Házikert

Citromfa magról? Miért is ne!

Agrofórum Online

Citromfa, vadcitrom és a sokféle citrus, ami a téli időszakban a kezünkbe kerül és az asztalunkra. Rendre érkeznek ilyenkor az olvasói kérdések is, hogy vajon a citromfa magról működik-e?

A citrom az egyik legértékesebb gyümölcs lehet a konyhában, hiszen tele van C-vitaminnal, ásványi anyagokkal, kiválóan rendbe teszi az emésztést és képes a rendszeres fogyasztása csökkenteni a szervezetben a gyulladásokat is a magas antioxidánstartalom miatt.

Így nem véletlen, hogy sokan nekilátnak a citrommagokat elvetni és várják a kelést.

Milyen igénye van egy citromfának?

A citromfa és a legtöbb citrusféle melegigényes, a mediterráneumban érzi igazán jól magát, így akkor érdemes belefogni a tartásukba és a magról nevelésükbe is, ha meg tudjuk adni a meleget a növényeknek.

Van persze pár kivétel, mint a nálunk is télálló, akár sövénynövénynek is alkalmas vadcitrom, de a legtöbbre igaz, hogy muszáj lesz teleltetni a mi éghajlatunkon.

Citromfa termésekkel
Citromfa termésekkel (fotó: Pixabay)

Vadcitrom és a bolti citrom esete a magvetéssel

Nagyon fontos tényező a sikernél, hogy milyen magot vetünk. Bármennyire is szépen csírázik a citrom, a mandarin, a narancs és minden más citrusféle, sajnos a rossz hír az, hogy a vadcitrom magjai csak frissen kiszedett állapotban csíráznak, mert rendkívül hamar elvesztik a csírázóképességüket.

Ez azt is jelenti, hogy lehetőleg az internetről ne vásárolgassunk össze vadcitrommagokat, mert szomorú végeredményre számíthatunk: nem fog kicsírázni!

A frissen kiszedett mag viszont ugyanúgy, a többi citrusféléhez hasonlóan hamar csírázik, amint földbe tettük.

Nagyjából 1-2 cm mélyre érdemes tenni, ez magmérettől függ. Illetve szobában, szobai melegben vessünk és a kelésig legyen a talaj állandóan nedves! Ne legyen alatta pangó víz, de legyen nedves a talaj!

Mi történik kelés után?

Kelés után, amikor már látványosan pár levélke megjelenik a földfelszín felett, akkor a vizet fokozatosan lehet csökkenteni, és ekkor már nyugodtan picit megszáradhat a talaj és áttérhetünk fokozatosan a heti egy öntözésre.

A citrom és más citrusfélék nagyon lassan növekednek innentől kezdve, tehát akár évekbe is kerül, mire egy látványosabb növényt nevelünk belőle. Teremni nagyon sokára fog többnyire, vagy nem is fog, de itt is gyorsíthatjuk szemzéssel vagy oltással a termésérkezést, hiszen könnyen, kezdők is hamar rájönnek az oltott, termő citromfa “készítésére”.

Kiemelt kép: Pixabay

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Így növelhető akár negyedével a gyümölcsök minősége

2023. augusztus 21. 12:10

A gyümölcsök minősége közel egynegyed részben függ a beporzó állatok jelenlététől, az állati beporzás kulcsszerepet játszik a mezőgazdasági termelés minőségének meghatározásában.

Gyümölcsfaültetés: erre érdemes figyelni

2020. február 27. 10:50

Bár a naptár még telet, az időjárás inkább kora tavaszt mutat. A talaj sem fagyott már, így semmi akadálya az ültetésnek. Praktikus vásárlói tájékoztatóval szeretné felhívni a Nébih a lakosság figyelmét azokra a szempontokra, amelyeket érdemes figyelembe venni a gyümölcs-szaporítóanyag vásárlásakor.

Utolsó helyen állunk az EU-ban a napi zöldségfogyasztás tekintetében

2019. október 31. 13:16

A javasolt napi ötszöri étkezés helyett a háromszori étkezés a leggyakoribb, legtöbben az uzsonnát és a vacsorát hagyják ki, amikor kiemelt szerepet kaphatnának a zöldségek és a gyümölcsök.

Megnéztük az árakat a Nagybani Piacon

2020. március 31. 06:38

Felgyorsultak az események az utóbbi 1-2 hétben hazánkban is. Szinte már a „csapból is az folyik”, hogy megjelent a korona vírus, mekkora élelmiszerhiány van az üzletekben és mennyire megemelkedtek a fogyasztói árak. A Budapesti Nagybani Piacon is napról napra hirtelen változtak az árak, melyek természetesen a kiskereskedelmi árakat is változtatják.