Növényvédelem
Növényvédelem

Azt mondtam volna, hogy a gyepi hangya nem okoz gazdasági kárt?

Azt mondtam volna, hogy a gyepi hangya nem okoz gazdasági kárt?

Agrofórum Online

A gyepi hangya nem szokványos kártevője a repcének, de az idei évben a megszokottól nagyobb gondot okoz.

Egy korábbi, repcekártevőkről szóló cikkben említést tettem a gyepi hangyáról, azzal a megjegyzéssel, hogy ritkán ér el olyan egyedszámot, amely gazdasági kárral járó kártételt okozna. Azonban az idei évben erőteljes károsításával több, egymástól távol eső repcetáblán is találkozhatunk.

A gyepi hangyát – és általában a hangyákat – nem szabad kártevőként besorolnunk, hiszen fontos szerepet tölt be az ökoszisztémában, azonban ez nem zárja ki azt, hogy időnként károkat okozzon a termesztett kultúrákban. Vannak olyan, főként kertészeti növények (pl. görögdinnye), amelyekben hagyományosan problémás a megjelenése, de az utóbbi években mintha a szántóföldön is megszaporodott volna az általa károsított növények száma.

A tavaszi vetésű kultúrák esetében főként a cukorrépa jöhet szóba, míg az őszieknél a repce, ezekben az alföldi térségben rendszeresen látható kiesebb nagyobb károsítás. Az idei évben ennek mértéke nagyobb a szokásosnál, a repceállomány hangyakártétel miatti foltszerű kiritkulása már újravetéseket (1. kép) is szükségessé tett.

1. kép: Gyepi hangya károsítása miatt kiritkult, újravetett táblarészek (2023.10.11.)

Miben áll a kártétel? A károsítás a csírát és a már kikelt növényeket egyaránt érintheti. A csírapusztulás nyomaira nehéz rábukkanni, ezért inkább már a kelés után tűnik fel, ha probléma adódik a gyepi hangya kártételével. A hangyák (2. kép) tömegesen hámozgatják (3. kép) a gyökérnyak, valamint a növények föld alatti részének szöveteit (4. kép), de az sem nem ritka, hogy azokat teljesen átrágják. A károsított növényeknél a vízforgalom zavara miatt eleinte inkább csak a turgor elvesztése, a lankadás (5. kép) tűnhet fel, azonban ezt gyorsan követheti a növények teljes pusztulása.

A kártétel jellegzetessége, hogy soron halad (6. kép), így a növények sorban egymás után mutatják a tüneteket. Ennek az eredménye az lesz, hogy rövidebb hosszabb üres sorszakaszok alakulnak ki. Sajnos a kártétel hosszan fennállhat az ősz során, egészen addig, amíg a talaj vissza nem hűl.

6. kép: A hangyakártétel jellemzően soron halad (2023.10.11.)

Ahogy fejlődik a repce, a kártétel üteme úgy mérséklődik, egy idő után a növények kinőhetnek a kártételre érzékeny fejlettségi állapotból, ami azonban bőven a lombleveles, akár 4-5 leveles állapotig is kitolódhat. Mindez összességében tőpusztuláshoz, az állomány kiritkulásához vezethet.

Ahol kártétel van, ott természetesen szóba kerül a védekezés kérdése is. Ez a gyepi hangya esetében kifejezetten nehéznek tűnik. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a vetőmag rovarölő készítménnyel történő csávázása, ha rendelkezik is hatással, az csupán minimális, ami tovább romlik egy megkéső, elhúzódó kelés esetén.

Az állományban végzett kezelésekkel ugyancsak nehéz eredményesen védekezni. A kontakt hatású készítményeknek nincs érdemi hatása, mivel azokkal nem lehet elérni a talajszint alatt élő és károsító hangyákat. A felszívódó készítmények esetében pedig nincs meg az a gyökérirányú szállítódás, amely eljuttatná a hatóanyagot a károsítás helyére.

Az egyetlen korlátozó tényező a talajművelés lehetne, amelynek során a több soron végzett talajmunkával rombolnánk a talajban lévő fészkeket, egyben gyérítenénk az egyedszámot. Azonban a nedvességmegőrzés szempontjai ezzel éppen ellentétesek, így a hangyafészkek érintetlenek maradnak. 

A gyepi hangya repcében történő kártétele egyelőre kissé kívül esik a figyelmünkön. Azonban, ha a repcetáblánkat járva tanácstalanul néznénk a hervadó, talajon fekvő, netán már száradó növényeinket, jusson eszünkbe a gyepi hangya. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gubacsot okozó atkák a körtén, II. rész

2024. július 26. 14:10

A minden földrészen elterjedt és rendszeresen előforduló körte-gubacsatkáról (Eriophyes pyri) gyűjtöttünk össze ismereteket.

A gyomok nem mindig ellenségek

2024. július 26. 11:10

Hasznos, ha olyan ruderáliás, azaz különféle gyomnövények által uralt növényi együttes alakul ki, amely rengeteg állatfaj számára is kiváló élőhelyet biztosít.

Napraforgó-peronoszpóra: továbbra is fejtörést okoz a növényvédelemben

2024. július 24. 10:40

Manapság a jelentősége visszaszorulóban van, de az idei év csapadékviszonyai kedveztek a kórokozó fellépésének.

A forróság a kórokozókat is gyéríti, de...

2024. július 23. 09:40

Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik. A varasodás, a peronoszpóra és a fitoftóra, de a csonthéjasok levélbetegségei sem robbantak be. A páramentes szárazság a lisztharmat gyors terjedését is gátolta. De nem tűnt el, csak csendben várakozik a jobb időkre, a többi kórokozóval együtt…

Kilenc hónapos mélyponton a szójabab ára

2021. október 5. 06:06

Európában a malmi búza 262,25 euróba, a kukorica 237,25 euróba, a repce 649 euróba, a takarmánybúza pedig 202,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.

Öt hónapos csúcsról korrigált a búza ára

2019. december 3. 04:36

A búza a tonnánkénti 199,9 dollárnak megfelelő szinten járva öt hónapos csúcsra ugrott azt követően a pénteki rövid kereskedési napon fél éves rekordról lassan lecsorgott a kurzus.

Tél végi állománymustra és tavaszi stratégia

2019. február 25. 08:46

A több éve tapasztalható enyhe telek után 2018 decemberében és idén januárban újra érezhettük a téli hideg hatásait.

Az időjárási hírek mozgatták a piacokat

2023. június 2. 08:03

Az amerikai szójabab és kukorica határidős jegyzései csütörtökön emelkedtek az amerikai közép-nyugati termésövezetben kialakuló szárazság kapcsán jelentkező aggodalmak miatt.