6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Kiskerti teendők

Csíráztatás és palántanevelés télen

Agrofórum Online

A téli csíráztatás és palántanevelés kiváló lehetőség, hogy korábban indítsuk a kertészeti szezont, azonban a hidegebb időjárás miatt extra odafigyelést igényel.

A téli magvetés előnyei

A téli magvetés lehetőséget ad arra, hogy korán kezdjük el a kertészeti szezont, így már tavaszra erős és egészséges palántákkal gazdagíthatjuk a kertünket. A megfelelő körülmények és eszközök biztosítása lehetővé teszi, hogy a magok csírázása sikeres legyen, és a növények erőteljesen fejlődjenek. A téli időszakban a kertészeti tevékenység kiterjesztésével bővíthetjük majd a növényválasztékot is, mivel sok növény jobban fejlődik, ha korábban kezdjük el őket nevelni.

Szükséges eszközök

A magvetéshez szükséges elsődleges eszközök közé tartoznak a csíráztatólcák, edények és egyéb konténerek. Fontos, hogy a csíráztatáshoz használt edények megfelelő méretűek legyenek, hogy biztosítsák a magok számára a szükséges helyet, de ne legyenek túl nagyok, hogy ne keltsenek felesleges stresszt.

A steril palántaföld elengedhetetlen, mivel a tiszta talaj biztosítja, hogy a magok ne fertőződjenek meg a csírázás előtt. Fontos, hogy ne használjunk újrahasznosított vagy használt talajt, mivel azok kórokozókat tartalmazhatnak, amelyek megnehezítik a magok csírázását.

Továbbá szükség lesz egy párásító kupolára vagy műanyag borításra is. A borítás segít megőrizni a megfelelő páratartalmat, amely létfontosságú a csírázáshoz, mivel a túl száraz levegő megakadályozhatja a magok kikelését. Egyébként ezt a borítást a csírázás után fokozatosan eltávolíthatjuk, hogy a palánták hozzászokjanak a szárazabb levegőhöz.

Megfelelő körülmények

Mivel télen kevesebb a természetes napfény, elengedhetetlen, hogy mesterséges fényt biztosítsunk a palánták számára. A növények számára ideális fényforrások a LED vagy fluoreszcens lámpák, mivel ezek nem túl melegek, így nem károsítják a növényeket.

A fény biztosítása érdekében a növényeket legalább napi 12-16 órán keresztül világítani kell, amely segíti majd őket a fotoszintézis során, ez pedig a fejlődésükhöz elengedhetetlen. A lámpákat érdemes közvetlenül a növények fölé helyezni, de ügyeljünk arra, hogy ne legyenek túl közel, mert a hőség károsíthatja őket.

Fontos, hogy a csíráztató edényeket olyan helyen helyezzük el, ahol biztosított a megfelelő fényforrás. A legjobb, ha a magokat olyan helyiségben tartjuk, ahol stabil hőmérséklet van, és elkerülhetjük a huzatot, amely szintén megzavarhatja a csírázást.

A csírázáshoz a magoknak megfelelő hőmérsékletre és páratartalomra van szükségük. A legtöbb mag számára ideális hőmérsékleti tartomány 20-24 °C között van. Ez az optimális hőmérséklet biztosítja, hogy a magok gyorsan és egészségesen csírázzanak. A hőmérsékletet könnyen szabályozhatjuk hőmérsékletszabályozós melegítő tálcával, amely segít fenntartani az egyenletes hőt.

A páratartalom fenntartása szintén nagyon fontos. Ha túl száraz a levegő, a magok nem fognak csírázni, míg a túl magas páratartalom penészesedéshez vezethet. Az optimális páratartalom 50-70% között van. Ennek biztosítására használhatunk párásítót, vagy a csíráztató edényekre műanyag borítást is helyezhetünk, hogy ne párologjon el túl gyorsan a víz.

Gondozás

Az öntözés a magvetés egyik legkritikusabb része. A magokat folyamatosan nedvesen kell tartani, de fontos, hogy ne áztassuk el őket, mivel a túlzott víz a magok rothadását okozhatja. Az ideális öntözési módszer a finom permetezés, amely segít egyenletesen eloszlatni a vizet.

Az öntözéshez mindig szobahőmérsékletű vizet használjunk, hogy elkerüljük a növények hőmérsékletének hirtelen változását!

Amikor a magok elkezdenek csírázni, a palánták számára a tápanyagok biztosítása is fontos. Hetente hígított folyékony műtrágyával támogathatjuk a fejlődésüket. A palánták fejlődése során ügyeljünk arra, hogy ne túl közel helyezzük el őket egymáshoz, mert a túl sűrűn ültetett növények nem tudnak megfelelően fejlődni, és könnyebben fertőződhetnek meg.

Miután a palánták elég erőssé váltak, és elértek egy megfelelő méretet, el kell kezdeni őket szoktatni a kültéri környezethez. A legjobb, ha először egy-két órára kitehetjük őket a friss levegőre, és fokozatosan növeljük a kint töltött időt. Ez segíteni fog abban, hogy a növények erősebbek legyenek, amikor véglegesen kiültetjük őket a kertbe.

Magánszféra a kertben? Ezeket ültessük mindenképpen!

2025. február 4. 05:40

Aki kicsit jártas a kerttervezés vagy kertépítés területén, az tudja, hogy elég csak pár trükk és máris sokat lehet dobni a kert hangulatán.

Aszálykert: ezeket ültessük, hogy jól bírja a kert a szárazságot!

2025. február 3. 05:40

Az aszálykert egy olyan kerttípus, amelyet úgy terveznek és alakítanak ki, hogy minimális vízellátással is fenntartható legyen.

Nézzük át a vetőmagkészletünket: ezeket kell megfigyelni a tavaszra készüléskor!

2025. február 1. 05:40

A megfelelő előkészületekkel a tavaszi vetési szezon gördülékenyen indulhat, és bőséges terméssel hálálja meg a gondos tervezést.

A gyep megújítása: felülvetés vagy alulvetés? Mit, mikor és hogyan?

2025. január 30. 08:10

Hogy gyepünk mindig tökéletes legyen, megfelelően kell kezelni, amelyhez összeszedtük, mi a felülvetés és az alulvetés közötti különbség.

Miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Hogyan javítható a kelés aránya?

2023. január 28. 04:37

Magvetésre készülök, szeretném megtudni, hogy miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Előáztatással, előcsíráztatással javítható a kelés aránya?

Hogyan lehet saját avokádófánk?

2024. január 9. 09:10

Az avokádó csíráztatása régi-új „hobbi”. Hiszen mindazok, akik imádják az avokádót és kedvelik a növényeket, fájó szívvel dobják ki reggeli után az életerős avokádó magokat, amelyekből szépséges növény fejlődhetne.

Hogyan termesszünk magról fenyőfát?

2022. december 23. 10:33

A fenyőfák lassan, de biztosan magról is nevelhetők. Ha van egy hímivarú és egy nőivarú fenyőfánk, akkor azok virágzáskor (jellemzően nyár közepén) tobozokat fognak hozni, amelyek magjaiból – kellő türelemmel és odafigyeléssel – új fákat nevelhetünk.

Nyári ízek a téli szürkeségben, avagy termesztési javaslatok az ehető csírákhoz

2021. január 31. 15:26

A legfinomabb befőttek már elfogytak, a tányérjaink üresebbek zöldek nélkül, az idény gyümölcsök-zöldségek időszaka még távolinak tűnik, a szervezetünk pedig szomjazik a természetes vitaminokra. A mai cikkben utánajárunk egy vitaminbombának.