35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Házikert

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

Agrofórum Online

Ahogy beköszönt a melegebb idő, nemcsak a növények kapnak erőre, hanem a kert szorgos apró lakói is – köztük a hangyák.

Bár fontos szerepet játszanak az ökoszisztémában, ha túl sokan vannak a magaságyásban vagy a veteményesben, komoly bosszúságot okozhatnak. Szerencsére nem kell azonnal kémiai megoldásokhoz nyúlni – mutatjuk, hogyan szoríthatja vissza őket természetes, mégis hatékony módszerekkel.

Miért okoznak gondot a kertben?

A tavaszi és nyári hónapokban a hangyák szinte elkerülhetetlen vendégek a kertben, de ha túlságosan elszaporodnak, komoly gondokat is okozhatnak. A hangyabolyok megbolygatják a talajszerkezetet, károsítják a gyökérzónát, és akadályozhatják a palánták egészséges fejlődését.

A hangyák védelmezik a levéltetveket
A hangyák védelmezik a levéltetveket

A levéltetvekkel való szoros kapcsolatuk miatt közvetve növénykárosítók is: a hangyák védelmezik a levéltetveket a természetes ellenségeiktől, így azok még gyorsabban terjedhetnek. Emellett a bolyok gyakran a magaságyások, járdák vagy teraszok szerkezetét is megbontják, instabilitást okozva.

Hogyan ismerhető fel a túlszaporodás?

A hangyák túlszaporodásának jelei a kertben többféle formában is megmutatkozhatnak. Ha gyakran látunk hosszú, rendezett hangyasorokat a járdák mentén, a veteményes szélén vagy a magaságyás peremén, az már a túlzott jelenlét első jele lehet. A föld felszínén megjelenő apró homokdombok, kupacok – azaz hangyabolyok – különösen figyelmeztetőek, főleg ha ezek a gyökérzónához közel vagy a növények közvetlen közelében bukkannak fel.

A föld felszínén megjelenő apró homokdombok figyelmeztetők
A föld felszínén megjelenő apró homokdombok figyelmeztetők

A növények körül és levelein feltűnően sok levéltetű is a hangyák jelenlétére utalhat, mivel a hangyák védelmezik őket a mézharmat miatt. A magaságyás talajának hirtelen fellazulása, üregessé válása szintén intő jel lehet, hiszen a hangyák járatai megzavarják a talaj stabilitását és vízmegtartó képességét. Ha ezek közül több jelenséget is tapasztalunk, érdemes gyanakodni arra, hogy a hangyák száma meghaladta a természetes egyensúlyhoz szükséges mértéket.

Illóolajokkal a hangyák nyomában

Ha kémiai megoldásoktól mentesen szeretné kordában tartani a hangyapopulációt, érdemes kipróbálnia a természetes eredetű illóolajokat, amelyek riasztó hatással bírnak ezekre az apró rovarokra. A borsmenta-, citronella-, eukaliptusz- vagy szegfűszegolaj kiválóan alkalmas a hangyák tájékozódási útvonalainak megzavarására. Keverjen össze néhány csepp illóolajat vízzel és egy kevés alkohollal, majd permetezze ezt a keveréket a hangyák által kedvelt területekre, például a magaságyás szegélyére, a kerti járatok mentén vagy a boly bejáratához! Rendszeresen ismételje meg a permetezést, különösen esőzések után, hogy a hatás tartós maradjon.

Kávézacc és fahéj: illatos riasztók

A konyhai hulladéknak tűnő kávézacc és az illatos őrölt fahéj egyaránt kiváló riasztó hatással bír a hangyákra. Szórja ki ezeket a problémás területekre, különösen a boly köré, a növények töve mellé vagy a kerti ösvények mentén! A hangyák érzékszerveit irritáló szag és textúra akadályozza őket a mozgásban és tájékozódásban. Mivel ezek az anyagok idővel lebomlanak, egyúttal hasznos szerves tápanyagként is szolgálnak a talaj számára.

Célzott megoldás: bórsavas csalétek

Ha a hangyák száma már komolyan veszélyezteti a kert ökológiai egyensúlyát, javasolt bórsavat tartalmazó csalétkek kihelyezése. A bórsav kis mennyiségben keverve cukorral vagy mézzel olyan csalétekké válik, amelyet a hangyák bevisznek a bolyba, így a teljes kolónia visszaszorítható. Készítsen házilag egy egyszerű keveréket: oldjon fel egy teáskanál porcukrot egy kevés vízben, adjon hozzá egy negyed teáskanál bórsavat, majd helyezze ezt a keveréket papírra vagy kis tálkára, és tegye a boly közelébe! Ügyeljen arra, hogy a csalit gyermekek és háziállatok ne érhessék el!

Megelőzés: a kert természetes védelme

A hangyák elleni védekezésben a megelőzés legalább annyira fontos, mint a közvetlen irtás. Kerülje a túlzott öntözést, mert a nedves, meleg közeg ideális élőhelyet biztosít számukra! Ügyeljen a komposzt és a növénymaradványok megfelelő tárolására, és ne hagyja a magaságyás közelében! Rendszeresen forgassa át a talajt, ezzel is zavarva a kialakuló járatrendszereket! Ha lehetősége van rá, ültessen természetes hangyariasztó növényeket, például mentát, levendulát vagy körömvirágot a kert stratégiai pontjaira!

Képek: Pixabay

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Zöldség- és gyümölcskavalkád: mit szedhetünk júliusban?

2025. július 19. 16:10

A júliusi kert a bőség időszaka: napról napra újabb zöldségek és gyümölcsök érnek be. Megmutatjuk, mit és hogyan érdemes most betakarítani.

Uniós könnyítések: kevesebb szabály, több támogatás

2025. május 31. 16:10

Brüsszel csökkentené a gazdák adminisztrációs terheit, miközben több támogatás és nagyobb mozgástér is járna a termelőknek.

Építsünk kerti tavat, amely úszásra is alkalmas!

2024. június 14. 08:40

A kerttulajdonosok közül sokan vágynak úszómedencére, de közben kerti tóra is. Vajon lehet-e ötvözni egyben e kettőt, és ha igen, hogyan?

Egy mesterséges menedék megháromszorozta a méhállományt

2024. június 6. 11:40

„Menedékházat” épített egy cég a méheknek. A konstrukció remekül működik, ezért most további méhmenedékek építését tervezik.

„A” kategóriás vadátjárót néztünk Ausztriában!

2023. július 21. 05:36

Milyen vadátjárókat láthatunk Ausztriában? Hogyan célszerű vadátjárót létesíteni, hogy tényleg használják az állatok?