A poloska már az őszibarackot sem kíméli

Agrofórum Online

Őszibarack fám termésein és a kajszibaracknál is furcsa elváltozást tapasztaltam idén. A gyümölcsök felülete sok helyen besüppedt, egyenetlen lett a felszíne. Mi okozza ezt? Lehet-e védekezni ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

Behurcolt, az utóbbi években, hazánkban mindenhol felszaporodóban lévő kártevőkről van szó: a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és az ázsiai barna márványos poloska (Halyomorpha halys) kártételét látta a gyümölcsök felszínén.

Mindkét invazív poloska faj tavasztól őszig egyre nagyobb egyedszámban fordul elő üzemei gyümölcsösökben, üvegházakban, házi kertekben, és az őszi hidegek beálltával a lakásokba is behúzódnak. Mindkét poloska faj szívó kártevő, a gyümölcsök, zöldségek terméseit szívogatásukkal károsítják: ahol a termésbe szipókájukat beszúrják, ott a szövetek sejtjeinek számában, növekedésében elváltozás, gyakran elhalás vagy színelváltozás lép fel. A károsodott helyen a bőrszövet (gyümölcs héja) alatt a szövetek megkeményednek, almánál, baracknál gyakran elbarnulnak. A gyümölcs nem romlik meg, de fogyasztásánál és feldolgozásnál a belső kemény részek rontják annak élvezeti értékét.

Igen szapora poloskákról van szó, évente több nemzedékük fejlődik, jelenlétük gyakran rejtve marad, különösen a zöld vándorpoloska – színe miatt –kevésbé szembeötlő. Számos növényfajt fertőznek, gyakoriak utcai sorfákon is, ahonnan repüléssel terjednek, és fertőzik az újabb növényeket.

Védekezés ellenük majdnem lehetetlen. Üzemi területen rendszeres rovarölő szeres permetezéssel tartják távol ezeket a rovarokat. A megoldhatatlan helyzet a gyümölcsfélék érése idején áll fenn, ha az érés elhúzódó, folyamatos. Ezeknél a növényeknél a termésszedés és a rovarölő szer lebomlási idejét kell finoman összehangolni. A piretroid hatóanyagcsoportba tartozó lambda-cihalotrin hatóanyagú szerek hatásosak ellenük. A kémiai védekezést a kifejlett egyedek tojásrakására, a lárvák kikelésére célszerű időzíteni. Még nem fejlesztettek ki csapdákat a kártevők ellen és természetes ellenségeikről sincsenek ismereteink.

Házi kertekben mindig az érő félben lévő gyümölcsféléken, főleg az élénk, színes terméseken szoktak gyülekezni, és megbújni. Jelenleg a folyton termő málna piros bogyóinál, az érésben lévő piros paradicsom bogyókon és szőlőfürtök bogyóinál találhatók. Poloskák összegyűjtésével és megsemmisítésével lehet felszaporodásukat lassítani.

Ültetvények védelme rügypattanás után

2021. március 12. 10:09

A tavasz közeledtével megindul az őszi vetésű szántóföldi kultúrák mellett a fás szárú növények fejlődése is. Ezzel egyidejűleg azonban a fákra, illetve a termésükre leselkedő kártevők és kórokozók egy része is életre kel és lehetőséget keres arra, hogy életét és szaporodását a gazdálkodók kárára tovább folytathassa.

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.