Hamarosan ki kell vágatni egy balesetveszélyes fát a kertben, és a fatuskójának gyors eltüntetésének hatékony módján gondolkodom. Lehetőleg minél kevesebb vegyszert szeretnék a kertbe bevinni. A fa mellé nagy géppel nem lehet beállni, legfeljebb kis önjáró célgép jöhet szóba, sűrűn be van ültetve a kert. Mit tanácsolnak?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Először arra szeretném felhívni a figyelmét, hazánkban fák kivágását, még kertekben, magán területen is, helyi eljárási renddel szabályozza minden önkormányzat, bejelentési kötelezettség vagy engedélykérés lehet szükséges. Lépjen kapcsolatba a területileg illetékes részleggel a kivágási engedély ügyében!
Élő fák kivágásánál bevált gyakorlat, hogy a törzsből 10-20 cm-es kiálló törzscsonkot hagynak vissza. Ennek lebomlására különböző módszerek ismertek. Folyamatosan nedvesen tartják, vagy talajjal, vagy más anyaggal befedik. A facsonk biológiai lebomlását lehet segíteni, amennyiben faszövetben élő gomba szövedékkel, micéliummal beoltják, a megtelepedő gomba hamarosan átszövi a tuskót, és 2-3 év alatt feléli azt. Étkezési célú laskagomba-micéliumot is fel lehet használni erre a célra, még hasznot is szolgáltat. Erdőből is be lehet gyűjteni farönkről kalapos gombákat, olyan telepeiket, melyeknek tönkjeit bőségesen beborítja a gombamicélium, azokat kell ráhelyezni a metszési felületre.

A siker alapja, hogy a faszövet a későbbiekben ne száradjon ki, hiszen a gombáknak tartósan nyirkos közeg a kedvező. A tuskót érdemes árnyékolni, közvetlen napsugárzás ne érje. A fatuskó lebomlását segíti, gyorsítja, ha felületét bevagdalják, amit még a láncfűrésszel szoktak megtenni a fakivágók. Komposztálódást segítő, gyorsító készítmények sokasága kapható, azok közül bármelyikkel érdemes a felületet 1-2 havonta kezelni. Azzal is még segíthető a folyamat. Farönkön természetes (spontán) módon is megtelepedhetnek a farontó gombák, csak a nedves viszonyokat kell fenntartani. Több esetben a megmaradt fatuskón tömegével nőnek a spontán módon megtelepedett farontó gombák termőtestei esős időjárás után.
A kivágott fa gyökérzetét érdemes a földből kivenni, eltávolítani, legalább a vastag, rögzítő gyökereket. Kézi erővel nehezen megvalósítható munka. Újabban önjáró, kisméretű tuskómaró géppel végzik, így a gyökér többsége ugyan a földben marad, de a felső talajréteg szintbe hozható, a fa helyén a talajfolt gyepesíthető.

A balesetveszélyes, de élő fáknál, a fa elpusztítása kivágás előtt, segíti a talajban maradt növényi gyökerek kitermelését. Ezért a fáknál, főleg sok fa esetén, elterjedten alkalmazzák a gyomirtó szerrel végzett kezelésüket. Erre a célra a glifozát hatóanyagú totális hatású gyomortó szer terjedt el, mely felszívódó hatású, és a fa föld feletti részére kerülve – nedvkeringése segítségével – a szer eljut a gyökereibe is, majd a fa föld feletti részének elhalása követi.
A folyamat hosszan tartó, több hónapig is elhúzódó, és a kezelés ismétlése is szükséges. A hatást fokozni és gyorsítani lehet a faszövetbe fúrt lyukakba juttatott glifozátoldattal. Gondos munkával elérhető, hogy csak a növényre kerüljön a glifozátból, a talajra nem, így azt nem szennyezi a herbicid, és a talaj élőlényeit sem károsítja. Több fafajra jellemző, hogy kivágás után tömegesen megindul a gyökérsarjak intenzív növekedése, az eredeti fától több méter távolságra is. A gyomirtó szeres kezelés ezt a más módon nem kezelhető jelenséget is megelőzi.
Kiemelt kép: Pixabay