A független szántóföldi agronómusok ajánlásai között szerepel, hogy az első számú terméskorlátozó tényezővel mindig foglalkozni kell, de szó esik például egy bizonyos 5%-os szabályról és a talaj pH-értékének jelentőségéről is.
A termesztés során továbbra is a legfontosabb szempont az inputköltségek és a keletkező bevétel optimális aránya. A gazdálkodók az előbbiek használatának csökkentésével igyekeznek többet elérni az utóbbiból.
Nehéz egyensúly teremteni a bevételek és a kiadások között, amikor az utóbbi esetében a határ a csillagos ég. Ugyanakkor vannak dolgok, amiket nem lehet megspórolni a növényeken, mert a hozam és így a bevételünk bánja.
Tartsuk a fontossági sorrendet!
A legtöbbet az extra – kiegészítő – termékeken lehet megspórolni, amelyekre könnyen sok pénzt lehet elverni. Senki sem akarja kockára tenni a jövedelmét azzal, hogy olyan terméket vásárol, amire talán nincs is szüksége. Ehelyett első helyen az első számú hozamkorlátozó tényezővel kell foglalkozni, mielőtt olyan termékekbe fektetnénk be, amelyek vagy segítenek, vagy nem.
Például hiába foglalkozunk a mikrotápanyagok pótlásával, ha a problémát a kálium hiánya okozza, a mikrotápanyagok nem sokat segítenek. Tehát a saját területünkre vonatkozóan kell tisztában lennünk azzal, mivel kell dolgoznunk elsősorban.
Ne csökkentsük a műtrágyamennyiséget!
Jellemzően a gazdák a szűkös időkben igyekeznek csökkenteni a műtrágya-felhasználást, de ez a döntés sok esetben hibás. Először is, nem lehet tudni, mit lehet csökkenteni, ha nem tudjuk, hogy miből mennyi van. Ezért az egyik legjobb, amit tehetünk, egy talajvizsgálat elvégeztetése. Lehet, hogy az egyik gazdaságban többet kell költeni a talaj termékenységére, a másikban pedig kevesebbet, annak alapján, hogy mit mutat a talajvizsgálat eredménye.
A talaj pH-értéke javíthatja az alapvető tápanyagok hozzáférhetőségét a növények számára. Ezzel javítható a terméshozam, a tápanyagfelvétel és a gyomirtás hatékonysága. Az összes többi inputanyaghoz képest a mész nagyon olcsó. Gyakran a talaj pH-értékének beállításával érhető el a legnagyobb megtérülés.
Alkalmazzuk az 5%-os szabályt!
Az egyik közgazdász szakértő így fogalmazta meg az 5%-os szabályt: az eladott termény árának 5%-os növekedése, a költségek 5%-os csökkenése és a hozam 5%-os javulása gyakran több mint 100%-os nettó bevételnövekedést eredményez. A hatás összeadódik, hatványozódik és összetett. Ez azt jelenti, hogy kis módosításokkal, kis javulással az árban, a termelésben és a kiadásokban már a hektáronkénti negatív hozamból nagyon gyorsan pozitív hozamot érhetünk el.
A növénytermesztésben szűk az árrés, így minden egyes pozitív változás a bevételekben vagy a kiadásokban, még ha kicsi is, óriási pozitív hatással lehet az eredményre.
Gyomok és hatóanyagok
Lépjünk fel keményen a gyomokkal szemben, mert jelentős hatással vannak a terméshozamra. Ha időben ki tudunk menni a földekre, és kijuttatjuk a gyomirtó szereket, akkor minden rendben lesz. De ha nem megfelelők kora tavasszal a körülmények, mert például túl nedves a talaj, és nem lehet a permetezőgéppel rámenni, az mindent felborít. Ezért szükséges az A terv mellé egy B, sőt akár egy C tervet is kidolgozni. Ne féljenek a gazdák változtatni, mert lehet, hogy ez szükséges ahhoz, hogy nyereségesek maradjanak.
Nem éri meg a kijuttatott szermennyiségen sem spórolni, az adott gyomnövényspektrumhoz mérten a gyomirtó szerek és termékek teljes adagját kell használni. Ez azonban szántóföldönként eltérő lehet. Ha konkrét gyomproblémák vannak konkrét területeken, akkor legyünk biztosak benne, hogy a megfelelő termékeket használjuk, viszont oda ne juttassuk ki őket, ahol nincsenek az adott gyomok.
Azt is vegyük figyelembe, hogy milyen vegyszerek kerülnek a tartályba, és hogy ezek a termékek kompatibilisek-e egymással! Egyes termékek nem működnek együtt tankkeverékben. Más esetekben a felületaktív anyag jelentheti a különbséget abban, hogy két termék együtt fog-e működni. A felületaktív anyagokban nincs semmi varázslatos. A legtöbb esetben egyszerűen és viszonylag olcsón használhatók.
Fotó: Pixabay