Idén áprilisban ismét súlyos fagykárok sújtották a magyar mezőgazdaságot. Egyes területeken -8 Celsius-fok alá csökkent a hőmérséklet, ami helyenként akár 80-100%-os termésveszteséget eredményezhet.
A legnagyobb károkat a csonthéjas gyümölcsöknél és almatermésűeknél várják, amelyek ára várhatóan jelentősen megemelkedik.
Szállított fagy okozta a fő problémát
A Kárpát-medencében tavasszal jellemző kétféle fagy közül idén áprilisban a tartós, úgynevezett szállított fagy dominált. Ez a jelenség akkor következik be, amikor északi hideg légtömegek áramlanak a térségbe. Akár 8-10 órás fagypont alatti időszakokat okozva. Az idei legkritikusabb napok április 7-e és 8-a éjszakáján voltak. Ekkor Magyarország gyümölcstermő területeinek több mint kétharmadát érte jelentős kár.

Az idei extrém hideg részben a globális éghajlatváltozás következménye lehet. Bár tavasszal megszokottak a fagyok, az idei intenzitásuk és tartósságuk miatt különösen súlyosak voltak a következmények Tölgyfa József, a Vitafer Hungária Kft. növényvédelmi szakmérnöke szerint.
Leginkább a korán virágzó gyümölcsök szenvedtek károkat
A fagyok főként a korán virágzó csonthéjasokat, mint a kajszit, cseresznyét, meggyet és szilvát, valamint az almát, körtét és birset érintették. Ezek a gyümölcsfajták a virágzási időszak alatt rendkívül érzékenyek a hidegre. Egyetlen fagypont alatti éjszaka akár a teljes termést is megsemmisítheti.
A szokatlanul hideg időjárás következtében több helyen akár 80-100%-os terméskieséssel is számolhatunk, főleg a csonthéjas gyümölcsöknél
– emelte ki a szakember.
Korlátozott hatékonyságúak a fagykár elleni védekezések
Bár vannak technológiai megoldások, például szélgépek, fagyvédelmi öntözés, illetve kályhás melegítés, ezek csupán néhány foknyi védelmet képesek biztosítani, ráadásul hosszabb ideig tartó hidegben ezek hatékonysága jelentősen csökken.

Ebben az időszakban a biostimulátorok és aminosavak alkalmazása segíthet a növények regenerálódásában és stressztűrésében. Ezen kívül fontos szerepe lehet a monokálium-foszfátnak (MKP), karbamidnak és bórnak is, amelyek elősegítik a virágzás sikerességét és a növények ellenállóképességét.
Várható áremelkedés és importigény
A környező országokban, így Lengyelországban és Ausztriában is jelentős, 60-70%-os terméskiesést okozott az idei áprilisi fagy, amely valószínűleg hatással lesz a gyümölcspiaci árakra.
Az idei fagykárok olyan mértékűek lehetnek, hogy a hazai termés még a belföldi saját fogyasztási vagy feldolgozóipari igényeket sem biztos, hogy ki tudja elégíteni. Így behozatalra is szükség lehet, hogy pótolni lehessen a hiányzó mennyiséget
– hangsúlyozta a szakértő.
Kiemelt kép: Pixabay x KRPR.hu