Mi okoz a körte levelén apró, barnuló foltokat?

Agrofórum Online

Mi okoz a körte levelén apró, kitüremkedő, barnuló foltokat? Válaszukat köszönöm szépen!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A körte termesztése során sajnos számos kisebb és nagyobb jelentőségű kórokozó és kártevő okozhat problémát. A kérdésében, a leírás alapján a körte gubacsatka jelenlétére lehet következtetni, mely kártevő gyakori fajnak számít hazai körülmények között házikertekben, főként kezeletlen fákon. Súlyos kártételt leginkább faiskolákban, fiatal, fejlődő csemeték esetében tud okozni. A kártevő előnyben részesíti táplálkozása szempontjából a fiatal és zsenge leveleket. Szúrásának helyén jellemzően 1-3 mm nagyságú ovális foltok keletkeznek, melyek kissé kiemelkednek a fonáki és színi oldal felé egyaránt.

Nem ritka, hogy egy-egy hajtás végén található levelek nagyszámú foltot tartalmaznak, hiszen a szomszédos levelekre könnyen átvándorolnak a gubacsatkák, ezzel okozva nagyobb számú folt kialakulását a levélen. A levélen a foltok kezdetben sárgás-zöldes színűek, idővel sötét, barnás színűek lesznek, az egyre növekvő szúrásnyom miatt pedig össze is érhetnek. Súlyos kártétel esetén a foltosodás mellett tünetként megfigyelhető a levelek torzulása és elhalása is. A levél mellett a levélnyélen is láthatók tünetek egyes esetekben, de a termések kocsányán szintén, mely miatt akár terméshullás is bekövetkezhet.

A kártevők a rügypikkelyek között telelnek át, ahonnan előbújásuk, már korán tavasszal, kb. 10 fokos hőmérsékletnél várható. Évente több nemzedékük is kifejlődik, így nemcsak tavaszi megjelenésük okozhat károkat, hanem a vegetációs időszak további részében is várható szívogatásuk. A gubacsatka telelési helyét figyelembe véve, a legegyszerűbb védekezési módnak a lemosó permetezés elvégzése tekinthető, mely permetlé olaj- és kéntartalommal is rendelkezik. Tavasszal, a fakadást követő időszakban, még a jelentős levélkártételt megelőzően, néhány levélfolt kialakulásánál érdemes védekezni, illetve ha az előző években is jelentős kártétellel volt dolgunk. Permetezni kén hatóanyagú készítménnyel, illetve a körtében engedélyezett, és kiskerti felhasználók számára is elérhető, atkaölő készítménnyel az Ortussal lehetséges.

Kiemelt kép: Pixabay

Európai körtekörkép

2021. október 23. 10:36

A freshplaza.com szerint a tavaszi fagyok számos európai országban jelentős károkat okoztak a körteállományokban.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

2019. május 14. 04:36

Az időjárási körülmények miatt a tűzelhalás és a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. Továbbra is szükségesek az almafa lisztharmat elleni kezelések.

Őszi körtés-fahéjas pite

2019. november 17. 09:34

Az őszi idénygyümölcsök közül a körte az egyik kedvencem. Számtalan étel van, amihez felhasználható, ezek közül én most egy édes pite receptjét hoztam nektek, bizonyítva, hogy nem csak a klasszikus szilvás-fahéjas vagy almás-fahéjas verzió állja meg a helyét.