A bőséges kerti termés nem probléma, hanem lehetőség. Sok háztartásban előfordul, hogy a paradicsom, a cukkini vagy épp a barack egyszerre érik be – és több lesz belőle, mint amit el lehet fogyasztani.
Ahelyett, hogy a felesleg kárba veszne, számos kreatív és hasznos módszerrel megőrizhető vagy továbbadható.
Lekvárfőzés és befőzés – klasszikus, de nem unalmas
A lekvárfőzés és a befőttkészítés nemcsak a gyümölcsök, de sok zöldség esetében is jó megoldás. A cukkini például kiváló lekvárnak is, a paradicsom pedig szósz, ketchup vagy aszalt formában is tartósítható. A saját készítésű konzervek nemcsak finomabbak, de pontosan tudjuk, mi került az üvegbe.

Szárítás – napfény és egyszerűség
A gyógynövények, fűszerek, gombák és egyes gyümölcsök is remekül száríthatók – akár napon, akár aszalógépben. Az aszalt alma, körte vagy paradicsom egész évben használható, ráadásul kis helyen is elfér. A szárított növényekből akár saját teakeverék is készíthető.
Fagyasztás és fermentálás – modern lehetőségek
A fagyasztó sokféle zöldség és gyümölcs tárolására alkalmas, csak érdemes előtte blansírozni vagy adagonként csomagolni. A fermentálás, azaz a tejsavas erjesztés ma újra divatban van: káposzta, uborka, karfiol, sőt paradicsom is készíthető így, természetes úton tartósítva, értékes probiotikumokkal.
Cserebere – közösségi megoldás
Ha túl sok van, amit már feldolgozni sincs időnk, érdemes más kertbarátokkal cserélni. Egy kis paradicsomért járhat például házi tojás, lekvár vagy palánta – a lehetőségek száma végtelen. A helyi közösségekben, kertbarát csoportokban egyre népszerűbb az ilyen adok-kapok jellegű cserebere.
Ne dobjuk ki, használjuk fel!
A felesleg kezelése nem csak gyakorlati kérdés – hanem szemléletváltás is. Ahelyett, hogy veszni hagynánk, tegyünk el belőle télire, ajándékozzunk vagy cseréljünk. Így nemcsak hulladékot csökkentünk, de közösséget is építhetünk.
Képek: Pixabay