24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz

Egyre több a káposztabolha

Agrofórum Online

F. István kérdése: A káposztámat apró fekete bogarak rágcsálják. Mik ezek és hogyan tudok védekezni ellenük?

Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó

Kedves Olvasó!

A káposztáját a káposztabolhák rágcsálják, azon belül több faj is lehet a tettes, mint a fekete káposztabolha (Phyllotreta atra), közönséges földibolha (Phyllotreta cruciferae), nagy káposztabolha (Phyllotreta nemorum), kis káposztabolha (Phyllotreta striolata), feketelábú földibolha (Phyllotreta nigripes), közép káposztabolha (Phyllotreta undulata).

Fő károsítók az imágók, amelyek a levelek felületén kör-alakban hámoznak. A lehullott levelek alatt, a fák kérge alatt vagy farakások alá bújva telelnek át. Kora tavasszal a keresztesvirágúak családjába tartozó gyomokat kezdik rágni, majd amint megjelennek a csírázó retkek vagy káposztafélék, átvonulnak rájuk.

A visszamaradt epidermisz a levelek növekedésekor kiszakad és ennek következménye, hogy 1,5-2 mm átmérőjű lyukak látszanak. A károsítás gyakoriságától függően a növények fejlődésükben visszamaradnak, súlyos esetben elhalnak. A felsorolt fajok közül kivételt a nagy káposztabolha képez azzal, hogy lárvái a levéllemezben aknáznak. A többi faj lárvája viszont a gyökereket fogyasztja. A káposztabolhák felszaporodására az egymást követő napfényes, meleg, aszályos években kell számítani.

Az agrotechnikai eljárások minőségi elvégzésével és harmonikus tápanyagellátással a növények gyors fejlődése biztosítható és ezzel együtt elősegítjük a kártevőkkel szembeni tolerancia érvényesülését. Gondoskodjunk a keresztes virágú gyomnövények gyérítéséről. Csapadékhiányos időszakban előnyös a rendszeres öntözés, mert ezzel elősegítjük a növények gyors fejlődését, ugyanakkor riasztó hatást gyakorolunk a bolhákra.

Ezen kívül fontos betartani a vetésforgót, amennyiben elszaporodnának a területünkön, akkor a következő évben feltétlen tartsuk be az egyéves vetésforgót, és kétévente ne termesszünk ugyanott keresztesvirágúakat.

Amennyiben megoldható agrotechnikai védekezésként lefedhetjük fátyolfóliával a káposztát, így távol lehet tartani a kártevőket.

Az imágók tömeges jelentkezése esetén célszerű a kémiai védekezés deltametrin hatóanyagú készítménnyel.

Fejeskáposzta-palánták integrált szemléletű táplálása

2019. március 24. 09:46

A fejes káposzta egyike azoknak a zöldségféléknek, mely étkezésünkben szinte heti sűrűséggel jelen van.

Káposztafélék palántanevelése

2020. február 7. 06:38

A kevesebb, mint 1000 hektár hajtató felületről több év átlagában 18-20 ezer tonna káposztafélét takarítanak be.

Már kaphatók a hajtatott magyar zöldségek

2018. április 11. 11:35

A kora tavaszi zord időjárás kevésbé érintette a zöldséghajtatást, így áprilistól már a teljes választéka elérhető a korai magyar zöldségeknek.

Szüret után fontos a lombvédelem

2019. július 24. 08:25

Az elmúlt időszakot a viszonylag nyugodt, fronthatástól mentes időjárás jellemezte. Záporok, zivatarok csak az ország kisebb térségeiben zavarták meg a nyárra jellemző 30 C feletti nappali hőmérsékletet. A tartósan száraz időben alig van éjszakai harmatképződés, emiatt az időjárás most elsősorban a kártevőknek alakul kedvezően.