Mitől lett foltos a körtefa levele?

Agrofórum Online

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tünetek alapján a körte levelét két kórokozó a körterozsda (Gymnosporangium sabinae) és a mikoszferellás levélfoltosságot okozó kórokozó (Mycosphaerella sentina) is megtámadta. A körterozsdás leveleken kezdetben 5-10 mm-es, sárga, ovális alakú foltok jelennek meg. A foltok idővel sárgulnak, majd narancsvörös színűek lesznek, udvaruk pedig sárga színű marad. Ezek a foltok fokozatosan nagyobbodnak, megvastagodnak. A levél színén apró, sötétbarna, feketés, kissé kiemelkedő pontok, fonáki oldalán pedig kiemelkedő világosbarna színű gombaképletek alakulnak ki.

A mikoszferellás levélfoltosság megjelenésére főként csapadékosabb évjáratban számíthatunk. Kezdetben apró 2-3 milliméter nagyságú, egynemű, kerek vagy ovális foltok jelennek meg a leveleken. Közepük fokozatoson kivilágosodik, szegélyük változatlanul barna marad. A kivilágosodott, világosszürke közepű foltokban a gomba fekete pontszerű képletei a levél színén és fonáki oldalán is megtalálhatóak. Súlyos fertőzés esetében a körtefák idő előtti teljes lombhullását is okozhatja.

A körterozsda spóráinak kifejlődéséhez két gazdanövényre van szüksége, köztes gazdája a körte, főgazdája pedig a boróka fajok, ezért a fertőzés létrejöttének feltétele a két növény közelsége is. A mikoszferella esetében a fertőzés forrása a beteg levelek, melyeken a kórokozó képletei áttelelni képesek, ezért a beteg lomb talajba forgatásával, vagy összegyűjtésével és megsemmisítésével a következő évi fertőzés mérsékelhető. A nyári időszakban végzett hajtásválogatás és vízhajtások eltávolításával is a fa koronája világosabbá, levegő által átjárhatóbbá tehető.

A kémiai védekezést közvetlenül sziromhullás után érdemes elkezdeni, de legkésőbb július közepéig szükséges elvégezni az első növényvédelmi beavatkozást. Az ezt követő időszakban érdemes a további rendszeres kémiai védelem fenntartása. Amennyiben körtefáinkat rendszeresen védjük a körtevarasodás kórokozója ellen, rendszerint e betegségek ellen már nem szükséges a kémiai védekezés. A készítmények közül a difenokonazol, ciprodinil, mankoceb hatóanyagok eredményesen használhatóak.

A kukoricatermesztés nehézipara, a hibrid- és csemegekukorica védelme

2021. május 31. 10:24

A hibridkukorica vízigényes kultúra, az öntözési lehetőségek szűkössége, az izolációs távolság betartása sok esetben nem teszik lehetővé a vetésváltást. A monokultúrás termesztés a rovarkártevők esetében az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera), a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis), a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) vagy a közönséges takácsatka (Tetranychus urticae) esetében sajátos növényvédelmi problémákat vett fel.

20 éve a biológiai növényvédelemért

2023. április 9. 10:42

A Biocont Magyarország Kft. fennálásának 20. évfordulóját ünnepli hazánkban.

Miért érdemes a növényeket leveleken keresztül táplálni?

2022. május 6. 13:05

A gazdálkodóknak precízebb technológiát kell alkalmazniuk a szántóföldeken és az ültetvényekben.

Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022

2022. február 9. 09:42

A Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022 kiadványunkban idén is részletesen bemutatjuk az általunk forgalmazott készítményeket.