabilizálja a talajt és javítja a levegő minőségét.

Így és ilyen gyorsan fejlődik a különleges fa:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan óvjuk meg a balkonnövényeket a poloskáktól?

2024. november 8. 16:10

A poloskák sokféle táplálékforrást kedvelnek. A zöldségeken és a gyümölcsökön kívül a balkonnövényeket is szívesen fogyasztják.

A tiszafa sikeres átültetésének titka

2024. november 8. 13:10

Ha a növények az átültetés után barnulnak, de nem száradnak, akkor nincs ok aggodalomra. A tiszafák gyakran így reagálnak az átültetésre.

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

2024. november 8. 11:10

Még nem késett le semmiről, ha csak a hétvégén tud nekiállni a téliesítés utolsó lépéseinek, hiszen az évszakhoz képest kellemes idő várható.

Vigyázz: így mérgez a gyöngyvirág!

2024. november 7. 08:10

A gyöngyvirág tavasszal porcelánfehér, apró virágokat hoz. Szépséges és éteri küllemű növény, azonban rendkívül mérgező.

Új célok a klímaváltozást csökkentő innovációért - jelentős összeget fordít a Syngenta a fenntartható mezőgazdaságra

2019. október 23. 12:33

A Syngenta két milliárd dollárt fektet be az elkövetkezendő öt évben fenntartható mezőgazdasági innovációkba.

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

Az erdőtelepítés megoldhatja a globális felmelegedést?

2019. július 6. 10:33

Ha most cselekszünk, akkor akár 25 százalékkal is csökkenthetjük a légköri szén-dioxid-koncentrációt, olyan szintet elérve, amelyre csaknem egy évszázaddal ezelőtt volt példa.

A világ legjobb egyetemei közé került a MATE a THE fenntarthatósági rangsorában

2023. június 6. 13:53

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a világ száz legjobbja közé került a Times Higher Education Impact Rankings rangsor ENSZ által deklarált éhezés elleni küzdelmet meghatározó Zero Hunger kategóriájában.