Mi lesz télen a kártevő rovarokkal?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy mi lesz télen a kártevőkkel a kertben? Hogyan telelnek át a károsító rovarok?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rovarok sokféleségéből adódóan telelésük, vagyis az, hogyan vészelik át a hideg időjárást, fajuktól függően változik. A telet a honos fajok általában valamely nyugalmi állapotban, különböző fejlettségi alakokban képesek túlélni, változatos helyeken, melyek számukra kellő védelmet nyújtanak. A rovarok, így a kártevők is, a hideg hőmérsékletet, de a nappalok rövidülését egyaránt érzékelik, így képesek meghatározni azt, mikor kell felkészülniük, majd pedig telelőre vonulniuk.

Milyen lehet a nyugalmi állapot?

Vannak olyan rovarok, melyeknek már előzetes nemzedéke is érzékeli a körülmények változását, pl. a burgonyabogárnak, így egy részüknek első nemzedékéből származó nőstényei tojásrakás nélkül vonulnak telelőre a nyár második felében. Ezt nevezzük feltételes diapauzának, vagyis ahhoz, hogy a rovar telelőre vonuljon, szüksége van a fotoperiodizmus észlelésére.

Vannak olyan fajok, melyekben genetikailag meghatározott a nyugalomba vonulás ideje, ezek esetében valódi diapauzáról beszélünk, így e fajoknál a külső körülmények változása nem befolyásolja a nyugalomba vonulást. A cseresznyelégy, illetve a dióburok-fúrólégy egy nemzedékének károsítása után a talajban, báb állapotban való áttelelése, majd következő évben való imágóvá fejlődése következik be.

Hol telelhetnek a rovarok?

A kártevők áttelelési helye is nagymértékű változatosságot mutat, hiszen pl. a gyümölcsmolyok (almamoly, barackmoly) lárvái a gyümölcsfák fás részein telelnek. Ehhez hasonlóan a levéltetvek is a kéregrepedésekben elhelyezett tojásokban, rügyek mellett telelnek, akárcsak az atkafajok egy része. Talajban telelnek a már fentebb említett burgonyabogarak kifejlett alakjai is, de a cserebogarak pajorjai, a pattanóbogarak drótférgei egyaránt.

A telelés azonban nem minden esetben történik kerti körülmények között, hanem egyes fajok lakásainkban is megbújhatnak. A jól ismert beköltöző poloskák és harlekin katicák mellett viszont más fajokkal is találkozhatunk. Jó példa erre a dísznövényeken is szívogató üvegházi molytetű, mely egyedeinek fennmaradását és szaporodását a telelőre behurcolt növényeinkkel télen is biztosítjuk. Fontos, hogy az ilyen kártevők ellen kémiailag védekezzünk még a beteleltetés előtt, hiszen akár egészséges szobai növényeink megfertőződése mellett, telelőbe behozott, pl. leandereink kondíciójában okozhatnak súlyos problémákat.

Kiemelt kép: Pixabay

Tekerjünk a kártevők ellen ragasztócsíkokat a fákra!

2024. október 2. 09:40

A kis téliaraszoló éppen a fagyok beköszönte előtt szaporodik. Ragasztóanyagokkal vegyszermentesen akadályozhatjuk meg a szaporodását.

Mik lehetnek a pajzstetűszerű kártevők az orgona és az őszibarack fás részein?

2019. szeptember 26. 06:37

L. Hedvig kérdése: Orgonabokrom tövi részén, és őszibarackfám fás részén is megfigyeltem, hogy rajtuk sok apró, fehér pajzstetűszerű kártevő található. Mik lehetnek ezek?

A lézer a levél alatt is elpusztítja a kártevőket, a növény károsítása nélkül

2024. március 27. 07:10

Az üvegházas kertészet egyik legnagyobb kihívása a kártevők elleni védekezés a növényre és a környezetre gyakorolt negatív következmények nélkül.

Mik lehetnek a fehér csomók a datolyaszilva ágain?

2025. január 27. 04:40

Datolyaszilvafámon, az ágakon fehér csomók láthatók elszórtan, könnyen leemelhetők, a fakérgen nem marad nyomuk. Belül vöröses és puha állagú. Tudnak segíteni, hogy mi ez, és mit tegyek vele? Két képet mellékelek.