33℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

Agrofórum Online

Az idei vegetáció vége felé jártunk, amikor úgy döntöttünk, hogy felkeressük azt a no-tiller gazdálkodót, akinél a kora nyári direktvetési technológia kapcsán jártunk. Azt kell mondanunk, a cirok jól szerepelt a kényes környezeti körülmények dacára is.

Kora nyáron már jártunk itt

Kora nyáron már járt az Agrofórum stábja az Uraiújfalu és Vámoscsalád határában elterülő területen (cikk), ahol Tamási Péter gazdálkodó no-till technológiában vetette éppen el a cirok vetőmagjait (videó). A téma több szempontból is érdekes, hiszen a no-till szemlélet egyre szélesebb körben terjed hazánkban, egyre több a kísérletezők száma, többek között a Talajmegújító Gazdák Egyesületének tevékenysége nyomán.

Talajvédelem az előtérben

Sokat hallhatjuk a termőtalajaink védelmét illető hangokat, és a forgatás nélküli, regeneratív mezőgazdasági gyakorlatok pontosan ennek az irányvonalnak az alapelveit igyekeznek követni.

A cirok után nagy mennyiségű zöldtömeg marad a földön (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A cirok után nagy mennyiségű zöldtömeg marad a földön (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A cirok mint alternatíva

Másik, már a címben is jelzett aktualitás, mely videónkban összefonódik a no-till technológiával, az maga a cirok, mint a jövő, a klímaváltozás sokat hangoztatott alternatív növénye. Amely az idei ,,cudar” aszályos időszak, a vetési területre jellemző érzékeny talajtani adottságok, az idei vegetációs időszak alatt jellemző kedvezőtlen csapadékeloszlás és vadkár dacára nagyon szép eredményeket hozott. Bár, ahogy a gazdálkodó említette, a cirok kevésbé érzékeny kultúra a vadkár szempontjából, legfeljebb némi vaddisznók által okozott kárról tud beszámolni.

Bár a kultúra meglehetősen igénytelen, azért érdemes feltérképezni a nemesítőházak kínálatát, mert vannak olyan kórokozók, amelyek képesek jelentős károkat okozni. Ez a tendencia vélhetően fokozódni fog a jövőben az egyre melegebb nyarak, és a kórokozók számára kedvező környezeti feltételek hatására (a témában készített videónket megtekintheti itt).

A cirok betakarításkori fények játékában (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A cirok betakarításkori fények játékában (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Jól jött volna még némi csapadék…

Természetesen a cirok bugahányása idején jól jött volna még az a többletcsapadék, mely megtámogatta volna a kultúrát ebben az érzékeny fenológiai stádiumban, de az egyenleg így is kedvezőbben alakult a vártnál.

Egy ilyen száraz nyár után abszolút meg vagyok elégedve a cirokkal. A betakarítást végző gép 6-6,5 tonna termést mutat, ami ezzel a technológiával, ezen a költségszinten teljesen kielégítő

– mondja Tamási Péter gazdálkodó.

Panaszra nincsen ok hát, és bízunk benne, hogy videónk hasznos információkkal szolgál érdeklődő nézőink számára.

Cirok, költségek, haszon, no-till: gazdainterjú következik:

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az ősziárpa-állományokban.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

A kukorica fél évszázada nem volt ilyen mély gödörben, de ki tud kecmeregni belőle

2023. október 1. 17:10

Katasztrofális évet zártak tavaly a magyar kukoricatermesztők. A hektáronkénti hozam 1970 óta nem volt olyan alacsony, mint 2022-ben, az országos össztermés pedig az 1961-es év adataival „versengett”. Mindezzel együtt a növény termésátlaga növekvő trendet mutat, hektáronként évi 75 kilogrammal. Hol hát az igazság?

A cirok egyre vonzóbb alternatíva Magyarországon is, kukorica előtt vagy helyett is vethető

2024. augusztus 9. 09:10

A cirok egységnyi szárazanyag előállításához 40-50 százalékkal kevesebb vizet használ fel, mint a kukorica.

Kifulladt az odesszai rakétatámadás miatti búzarali

2024. augusztus 16. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is csökkent, ám a repce pluszban zárt.