Nagyvilág

Trump nem zárja ki, hogy erővel foglalja el a Panama-csatornát

Agrofórum Online

Donald Trumpot a Mar-a-Lagóban kedden tartott sajtótájékoztatóján kérdezték a csatornáról szóló terveiről.

Ő a közelmúltban beszélt arról, hogy az Egyesült Államok a Panama-csatorna, valamint Grönland felé terjeszkedne. Most azt kérdezték tőle, kijelenti-e, hogy nem fogja a hadsereget használni az ellenőrzés megszerzésére.

Mit kell tudni a Panama-csatornáról?

A Panama-csatornán az első kapavágást 1880-ban ejtették meg, de csak 1914-re készült el amerikai felügyelettel (erről egy jó cikk itt olvasható), miután Panama jelentős amerikai támogatással kikiáltotta függetlenségét Kolumbiától. A rendkívül nehezen haladó, több ezer halálos áldozattal járó építkezést követően az átjáró az amerikaiak felügyelete alatt maradt évtizedeken keresztül, a második világháború alatt is fontos szerepet töltött be a két óceán közötti közlekedés biztosításával. 

Idővel azonban kiéleződtek az ellentétek a két ország között. 1964-ben Panamában Amerika-ellenes zavargások törtek ki az átjáró környékén. Végül 1977-ben Jimmy Carter, az elnök, aki a legtöbb leg-gel kezdődő jelzőt viselheti a neve előtt (és aki a napokban hunyt el)  valamint Panama akkori katonai vezetője, Omar Torrijos megállapodása értelmében a csatorna a két ország közös felügyelete alá került, és az USA vállalta, hogy 2000-ig átadja az ellenőrzést a közép-amerikai országnak.

Trump akarja, a panamaiak tiltakoznak

„Nem fogok erre kötelezettséget vállalni. Lehet, hogy valamit tenni kell” – mondta Trump. Az elnök szerint a csatornát Panamának adták, de valójában Kína üzemelteti.

José Raúl Mulino panamai elnök azonban hevesen tagadta a megválasztott elnök állításait a kínai beavatkozásról a Panama-csatornában, amikor Trump decemberben először vetette fel a csatorna visszaszerzésének ötletét. A panamai elnök hangsúlyozta, hogy Panama egyformán nyitott az üzletre minden érdekelt fél felé.  

Trumpot később arról kérdezték, hogy kidolgozta-e már a felvásárlásról szóló terveket, és azt válaszolta, hogy „még nem tart ott”, megjegyezve, hogy még nem lépett hivatalba. Ugyanezen a sajtótájékoztatón Trump „szégyenteljesnek minősítette Jimmy Carter megállapodását, amivel a Panama-csatorna tulajdonjogát átadja Panamának.

Az amerikai mezőgazdasági export kulcspontja

Januárban arról cikkeztek, hogy az amerikai tengeri kereskedelem 14%-át képviselve a Panama-csatornán áthaladó összes rakomány 72%-a az Egyesült Államokból érkezik vagy oda tart, beleértve az amerikai mezőgazdasági export jelentős részét. Tehát a Panama-csatorna valóban kritikus pont az amerikai mezőgazdaság és általában az amerikai gazdaság számára. A kukoricaexport 18%-a, a szójaexport 32%-a és a cirokexport több mint 90%-a a csatornán keresztül halad át.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

A kedvezőtlen időjárás miatt drágulnak a gabonák

2019. július 4. 07:58

A búza 2,4, a szója 1,1, a kukorica pedig 4,1 százalékkal drágult, ennek oka főként a kedvezőtlen időjárás.

A Bunge harmincöt amerikai gabonasilót ad el

2020. április 27. 04:36

A Bunge az utóbbi években csökkentette a költségeket, és eladta a nem a fő tevékenységekhez kapcsolódó vállalatrészeket. Most a gabonaárak hirtelen visszaesése nagy nyomást helyezett a 202 éves globális agrárgazdasági óriáscégre.

Jó kukoricatermésre számítanak az Egyesült Államokban

2020. április 1. 08:03

A kukorica annak ellenére drágult, hogy az etanolgyártás drámai visszaesésben van.

Dél-Koreában szinte nem keletkezik élelmiszer-hulladék. Mit tanulhatunk tőlük?

2023. január 3. 09:34

Az Egyesült Államokban a legtöbb élelmiszer-hulladék a hulladéklerakókban végzi, míg Dél-Korea évről-évre csaknem 100%-ban újrahasznosítja azt, így ez a modell jó néhány alapelvre rávilágíthat.