Kiskerti teendők

Hogyan tartsuk távol a patkányokat a kertünktől?

Agrofórum Online

A téli időszakban a patkányok gyakrabban keresnek menedéket és táplálékot a kertekben és a házak körül, ami nemcsak bosszúságot, hanem egészségügyi kockázatot is jelenthet.

A téli időszak beköszöntével a patkányok gyakrabban keresnek menedéket és táplálékot a kertekben vagy az épületek környékén. Ez nem csak kellemetlenségeket okozhat, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelenthet, mivel a rágcsálók betegségeket terjeszthetnek, és kárt tehetnek a növényekben, valamint a tárolt élelmiszerekben.

Éppen ezért fontos folyamatosan szem előtt tartani, hogy otthonunk igen csábító lehet számukra, amennyiben könnyen hozzáférhetnek az alapvető szükségleteikhez: élelemhez, vízhez és biztonságos menedékhez, éppen ezért a folyamatos helyzetfelmérés elengedhetetlen.

Következik 7 tipp, hogy biztosan távol maradjanak a patkányok.

1. Tartsuk távol az élelmiszerforrásokat!

A patkányokat elsősorban a könnyen elérhető élelmiszerek vonzzák. Fontos, hogy a madáretetők alá hullott magokat és morzsákat rendszeresen eltakarítsuk, mert ezek kiváló táplálékforrást jelentenek. Ha állateledelt tárolunk a kertben, azt jól zárható edényekben tegyük. Soha ne hagyjunk kint ételmaradékot vagy komposztálásra szánt konyhai hulladékot megfelelő védelem nélkül.

2. Használjunk zárható komposztálókat!

A szerves hulladékok, például a zöldség- és gyümölcshéjak szintén vonzzák a patkányokat, különösen, ha könnyen hozzáférhetők. Érdemes olyan komposztálót választani, amely zárható fedéllel rendelkezik, és biztosítja, hogy a rágcsálók ne férjenek hozzá a tartalmához. Továbbá kerüljük az állati eredetű élelmiszerek, például hús- vagy tejtermékek komposztálását, mert ezek különösen vonzóak számukra.

3. Rendszerezzük a kertet!

Egy gondozatlan kert számos rejtekhelyet kínálhat a patkányok számára. Távolítsuk el az összegyűlt kerti hulladékot, például a lehullott leveleket, ágakat vagy elhalt növényi részeket. A sűrű bokrok és a túlburjánzott sövények is búvóhelyet biztosítanak, ezért rendszeresen metsszük és tartsuk rendben őket.

4. Zárjuk le a hozzáférési pontokat!

A patkányok könnyen bejuthatnak az épületekbe a réseken, repedéseken és nyitott szellőzőkön keresztül. Rendszeresen ellenőrizzük az épületek állapotát, és tömítsük el a lyukakat fémhálóval vagy más tartós anyaggal. Az ereszcsatornákat és a tárolók ajtajait is tartsuk zárva, hogy ne szolgáljanak belépési pontként.

5. Ültessünk rágcsálóriasztó növényeket!

Egyes növények, például a menta, erős illatukkal távol tartják a patkányokat. Érdemes ilyen növényeket ültetni a kert köré, különösen a potenciális bejáratok közelébe. Ezek nemcsak rágcsálóriasztóként működnek, hanem a kertünk esztétikáját is javítják.

6. Alkalmazzunk csapdákat és riasztókat!

A humánus csapdák vagy az ultrahangos riasztók hatékony eszközök lehetnek a patkányok távoltartásában. Ezekkel megelőzhetjük, hogy a rágcsálók megtelepedjenek a kertben vagy az otthonunkban. Fontos, hogy a csapdákat olyan helyekre helyezzük el, ahol a patkányok gyakran előfordulhatnak, például falak mentén vagy sarkokban.

7. Ellenőrizzük a tárolóhelyeket!

A garázsok, kerti házak és egyéb tárolók ideális búvóhelyet nyújthatnak a patkányoknak. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy ezek a helyiségek megfelelően zárhatók-e, és távolítsuk el az esetleges hulladékot vagy élelmiszert. Győződjünk meg arról, hogy a tárolt tárgyak nem biztosítanak fészkelési lehetőséget.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

Ha az istállóban elszaporodnak a patkányok: irtás csalétekkel

2024. október 25. 16:10

A gazdaság a patkányok számára maga a mennyország, tele búvóhellyel és táplálékkal. Sok esetben csak patkányirtással tudunk ellenük védekezni.

Hogyan tarthatjuk távol a patkányokat a kertünktől?

2024. szeptember 23. 09:40

A bomló almák nemcsak kellemetlen szagokat és betegségeket okozhatnak a növények számára, hanem vonzzák a kártevőket is.

Patkányirtás: görények, foxik, jagdok és a parson russell – megfelelő csapat megfelelő feladatra

2020. november 20. 12:54

„Rengeteg helyre hívnak bennünket. Most például abba az állatkertbe készülünk, ahol rendszeres ’vendégek’ vagyunk: jelezték, hogy úgy felszaporodtak a patkányok, hogy etetésnél a látogatók szeme láttára vitték el a medvének kihelyezett zsemlét… De ez nem minden, dolgoztam már szépségszalonban, konditeremben, és állattartó telepeken is, számolatlan mennyiségben.” Rózsa Norbert, ahogy ő fogalmaz, ún. bio-patkányirtást végez vadászgörényekkel, na meg természetesen kutyákkal, de nem ám akármilyen kutyákkal…

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.