Miért torzulnak a szőlő hajtásai és levelei?

Miért torzulnak a szőlő hajtásai és levelei?

Agrofórum Online

S. Soma kérdése: A szőlőim egy részén teljesen eltorzultak a levelek, illetve a hajtásvégek is. Úgy tűnik, nem is fejlődik "normálisan" az a növény. Mi okozhatja ezt, hogyan védekezhetek?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Tisztelt Olvasó!

Ezt a szőlőhajtást és leveleit a szőlő levélatka károsította. A szőlő atkakártevői közül a szőlő levélatkának  van a legnagyobb jelentősége. A kifejlett állatok kicsik 140-160 mikron hosszúak. Színük csontfehér vagy barnás. A pikkelylevelek alatt telelő nőstények zömmel április közepén jönnek elő, majd megkezdődik a tojásrakás. Felszaporodásuk csúcsán akár több ezer atka is szívogathat levelenként. Az atkák nyála sok mérgező anyagot tartalmaz, közvetett kártételt okoz. A levélszövetben a a harmad- és  negydrendű érhálózatnak, valamint az érközi szövetrészek kifejlődését akadályozza a szívogatás. A levélen az érközi mező a szívogatás hatására kivilágosodik, áteső fényben sárgán áttetsző

A rövid, zömök, rendellenesen megvastagodott hajtásokon a levelek kanalasodnak, nem fejlődnek, rajtuk apró szívásnyomok láthatók. Sok a kis oldalhajtás, ezért a tőkék „bokrosodnak”. A legyengült tőkék termést alig hoznak. Az első kislevelek megjelenésénél javasolt ellenük védekezni kéntartalmú szerrel, később atkaölő készítménnyel.

Jó hír, hogy a szőlő levélatkának is van természtes ellensége, a ragadozóatka, ezeket ültetvényekbe a szőlőtőkékre be lehet telepítni. Ha a szőlőtőke vagy az ültetvény közelében van olyan fa (donorfa), amelyen ragadozóatkák élnek, természetes úton (szél segítséggel) bekerülhetnek, de mesterséges úton is be lehet telepíteni. Ha a donor fákról levágott hajtásokat a szőlőtőkére helyezzük, az elhervadt levelekről a ragadozóatkák átmennek a szőlő levél fonákára, és kifejtik áldott tevékenységüket. Donorfa  a virágoskőris, az ostorfa,  a mézesfa, a vasfa, húszínű vadgesztenye, japánakác, bugás csörgőfa, törökmogyoró, szivarfa stb., ezek levélfonákán élnek a ragadozóatkák. A ragadozóatkák, ha nem találnak kártevő atkát, virágporral táplálkoznak. Ezért is célszerű a szőlő közelébe donorfákat ültetni.

A Kárpát-medence borászati kultúráját meg kell őriznünk!

2023. március 4. 05:36

A kormány a tavalyi évben hívta életre a Schams Ferenc Tervet, hogy támogassa a Kárpát-medence magyar borászati kultúrájának fejlesztését.

Jelentősen emelkedett a termőföld ára 2020-ban

2021. november 13. 07:36

A KSH közleménye szerint országosan 63 ezer hektár termőföldterületet értékesítettek 2020-ban, a teljes mező- és erdőgazdasági hasznosítású terület 1,0 százalékát.

Itt a Furmint Február! De milyen is egy jó furmint? - interjú Szabó Zoltánnal

2019. február 20. 04:36

Tokaj egymaga a furmint termőterületeink 95 százalékát bírja, így sajnos a maradék csak kuriózumszámba megy. Egyszerre több Tokaj létezik, műanyag hordóban árult félédes folyóborok ugyanúgy piaci szereplők, mint a jó nevű termelő mádi csúcsdűlős tétele. Nehéz így kommunikálni, egységes arculatot, közös marketinget kialakítani a furmintnak.

„Nemcsak a palackban van a csoda, hanem ez az egész itt az”

2023. május 11. 10:21

Ahogy a megfelelő palack után kutat fütyörészik. Ismerős a dallam, bosszant, hogy nem jut eszembe, hogy mi is ez. „Galántai táncok-mondja-Kodály Zoli bácsi.” Erdőbényén jártam, Dávid Rémusz borásznál, a Budaházy-Fekete Kúriában.